2025 yil 16 fevral kuni O'zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o'rinbosari-iqtisodiyot va moliya vaziri Jamshid Qo'chqorov Saudiya Arabistonining Al – ula shahrida bo'lib o'tadigan rivojlanayotgan bozorlar mamlakatlari konferensiyasining ochilishida ishtirok etdi.
Konferensiya Saudiya Arabistoni moliya vazirligi tomonidan xalqaro valyuta jamg'armasi (XVJ) bilan birgalikda tashkil etilgan bo'lib, rivojlanayotgan yetakchi mamlakatlar moliya vazirlari, Markaziy banklar rahbarlari, xalqaro tashkilotlar vakillari va iqtisodiy ekspertlarni birlashtirgan.
Tadbirni ochar ekan, Saudiya Arabistoni moliya vaziri Muhammad Al-jadan va XVJ boshqaruvchi direktori Kristalina Georgiyeva global iqtisodiyotning asosiy muammolari bo'yicha muloqotning ahamiyatini ta'kidladilar. Konferentsiyaning asosiy mavzusi "barqaror o'sish: o'zgaruvchan dunyoda barqarorlikni shakllantirish". Ishtirokchilar global iqtisodiy tendentsiyalar, milliy iqtisodiyot barqarorligini oshirish yo'llari va xavflarni kamaytirish choralarini muhokama qildilar.
Rivojlanayotgan mamlakatlarning xalqaro moliya institutlari bilan hamkorligi, davlat qarzlarini samarali boshqarish va makroiqtisodiy barqarorlikni ta'minlash masalalariga alohida e'tibor qaratildi. Ishtirokchilarning ta'kidlashicha, bunday forumlar mintaqaviy va xalqaro hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
Konferensiya davomida global iqtisodiy o'zgarishlarning rivojlanayotgan mamlakatlarga ta'siri, moliyaviy siyosat, investitsiyalar va davlat moliyasining barqarorligiga bag'ishlangan mavzuli sessiyalar bo'lib o'tdi.

16 февраля 2025 года заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан – Министр экономики и финансов Джамшид Кучкаров принял участие в открытии Конференции стран с развивающимися рынками, проходящей в городе Аль-Ула, Саудовская Аравия.
Конференция организована Министерством финансов Саудовской Аравии совместно с Международным валютным фондом (МВФ) и объединила министров финансов ведущих развивающихся стран, глав центральных банков, представителей международных организаций и экономических экспертов.
Открывая мероприятие, министр финансов Саудовской Аравии Мухаммад Аль-Джадан и управляющий директор МВФ Кристалина Георгиева подчеркнули значимость диалога по ключевым вызовам глобальной экономики. Основная тема конференции – «Устойчивый рост: Формирование устойчивости в меняющемся мире». Участники обсудили мировые экономические тенденции, пути повышения устойчивости национальных экономик и меры по снижению рисков.
Особое внимание было уделено вопросам взаимодействия развивающихся стран с международными финансовыми институтами, эффективному управлению государственным долгом и обеспечению макроэкономической стабильности. Участники отметили, что подобные форумы способствуют укреплению регионального и международного сотрудничества.
В ходе конференции состоялись тематические сессии, посвященные влиянию глобальных экономических изменений на развивающиеся страны, финансовой политике, инвестициям и устойчивости государственных финансов.