Qirg'izistonning eng yirik tijorat banklaridan biri bo'lgan Bakai Bank aralash jang san'atlari bo'yicha dunyodagi eng yirik tashkilot UFC bilan strategik shartnoma tuzdi. Bitim natijasida bank MDHning to'qqiz mamlakati, shu jumladan O'zbekiston hududida rasmiy reklama hamkori maqomini oldi.
Hamkorlik Armaniston, Ozarbayjon, Gruziya, Qozog'iston, Qirg'iziston, Tojikiston, Turkmaniston, O'zbekiston va Rossiyani qamrab oladi. Shartnoma doirasida Bakai Bank UFC brendidan mintaqaviy marketing kampaniyalarida, jang translyatsiyalarida, raqamli tashabbuslarda va Evroosiyo makonidagi media integratsiyasida foydalanish uchun eksklyuziv huquqlarni oladi.
Hamkorlikning asosiy yo'nalishlaridan biri mintaqada sportni ommalashtirish bo'ladi: bank mahalliy jangchilarni qo'llab-quvvatlashni va MDH mamlakatlarida MMA hamjamiyatlarini rivojlantirishni rejalashtirmoqda. Shuningdek, UFC turnirlari bilan bog'liq tadbirlar va mijozlar tashabbuslari orqali yorqin muxlislar tajribasini shakllantirishga alohida e'tibor qaratiladi.
Moliya instituti ushbu hamkorlikni mintaqaviy bozordagi mavqeini mustahkamlash va brend xabardorligini oshirish usuli sifatida ko'radi. Rasmiy bayonotda ta'kidlanganidek, bankning maqsadi tomoshabinlarni jonli efirda ham, tadbirlar o'tkaziladigan joylarda ham jahon jangovar reklama muhiti bilan yaqinlashtirishdir.
1994 yilda tashkil etilgan Bakai Bank Qirg'iziston bank tizimidagi aktivlar hajmi bo'yicha to'rtinchi o'rinni egallab, mamlakat aktivlarining 11 foizini va depozit bozorining 12 foizini nazorat qiladi. Bankning kapitallashuvi 10 milliard so'mni tashkil etadi, bu 112,36 million AQSh dollariga teng. Bankning barcha aksiyadorlari Qirg'iziston rezidentlari hisoblanadi. Ulardan eng yiriklari Sergey Ibragimov bo'lib, u 20 foizga yaqin ulushga ega va direktorlar Kengashiga rahbarlik qiladi.
Fitch Ratings 2025 yil iyun oyida bankning uzoq muddatli defolt reytingini b darajasida tasdiqladi - barqaror prognoz bilan. Shuningdek, bankning bozordagi mustaqil pozitsiyasini aks ettiruvchi hayotiy (b-) va davlat tomonidan qo'llab-quvvatlanadigan ("qo'llab-quvvatlanmaydigan") reytinglar berildi.
UFC va Bakai Bank o'rtasidagi hamkorlik Evroosiyo mintaqasida sport va moliyaviy xizmatlar integratsiyasining muhim namunasidir, bu erda sport marketingi brendlarni transchegaraviy joylashtirish vositasiga aylanadi.

Bakai Bank, один из крупнейших коммерческих банков Кыргызстана, заключил стратегическое соглашение с UFC, крупнейшей мировой организацией в сфере смешанных боевых искусств. В результате сделки банк получил статус официального партнёра промоушена на территории девяти стран СНГ, включая Узбекистан.
Партнёрство охватывает Армению, Азербайджан, Грузию, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан и Россию. В рамках соглашения Bakai Bank получает эксклюзивные права на использование бренда UFC в региональных маркетинговых кампаниях, трансляциях боёв, цифровых инициативах и медиа-интеграции на евразийском пространстве.
Одним из ключевых направлений сотрудничества станет популяризация спорта в регионе: банк планирует оказывать поддержку местным бойцам и развивать ММА-сообщества в странах СНГ. Также особое внимание будет уделено формированию яркого фанатского опыта через мероприятия и клиентские инициативы, связанные с турнирами UFC.
Финансовый институт рассматривает это партнёрство как способ укрепления позиций на региональном рынке и повышения узнаваемости бренда. Как подчёркивается в официальном заявлении, целью банка является сближение зрителей с атмосферой мирового бойцовского промоушена — как в прямом эфире, так и на местах проведения мероприятий.
Основанный в 1994 году, Bakai Bank занимает четвёртое место по объему активов в банковской системе Кыргызстана, контролируя 11% активов и 12% депозитного рынка страны. Капитализация банка составляет 10 миллиардов сомов, что эквивалентно 112,36 миллиона долларов США. Все акционеры банка являются резидентами Кыргызстана. Крупнейший из них — Сергей Ибрагимов, владеющий долей около 20% и возглавляющий совет директоров.
Агентство Fitch Ratings в июне 2025 года подтвердило долгосрочный рейтинг дефолта банка на уровне B- со стабильным прогнозом. Также были присвоены рейтинги жизнеспособности (b-) и государственной поддержки («без поддержки»), что отражает независимую позицию банка на рынке.
Партнёрство между UFC и Bakai Bank представляет собой знаковый пример интеграции спорта и финансовых услуг в евразийском регионе, где спортивный маркетинг становится инструментом трансграничного позиционирования брендов.