O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Kuvayt shtatiga birinchi rasmiy tashrifini amalga oshirdi, uning davomida muhim kelishuvlarga erishildi. Muzokaralar yakunlari bo'yicha qabul qilindi Qo'shma bayonot, shuningdek imzolangan shartnomalar to'plami hamkorlikning turli yo'nalishlari bo'yicha, shu jumladan 4,9 milliard dollarlik iqtisodiy loyihalardavlatimiz rahbarining matbuot xizmati xabar bermoqda.
Asosiy muzokaralar va kelishuvlar
Tashrif paytida el-Quvayt shahri Shavkat Mirziyoyev bilan tarixiy muzokaralar olib bordi Quvayt amiri, Shayx Mishaal as-Saboh, shuningdek, bilan Valiahd Shahzoda Shayx Sabah as-Sabah. Bundan tashqari, hukumatning yetakchi vakillari, Kuvaytning yirik kompaniyalari va moliya tashkilotlari rahbarlari bilan uchrashuvlar bo'lib o'tdi.
Madaniy dastur va tashrifni yakunlash
Tashrif doirasida O'zbekiston prezidenti "As-Salam saroyi"muzeyiga tashrif buyurdi, u erda Kuvayt madaniyati va tarixini aks ettiruvchi ekspozitsiya bilan tanishdi.
Barcha tadbirlar tugagandan so'ng el-Kuvayt xalqaro aeroporti Shavkat Mirziyoyevni valiahd Shahzoda Shayx Sabah as-Sabah va boshqa amaldorlar kuzatib borishdi.
Davlatimiz rahbari o'zbek-Quvayt hamkorligi uchun yangi istiqbollarni ochib bergan samarali tashrifini yakunlab, Toshkentga uchib ketdi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев совершил первый официальный визит в Государство Кувейт, в ходе которого были достигнуты важные договорённости. По итогам переговоров принято Совместное заявление, а также подписан пакет соглашений по различным направлениям сотрудничества, включая экономические проекты на сумму $4,9 млрд, сообщает пресс-служба главы государства.
Ключевые переговоры и соглашения
Во время визита в город Эль-Кувейт Шавкат Мирзиёев провёл исторические переговоры с Эмиром Кувейта, Шейхом Мишаалем ас-Сабахом, а также с Наследным принцем, Шейхом Сабахом ас-Сабахом. Кроме того, состоялись встречи с ведущими представителями правительства, руководителями крупных компаний и финансовых организаций Кувейта.
Культурная программа и завершение визита
В рамках визита Президент Узбекистана посетил музей «Дворец Ас-Салам», где ознакомился с экспозицией, отражающей культуру и историю Кувейта.
После завершения всех мероприятий в международном аэропорту Эль-Кувейта Шавката Мирзиёева провожали Наследный принц Шейх Сабах ас-Сабах и другие официальные лица.
Глава государства вылетел в Ташкент, завершив продуктивный визит, который открыл новые перспективы для узбекско-кувейтского сотрудничества.