Markaziy bankning yangilangan ma'lumotlariga ko'ra, 2025 — yil 1-iyul holatiga ko'ra, O'zbekiston bank tizimida muammoli kreditlar (NPL-non-performing loans) ulushi jami kredit portfelining 3,8 foizigacha kamaydi. Bu so'nggi yillardagi eng past ko'rsatkichlardan biri bo'lib, bank sektoridagi aktivlar sifatining nisbatan barqarorlashuvidan dalolat beradi.
Mutlaq raqamlarda qaytarilmagan kreditlar hajmi 21,9 trillion so'mgacha kamaydi. Taqqoslash uchun, iyun oyi boshida bu ko'rsatkich 23,5 trillion edi. 1,6 trillion so'mdan ortiq pasayish qarzni qayta tuzish bo'yicha ishlarning faollashuvidan va kreditlash sifati ustidan ichki nazorat mexanizmlarining mustahkamlanishidan dalolat beradi.
Davlat banklari orasida muammoli qarzlar hajmi bo'yicha yetakchi o'rinni "O'zmilliybank" egallaydi-3,2 trillion so'm. Ikkinchi o'rinda" Agrobank "eng yirik uchlikni — "O'zsanoatqurilishbank" ni yopadi. Ushbu muassasalar portfellar ko'lami va ilgari berilgan kreditlar bilan bog'liq xavf darajasi bilan bog'liq holda regulyatorning nazorati ostida qolmoqda.
Xususiy segmentda muammoli aktivlar hajmi bo'yicha birinchi o'rinni 2,3 trillion so'mlik" Ipoteka-bank " egallaydi. Keyingi o'rinda" Kapitalbank " bo'lib, uning muammoli kreditlari ulushi 1,9 trillionni tashkil etdi. NPL ulushining nisbiy pasayishiga qaramay, bunday hajmlar tizimli xatarlar nuqtai nazaridan ahamiyatli bo'lib qolmoqda va kredit qarorlarining shaffofligini oshirish uchun izchil ishlarni talab qiladi.
Muammoli kreditlar ulushining pasayishi bir qator omillar bilan bog'liq bo'lishi mumkin: ilgari kechiktirilgan majburiyatlarni hal qilishdan tortib, biznes muhitida to'lov intizomining o'sishiga qadar. Shu bilan birga, regulyator portfel sifatining yomonlashuvi belgilariga, shu jumladan stressni sinash, garov monitoringi va zaxiralarni shakllantirish talablarini kuchaytirishga erta javob berish mexanizmlarini joriy etishda davom etmoqda.
Qisqa muddatda NPLNING pasayish tendentsiyasini saqlab qolish makroiqtisodiy barqarorlikka, ichki bozorning o'sish sur'atlariga va banklarning iqtisodiyotdagi tarkibiy o'zgarishlar fonida xatarlarni samarali boshqarish qobiliyatiga bog'liq.

Согласно обновлённым данным Центрального банка, по состоянию на 1 июля 2025 года доля проблемных кредитов (NPL — non-performing loans) в банковской системе Узбекистана снизилась до 3,8% от совокупного кредитного портфеля. Это один из самых низких показателей за последние годы, свидетельствующий об относительной стабилизации качества активов в банковском секторе.
В абсолютных цифрах объём невозвращённых кредитов сократился до 21,9 триллиона сумов. Для сравнения, в начале июня этот показатель составлял 23,5 триллиона. Снижение более чем на 1,6 триллиона сумов указывает на активизацию работы по реструктуризации задолженности и усиление механизмов внутреннего контроля за качеством кредитования.
Среди государственных банков лидирующую позицию по объёму проблемных долгов занимает «Узнацбанк» — 3,2 триллиона сумов. На втором месте «Агробанк», замыкает тройку крупнейших — «Узпромстройбанк». Эти учреждения остаются под пристальным вниманием регулятора в связи с масштабами портфелей и уровнем риска, связанным с ранее выданными займами.
В частном сегменте первое место по объёму проблемных активов занимает «Ипотека-банк» с показателем 2,3 триллиона сумов. Следом идёт «Капиталбанк», чья доля проблемных кредитов составила 1,9 триллиона. Несмотря на относительное снижение доли NPL, такие объёмы остаются значимыми с точки зрения системных рисков и требуют последовательной работы по повышению прозрачности кредитных решений.
Снижение доли проблемных кредитов может быть связано с комплексом факторов: от урегулирования ранее просроченных обязательств до роста платёжной дисциплины в бизнес-среде. Одновременно с этим регулятор продолжает внедрение механизмов раннего реагирования на признаки ухудшения качества портфелей, включая стресс-тестирование, мониторинг залогов и ужесточение требований к формированию резервов.
Сохранение тенденции к снижению NPL в краткосрочной перспективе зависит от макроэкономической стабильности, темпов роста внутреннего рынка, а также от способности банков эффективно управлять рисками на фоне структурных преобразований в экономике.