Olmaotada robototexnika va dronlar bo'yicha xalqaro chempionat boshlandi – bu Markaziy Osiyodagi eng yirik chempionat. Turli mamlakatlardan kelgan maktab o'quvchilari to'rt yosh toifasida raqobatlashib, o'zlarining ilmiy ishlanmalari va innovatsion startaplarini namoyish etadilar:
- First Lego League Discover (4-6 yosh)
- First Lego League Explore (6-10 yosh)
- First Lego League Challenge (10-16 yosh)
- First Tech Challenge (12-18 yosh)
Dronlar chempionati bir nechta yo'nalishlarni o'z ichiga oladi:
- Aspan Drone Competition - dronlarni dasturlash va boshqarish
- Aspan Cyber Competition - velocidrone simulyatorida virtual poyga
- Aspan Drone Race - FPV rejimida dron poygalari (birinchi shaxs ko'rinishi)
G'oliblar o'z mamlakatlarini Janubiy Koreya, Yevropa mamlakatlari, Xitoy va Turkiyadagi xalqaro musobaqalarda namoyish etish imkoniyatiga ega bo'ladilar. Bundan tashqari, eng yaxshi jamoalar chempionatning jahon bosqichiga Xyustonga (Texas shtati, AQSh) boradilar.
"Ushbu nufuzli turnir iqtidorli yosh muhandislar, dasturchilar va innovatorlar uchun muhim voqea bo'ldi. Musobaqalardan tashqari, mehmonlar interaktiv tadbirlar, muhandislik topshiriqlari, sovrinlar o'ynalishi va esdalik sovg'alarini kutishmoqda", – dedi "Olmaota Daryna" markazi direktori Gulnur Karimgazhi.
Qozog'iston o'tgan yilning oktyabr oyida Afinada rekord o'rnatgan 190 mamlakat o'rtasida robototexnika bo'yicha uch marta jahon chempioni bo'lgan.

В Алматы начался международный чемпионат по робототехнике и дронам – крупнейший в Центральной Азии. Школьники из разных стран представят свои научные разработки и инновационные стартапы, соревнуясь в четырех возрастных категориях:
- First Lego League Discover (4-6 лет)
- First Lego League Explore (6-10 лет)
- First Lego League Challenge (10-16 лет)
- First Tech Challenge (12-18 лет)
Чемпионат по дронам включает несколько направлений:
- Aspan Drone Competition – программирование и пилотирование дронов
- Aspan Cyber Competition – виртуальные гонки на симуляторе VelociDrone
- Aspan Drone Race – гонки дронов в режиме FPV (First Person View)
Победители получат возможность представлять свою страну на международных соревнованиях в Южной Корее, странах Европы, Китае и Турции. Кроме того, лучшие команды отправятся на мировой этап чемпионата в Хьюстон (штат Техас, США).
«Этот престижный турнир стал важным событием для талантливых юных инженеров, программистов и новаторов. Помимо соревнований, гостей ждут интерактивные активности, инженерные квесты, розыгрыши призов и памятные подарки», – отметила директор центра «Алматы Дарыны» Гульнур Каримгажы.
Казахстан уже трижды становился чемпионом мира по робототехнике среди 190 стран, установив рекорд соревнований в Афинах в октябре прошлого года.