O'zbekistonda mikromoliyalashtirishni rivojlantirish va yangi moliya institutlarini tashkil etishga qaratilgan qonun qabul qilindi. Bu haqda Adliya vazirligi xabar berdi.
Nima o'zgaradi?
Asosiy yangilik-tashqi ko'rinish mikromoliya banklari. Ushbu tashkilotlar bankka o'xshash xizmatlarni taqdim etishlari mumkin, ammo qonun hujjatlarida belgilangan me'yorlar doirasida. Bu aholi va kichik biznesning moliyaviy resurslardan foydalanish imkoniyatlarini kengaytiradi.
Kredit tashkilotlari uchun moslashuvchanlik
Yangi qonun, shuningdek, moliya institutlarining turli maqomlari o'rtasida transformatsiya qilish imkoniyatini taqdim etadi:
- Mikromoliya tashkiloti mikromoliya bankiga aylanishi mumkin.
- Mikromoliya banki tijorat bankiga aylanish huquqiga ega bo'ladi.
- Agar kerak bo'lsa, tijorat banki maqomini mikromoliya bankiga o'zgartirishi mumkin.
- Mikromoliya banki ma'lum sharoitlarda mikromoliya tashkilotiga aylanishi mumkin.
Markaziy bankning roli
Yangi mikromoliyaviy banklarni litsenziyalash O'zbekiston markaziy banki tasarrufida bo'ladi. Ushbu chora-tadbirlar tijorat banklari va mikromoliya tashkilotlari o'rtasidagi hamkorlikni kuchaytirishi va sektorga qo'shimcha investitsiyalar oqimini rag'batlantirishi kutilmoqda.

В Узбекистане принят закон, направленный на развитие микрофинансирования и создание новых финансовых институтов. Об этом сообщило Министерство юстиции.
Что изменится?
Главное нововведение – появление микрофинансовых банков. Эти организации смогут предоставлять услуги, схожие с банковскими, но в пределах установленных законодательством норм. Это позволит расширить доступ населения и малого бизнеса к финансовым ресурсам.
Гибкость для кредитных организаций
Новый закон также вводит возможность трансформации между различными статусами финансовых учреждений:
- Микрофинансовая организация сможет стать микрофинансовым банком.
- Микрофинансовый банк получит право преобразоваться в коммерческий банк.
- Коммерческий банк при необходимости сможет изменить статус на микрофинансовый банк.
- Микрофинансовый банк при определённых условиях сможет стать микрофинансовой организацией.
Роль Центрального банка
Лицензирование новых микрофинансовых банков будет находиться в ведении Центрального банка Узбекистана. Ожидается, что эти меры укрепят взаимодействие между коммерческими банками и микрофинансовыми организациями, способствуя притоку дополнительных инвестиций в сектор.