O'zbekistonda ekologik mas'uliyatli biznesni qo'llab-quvvatlash tashabbusi boshlanadi. Prezident farmoni bilan 2025 yilgi davlat dasturi doirasida "yashil tadbirkor" maqomini joriy etish va qayta tiklanadigan manbalardan elektr energiyasiga maxsus tariflarni joriy etish nazarda tutilgan.
"Yashil tadbirkor"maqomi
2025 yil 1 sentyabrdan boshlab ushbu maqomni biznes sub'ektlariga berish platformasi ish boshlaydi. Uni quyidagi kompaniyalar olishlari mumkin:
- ekologik toza texnologiyalarni joriy etish;
- energiyani tejash choralaridan foydalaning;
- atrof-muhitga salbiy ta'sirni minimallashtirish.
Maqom berishning asosiy mezonlariga quyidagilar kiradi:
- obodonlashtirish-korxonalar atrofida "yashil kamarlar" yaratish, tomchilatib va konteyner (sumka) sug'orishdan foydalanish;
- energiyani tejash-energiya tejaydigan uskunalardan foydalanish;
- atrof-muhitni nazorat qilish-emissiya va boshqa qoidabuzarliklarning oldini olish uchun onlayn monitoringni amalga oshirish;
- dumaloq iqtisodiyot - "7R" tamoyillarini amalga oshirish (qayta ishlash, qayta ishlatish va boshqa choralar).
Yashil tadbirkorlar uchun imtiyozlar:
- shaffof qurilish platformasi orqali davlat xaridlari va qurilish xizmatlaridan ustuvor foydalanish;
- ekologik tekshiruvlardan vaqtincha ozod qilish;
- xalqaro bozorlarga chiqishda yordam;
- tadbirkorlik barqarorligi reytingida qo'shimcha ballar.
"Yashil" tariflarni joriy etish
2025-yil 1-apreldan boshlab mamlakatda qayta tiklanadigan manbalardan olinadigan elektr energiyasi uchun imtiyozli tariflar paydo bo'ladi. Ular quyidagilar uchun harakat qilishadi:
- biogaz, chiqindilar, quyosh va shamol stansiyalaridan elektr energiyasi ishlab chiqaruvchi tadbirkorlar;
- quyosh panellaridan foydalanadigan va davlatga ortiqcha elektr energiyasini sotadigan jismoniy shaxslar.
Bosh prokuraturaga quyosh panellarini o'rnatish rejalarining bajarilishini nazorat qilish topshirildi, energetika vazirligi esa hokimliklar bilan birgalikda ularni turli hududlarda joriy etish dasturini ishlab chiqadi.
2023 yildan buyon O'zbekistonda 1000 kVt / soat ekologik toza elektr energiyasi ishlab chiqarilishini tasdiqlovchi "yashil energiya" sertifikatlari tizimi mavjud. Ushbu sertifikatlar erkin muomalada bo'lib, egalari o'rtasida o'tkazilishi mumkin.
Yangi tashabbus ekologik mas'uliyatli biznesni rag'batlantirish va mamlakatda qayta tiklanadigan energetikani rivojlantirishga qaratilgan.

В Узбекистане запустят инициативу по поддержке экологически ответственного бизнеса. Президентским указом в рамках госпрограммы на 2025 год предусмотрено введение статуса «зелёного предпринимателя» и внедрение специальных тарифов на электроэнергию из возобновляемых источников.
Статус «зелёного предпринимателя»
С 1 сентября 2025 года начнёт работу платформа для присвоения этого статуса субъектам бизнеса. Его смогут получить компании, которые:
- внедряют экологически чистые технологии;
- используют меры энергосбережения;
- минимизируют негативное воздействие на окружающую среду.
Основные критерии для присвоения статуса включают:
- озеленение — создание «зелёных поясов» вокруг предприятий, использование капельного и контейнерного (мешочного) орошения;
- энергосбережение — применение энергоэффективного оборудования;
- экологический контроль — внедрение онлайн-мониторинга для предотвращения выбросов и других нарушений;
- циркулярная экономика — реализация принципов «7R» (переработка, повторное использование и другие меры).
Преимущества для «зелёных» предпринимателей:
- приоритетный доступ к госзакупкам и строительным услугам через платформу «Шаффоф курилиш»;
- временное освобождение от экологических проверок;
- поддержка при выходе на международные рынки;
- дополнительные баллы в Рейтинге устойчивости предпринимательства.
Введение «зелёных» тарифов
С 1 апреля 2025 года в стране появятся льготные тарифы на электроэнергию, полученную из возобновляемых источников. Они будут действовать для:
- предпринимателей, производящих электричество из биогаза, отходов, солнечных и ветряных установок;
- частных лиц, использующих солнечные панели и продающих государству излишки электроэнергии.
Генпрокуратуре поручено следить за выполнением планов по установке солнечных панелей, а Минэнерго совместно с хокимиятами разработает программу их внедрения в различных регионах.
С 2023 года в Узбекистане уже действует система сертификатов «зелёной энергии», подтверждающих генерацию 1000 кВт·ч экологически чистой электроэнергии. Эти сертификаты находятся в свободном обороте и могут передаваться между владельцами.
Новая инициатива направлена на стимулирование экологически ответственного бизнеса и развитие возобновляемой энергетики в стране.