O'zbekiston 2030 yilga kelib ishlab chiqarishning umumiy hajmidagi "yashil" energiya ulushini 50 foizdan ko'proqqa yetkazmoqchi. Bu haqda O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning atom energetikasi sohasidagi joriy ishlari va energetika sohasining istiqbolli vazifalariga bag'ishlangan yig'ilishi davomida ma'lum bo'ldi.
Davlat rahbarining matbuot xizmati xabariga ko'ra, prezidentga atom energetikasi sohasidagi yutuqlar va uni yanada rivojlantirish rejalari to'g'risida ma'lumot berildi. Aholining va iqtisodiyotning turli tarmoqlarining o'sib borayotgan ehtiyojlarini qondirish uchun O'zbekiston barcha mavjud energiya manbalaridan faol foydalanmoqda.
So'nggi yillarda mamlakatda 4 gigavattga yaqin muqobil energiya quvvatlari foydalanishga topshirildi, bu esa "yashil" energiya ulushini 16 foizga oshirishga imkon berdi. Kelgusi besh yil ichida 25 gigavatt quvvatga ega qayta tiklanadigan energiya manbalarini (re) ishga tushirish rejalashtirilgan. Bu "yashil" energiya ishlab chiqarishni 64 milliard kilovatt-soat darajasida amalga oshirishga imkon beradi, bu 2030 yilga kelib ishlab chiqarish tarkibida 50% dan ortiq bo'lgan maqsadga erishish uchun muhim qadam bo'ladi.
Raqamli texnologiyalar, elektr transport vositalari, elektronika, sun'iy intellekt va konchilikning faol rivojlanishi energiya manbalariga talabni oshirmoqda. Global energiya almashinuvi sharoitida ko'plab mamlakatlar an'anaviy qazilma manbalariga qaramlikni kamaytiradi, qayta tiklanadigan energetikaga ustuvor ahamiyat beradi va energiya samaradorligini oshirish yo'llarini izlaydi. Bugungi kunda muqobil manbalar dunyo avlodining 42 foizini tashkil qiladi.
Rei rivojlanishi bilan bir qatorda O'zbekiston uzoq muddatli energiya bazasini yaratish uchun ishonchli manba sifatida atom energiyasiga pul tikmoqda. Bugungi kunda dunyoda umumiy quvvati 375 gigavatt bo'lgan 417 ta atom reaktori ishlamoqda va yangi atom elektr stantsiyalari qurilishi davom etmoqda. O'zbekiston o'z uran zaxiralariga ega bo'lib, zamonaviy atom texnologiyalarini ham joriy etishni rejalashtirmoqda. Xususan, kam quvvatli reaktorlarni qurish loyihasi ishlab chiqilgan.
2024 yil 5 dekabr kuni Samarqandda atom energiyasidan foydalanish masalalariga bag'ishlangan xalqaro konferensiya bo'lib o'tdi. Tadbir davomida sohani rivojlantirish istiqbollari, innovatsiyalarni joriy etish va xalqaro hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Yig'ilishda Shavkat Mirziyoyev xalqaro atom energiyasi agentligi (IAEA) talablariga muvofiq xavfsizlik masalalariga alohida e'tibor qaratib, kelajakdagi atom obyektlari uchun malakali mutaxassislar tayyorlashni faollashtirishni buyurdi.
Ta'kidlanishicha, qayta tiklanadigan va atom energiyasi manbalarining integratsiyasi O'zbekiston iqtisodiyotining raqobatbardoshligini oshiradi va barqaror uzoq muddatli o'sish uchun mustahkam zamin yaratadi.

Узбекистан намерен довести долю «зелёной» энергии в общем объёме генерации до более чем 50% к 2030 году. Об этом стало известно в ходе совещания, проведённого Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым, посвящённого текущей работе в области атомной энергетики и перспективным задачам энергетического сектора.
Как сообщает пресс-служба главы государства, президенту представили информацию о достижениях в сфере атомной энергетики и планах по дальнейшему развитию. Для удовлетворения растущих потребностей населения и различных отраслей экономики Узбекистан активно задействует все доступные источники энергии.
За последние годы в стране введено в эксплуатацию около 4 гигаватт мощностей альтернативной энергетики, что позволило увеличить долю «зелёной» энергии до 16%. В ближайшие пять лет планируется запуск дополнительных мощностей возобновляемых источников энергии (ВИЭ) на 25 гигаватт. Это позволит достичь производства «зелёной» энергии на уровне 64 млрд киловатт-часов, что станет важным шагом к достижению целевого показателя — более 50% в структуре генерации к 2030 году.
Активное развитие цифровых технологий, электромобилей, электроники, искусственного интеллекта и майнинга увеличивает спрос на энергоресурсы. В условиях глобального энергетического перехода многие страны сокращают зависимость от традиционных ископаемых источников, отдают приоритет возобновляемой энергетике и ищут пути повышения энергетической эффективности. Уже сегодня на альтернативные источники приходится 42% мировой генерации.
Наряду с развитием ВИЭ Узбекистан делает ставку на атомную энергетику как на надёжный источник для создания долгосрочной энергетической базы. В мире сегодня эксплуатируется 417 атомных реакторов общей мощностью 375 гигаватт, и продолжается строительство новых АЭС. Узбекистан, располагая собственными запасами урана, также планирует внедрение современных атомных технологий. В частности, разработан проект по строительству реакторов малой мощности.
5 декабря 2024 года в Самарканде прошла международная конференция, посвящённая вопросам использования атомной энергии. В ходе мероприятия обсуждались перспективы развития отрасли, внедрение инноваций и международное сотрудничество.
На совещании Шавкат Мирзиёев поручил активизировать подготовку квалифицированных специалистов для будущих атомных объектов, уделив особое внимание вопросам безопасности в соответствии с требованиями Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ).
Отмечается, что интеграция возобновляемых и атомных источников энергии повысит конкурентоспособность экономики Узбекистана и создаст прочную основу для устойчивого долгосрочного роста.