Kanadada elon Muskni mamlakat fuqaroligidan mahrum qilish bo'yicha jamoatchilik tashabbusi kuchaymoqda. Jamoatlar palatasi veb-saytida e'lon qilingan petitsiya allaqachon yig'ilgan 160 ming imzo. Uning mualliflari tadbirkorni quyidagi faoliyatda ayblashadi Kanada manfaatlariga qarshiva uning pasportini bekor qilishni talab qiladi.
Murojaat mualliflari Musk foydalanadi deb da'vo qilmoqda ta'sir va moliyaviy resurslar Kanadadagi saylovlarga ta'sir qilish uchun. Shuningdek, petitsiya matnida tadbirkorning xorijiy hukumat tomonidan, bu mamlakat suverenitetiga tahdid solmoqda.
Hujjat yangi demokratik partiya deputati tomonidan qo'llab-quvvatlandi Charli Angus. Imzolarni yig'ish davom etadi 2025-yil 20-iyun.
Telekanal xabar berishicha CBC. 2024-yil yanvar oyida Musk ijtimoiy tarmoqdagi Kanada siyosati haqida bir necha bor gapirgan X. Xususan, u qo'llab-quvvatladi muxolifat konservativ partiyasi yetakchisi Pyer Pualyvra va tanqid qildi amaldagi bosh vazir Justin Trudeau Tomonidan.

In Canada, a public initiative to deprive Elon Musk of the country's citizenship is gaining momentum. The petition published on the website of the House of Commons has already collected about 160,000 signatures. Its authors accuse the entrepreneur of activities aimed at: against the interests of Canada, and demand to cancel his passport.
The authors of the appeal claim that Musk uses influence and financial resources to influence elections in Canada. Also in the text of the petition it is claimed that the businessman is connected with by a foreign governmentwhich allegedly threatens the country's sovereignty.
The document was supported by a member of the New Democratic Party Charlie Angus. Signature collection will continue until June 20, 2025.
As reported by the TV channel CBCin January 2024, Musk repeatedly spoke about Canadian politics on the social network X. In particular, it supported by leader of the opposition Conservative Party Pierre Poulievre and criticized it acting Prime Minister By Justin Trudeau.