Joriy yilning 18-20 avgust kunlari O'zbekiston poytaxtida "Ozarbayjon, O'zbekiston va Yevropa — umumiy rivojlanish uchun hamkorlik"mavzusida xalqaro forum bo'lib o'tadi. Tadbir davlatlararo muloqot istiqbollari va barqarorlik, savdo, transport va energetika sohasidagi qo'shma tashabbuslarni muhokama qilish uchun muhim platforma bo'ladi.
Forum Yevropa va Osiyo chorrahasida faol faoliyat ko'rsatayotgan xalqaro muloqot markazi ishtirokida tashkil etilgan. Uchrashuv doirasida Ozarbayjon, O'zbekiston va Yevropa Ittifoqi mamlakatlarining oliy davlat va ishbilarmon doiralari vakillari ishtirok etishi kutilmoqda. Muhokamalar mavzusi iqtisodiy, investitsiya va madaniy sohalarda mintaqaviy hamkorlikni kengaytirish istiqbollari, shuningdek, mintaqada barqaror o'sish va barqarorlikni ta'minlash bilan bog'liq dolzarb muammolar bo'ladi.
Forumda transport aloqasi, "yashil" energetika va raqamli transformatsiya masalalariga alohida e'tibor qaratiladi. Global landshaftning jadal o'zgarishi bilan Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkaz qit'alararo hamkorlikning rivojlanayotgan arxitekturasida muhim bo'g'inlarga aylanmoqda. O'zbekiston va Ozarbayjon o'z navbatida Sharq va G'arbni bog'laydigan transport va logistika yo'laklarini yaratishda muhim rol o'ynaydi.
Shuningdek, forum ishtirokchilari inson kapitalini, ilm-fanni talab qiladigan tarmoqlarni rivojlantirish va mintaqalar o'rtasida o'zaro tushunishni mustahkamlash bo'yicha tashabbuslarni ko'rib chiqadilar. Tadbir yakunida mintaqalararo muloqotni mustahkamlash va mamlakatlar o'rtasida ishbilarmonlik hamkorligi uchun qulay shart-sharoitlar yaratishga qaratilgan takliflar qabul qilinishi kutilmoqda.
Toshkentdagi forum O'zbekistonning global jarayonlarning faol ishtirokchisi va konstruktiv muloqot uchun ochiq maydon sifatida ortib borayotgan rolini ta'kidlaydigan muhim xalqaro tadbirlarni davom ettirmoqda.

An international forum on "Azerbaijan, Uzbekistan and Europe-cooperation for common development" will be held in the capital of Uzbekistan from August 18 to 20 this year. The event will become an important platform for discussing the prospects of interstate dialogue and joint initiatives in the field of sustainable development, trade, transport and energy.
The forum is organized with the participation of the International Center for Dialogue, which is actively working at the junction of Europe and Asia. Representatives of the highest state and business circles of Azerbaijan, Uzbekistan and the European Union countries are expected to participate in the meeting. The discussion will focus on the prospects for expanding regional cooperation in the economic, investment and cultural spheres, as well as current challenges related to ensuring sustainable growth and stability in the region.
The forum will focus on transport connectivity, green energy, and digital transformation. In the context of rapid changes in the global landscape, Central Asia and the South Caucasus are becoming important links in the emerging architecture of intercontinental cooperation. Uzbekistan and Azerbaijan, in turn, play a key role in creating transport and logistics corridors connecting East and West.
The forum participants will also consider initiatives to develop human capital, knowledge-intensive industries and strengthen mutual understanding between regions. It is expected that the event will result in the adoption of proposals aimed at strengthening the interregional dialogue and creating favorable conditions for business cooperation between the two countries.
The Forum in Tashkent continues a series of significant international events that emphasize the growing role of Uzbekistan as an active participant in global processes and an open platform for constructive dialogue.