Telegram videofayllar bilan ishlashni yaxshilaydigan va stikerlarni qidirish imkoniyatlarini kengaytiradigan yana bir katta yangilanishni taqdim etdi. Platforma asoschisi Pavel Durov o'zining Telegram kanalida yangiliklar haqida xabar berdi.
Video uchun yangi xususiyatlar
Asosiy yaxshilanishlardan biri bu yuborishdan oldin oldindan ko'rishni tanlash imkonini beruvchi video muqovalarning paydo bo'lishi edi. Bundan tashqari, endi platforma foydalanuvchi ko'rib chiqayotganda qaysi nuqtada to'xtaganini avtomatik ravishda eslab qoladi va yangi vaqt tamg'asi xususiyati sizga ma'lum video qismlariga havolalarni almashish imkonini beradi.
AI yordamida stikerlarni topish
Telegram shuningdek, sun'iy intellektni qo'llab-quvvatlaydigan maxsus stikerlarni qidirishni amalga oshirdi. Endi foydalanuvchilar 29 ta tilda tavsif bo'yicha kerakli stikerlarni topishlari mumkin, bu esa qidirish jarayonini ancha osonlashtiradi va suhbatlardan foydalanishni yanada qulayroq qiladi.
Bu 2024-yilda messenjerning uchinchi yirik yangilanishi va Durovning so'zlariga ko'ra, jamoa o'zining video platformasini yaratish ustida ishlashda davom etmoqda.

Telegram представил очередное крупное обновление, которое улучшает работу с видеофайлами и расширяет возможности поиска стикеров. О нововведениях сообщил основатель платформы Павел Дуров в своем Telegram-канале.
Новые функции для видео
Одним из ключевых улучшений стало появление обложек видео, позволяющих выбирать превью перед отправкой. Также теперь платформа автоматически запоминает, на каком моменте пользователь остановился при просмотре, а новая функция временных меток позволяет делиться ссылками на конкретные фрагменты видео.
Поиск стикеров с помощью ИИ
Telegram также внедрил поиск пользовательских стикеров с поддержкой искусственного интеллекта. Теперь пользователи могут находить нужные стикеры по описанию на 29 языках, что значительно упрощает процесс поиска и делает использование чатов еще удобнее.
Это уже третье крупное обновление мессенджера в 2024 году, и, по словам Дурова, команда продолжает работать над созданием собственной видеоплатформы.