O'zbekiston Prezidentining AQShga amaliy tashrifi doirasida investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratovning AQSh eksport-import banki Prezidenti va raisi jon Yovanovich bilan uchrashuvi bo'lib o'tdi. Muhokama mavzusi moliya, texnologiya, infratuzilma va aviatsiyani modernizatsiya qilish bo'yicha loyiha portfelini kengaytirish, shuningdek eksport kredit agentligi ishtirokidagi bitimlarni tezlashtirish mexanizmlari. Muhim mineral resurslarni qo'llab-quvvatlash formatlari, shu jumladan qo'shilgan qiymat zanjirlarini yaratish va qayta ishlashni mahalliylashtirish ko'rib chiqildi, bu energiya xavfsizligini kuchaytiradi va eksport-xomashyo bazasini diversifikatsiya qiladi. Kapitalni ko'p talab qiladigan loyihalar uchun kapital narxini pasaytirish uchun EXIM Bank vositalari diqqat markazida: kredit liniyalari, eksport xavfini sug'urtalash, yuqori texnologiyali uskunalarni etkazib berish kafolatlari, tijorat banklari bilan Sindikatsiya va taxmin qilinadigan quvvat kiritish jadvallari uchun uzoq pullardan foydalanish.
Infratuzilma bloki uchun ustuvor vazifa gaz transporti va energetika ob'ektlarini belgilaydi, bu erda moliyaviy va muhandislik echimlarini sinxronlashtirish muddatlarga va tariflarning barqarorligiga rioya qilish uchun juda muhimdir. Aviatsiya yo'nalishi bo'yicha parkni yangilash va xizmat ko'rsatish bazasini rivojlantirish muhim ahamiyatga ega, bu esa marshrutlarning operatsion tayyorgarligi va raqobatbardoshligini oshiradi. Muzokaralarning texnologik komponenti sanoatni raqamlashtirish va samaradorlik va jarayonlarning shaffofligini oshirish uchun sun'iy intellektga asoslangan echimlarni amalga oshirishni o'z ichiga oladi — kapital qo'yilmalarni rejalashtirishdan aktivlarning hayot aylanishini nazorat qilishgacha. Tomonlar uzoq muddatli sheriklikni chuqurlashtirishga, o'zaro savdoni kengaytirishga va barqaror rivojlanish tamoyillari va mahalliylashtirish talablariga javob beradigan loyihalarni bozorga chiqarishga tayyorligini tasdiqladilar.
Kelishuvlar konteksti YaIMning 200 milliard dollargacha o'sishiga, yuqori qo'shilgan qiymatdagi eksport daromadlarini oshirishga va xalqaro kapital uchun institutsional jozibadorlikni mustahkamlashga qaratilgan "O'zbekiston–2030" strategiyasidir. Amerika moliyaviy ekotizimi va texnologiya ishlab chiqaruvchilari bilan hamkorlik investitsiya qarorlariga bashorat qilish imkoniyatini qo'shadi, vakolatlarni o'tkazishni tezlashtiradi va loyiha xatarlarini kamaytiradi. Birgalikda, bu O'zbekistonning sanoat va texnologik loyihalarni kengaytirish uchun aniq kirish qoidalari, infratuzilma tayyorgarligi va kadrlar bazasiga ega ishonchli sherik sifatida joylashishini kuchaytiradi.

На полях рабочего визита Президента Узбекистана в США состоялась встреча министра инвестиций, промышленности и торговли Лазиза Кудратова с Президентом и Председателем Экспортно-импортного банка США Джоном Йовановичем. Предмет обсуждения — расширение проектного портфеля в финансах, технологиях, модернизации инфраструктуры и авиации, а также механизмы ускорения сделок с участием экспортного кредитного агентства. Рассматривались форматы поддержки критически важных минеральных ресурсов, включая создание цепочек добавленной стоимости и локализацию переработки, что усиливает энергетическую безопасность и диверсифицирует экспортно-сырьевую базу. В фокусе — инструменты EXIM Bank, позволяющие снижать стоимость капитала для капиталоёмких проектов: кредитные линии, страхование экспортных рисков, гарантии по поставкам высокотехнологичного оборудования, синдикация с коммерческими банками и использование долгих денег под предсказуемые графики ввода мощностей.
Для инфраструктурного блока приоритетом обозначены газотранспортные и энергетические объекты, где синхронизация финансовых и инженерных решений критически важна для соблюдения сроков и тарифной устойчивости. По авиационному направлению ключом являются обновление парка и развитие сервисной базы, что повышает операционную готовность и конкурентоспособность маршрутов. Технологический компонент переговоров включает цифровизацию отраслей и внедрение решений на основе искусственного интеллекта для повышения производительности и прозрачности процессов — от планирования капитальных вложений до контроля жизненного цикла активов. Стороны подтвердили готовность к углублению долгосрочного партнёрства, расширению взаимной торговли и выводу на рынок проектов, соответствующих принципам устойчивого развития и требованиям к локализации.
Контекстом для договорённостей выступает стратегия «Узбекистан–2030», ориентированная на рост ВВП до 200 млрд долларов, повышение экспортной выручки с высокой добавленной стоимостью и укрепление институциональной привлекательности для международного капитала. Кооперация с американской финансовой экосистемой и производителями технологий добавляет предсказуемости инвестиционным решениям, ускоряет трансфер компетенций и снижает проектные риски. В совокупности это усиливает позиционирование Узбекистана как надёжного партнёра с ясными правилами доступа, инфраструктурной подготовкой и кадровой базой для масштабирования индустриальных и технологических проектов.