Amerikaning Chipotle fastfud tarmog'i sun'iy intellekt texnologiyalarini nafaqat ishlab chiqarish jarayonlariga, balki xodimlarni boshqarishga ham faol tatbiq etmoqda. Kompaniya Profil HR kompaniyasi bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan ava Cado AI platformasini birlashtirgandan so'ng xodimlarni yollashning sezilarli darajada tezlashgani haqida xabar berdi.
Ava Cado-bu ishga yollashning asosiy bosqichlarini avtomatlashtiradigan ko'p tilli chatbot: nomzodlar bilan muloqot qilish, savollarga javob berish, ma'lumot to'plash, anketalarni to'ldirish va intervyularni tayinlash. Chatbot ingliz, ispan, frantsuz va nemis tillarida muloqot qilib, ish izlovchilarning keng auditoriyasiga ishga qabul qilish imkoniyatini beradi.
Ilgari restoran menejerlari intervyularni tashkil qilish va arizalarni ko'rib chiqish uchun ko'p vaqt sarflashgan. Endi bu jarayon sezilarli darajada optimallashtirilgan. Ava Cado-dan foydalanish natijasida arizalarni to'ldirish darajasi 85% ga etdi va anketani to'ldirish uchun o'rtacha vaqt sakkiz daqiqagacha qisqartirildi. Bundan tashqari, chatbot nomzodlarga ish haqida batafsil ma'lumot beradi, bu esa ko'proq g'ayratli va bilimdon abituriyentlarni jalb qilish imkonini beradi.
Har yili 300 ga yaqin yangi restoran ochadigan kompaniya yiliga 9-10 ming yangi xodim bilan ishlashga qodir bo'lgan yaxshi ishlaydigan yollash tizimiga muhtoj. Ava Cado tufayli ariza berish va ishga kirish o'rtasidagi muddat avvalgi 12 kunga nisbatan 3,5 kunga qisqartirildi.
Shuni ta'kidlash kerakki, Ava Cado nomzodlarni tanlamaydi va yakuniy qarorlarni qabul qilmaydi. Suhbatning barcha asosiy bosqichlari menejerlar vakolatiga kiradi, bu esa xodimlarni baholashning yuqori standartlarini saqlashga imkon beradi.
Kompaniya Ava Cado funksiyasini yanada kengaytirishni ko'rib chiqmoqda. Xususan, o'quv videolarini birlashtirish, boshqa filiallarda bo'sh ish o'rinlarini avtomatik ravishda taklif qilish va korporativ o'quv dasturlarida sun'iy intellektdan foydalanish rejalashtirilgan.
Ishga qabul qilishda sun'iy intellektdan foydalanish bilan bog'liq umumiy xavotirlarga qaramay, Chipotle platformaning xavfsizligini ta'kidlaydi va odamlar uchun asosiy echimlarni saqlab qoladi. Kompaniyaning innovatsion yondashuvi sun'iy intellektni HR sohasida qo'llashga bo'lgan qiziqishning ortib borayotganini ko'rsatadi va bozorning boshqa ishtirokchilari uchun ko'rsatmalar beradi.

Американская сеть ресторанов быстрого питания Chipotle активно внедряет технологии искусственного интеллекта не только в производственные процессы, но и в управление персоналом. Компания сообщила о значительном ускорении найма сотрудников после интеграции ИИ-платформы Ava Cado, разработанной в сотрудничестве с профильной HR-компанией.
Ava Cado представляет собой мультиъязычного чат-бота, который автоматизирует ключевые этапы рекрутинга: взаимодействие с кандидатами, ответы на вопросы, сбор информации, заполнение анкет и назначение собеседований. Чат-бот общается на английском, испанском, французском и немецком языках, обеспечивая доступность найма для широкой аудитории соискателей.
Ранее менеджеры ресторанов тратили значительное количество времени на организацию интервью и обработку заявок. Теперь этот процесс существенно оптимизирован. В результате использования Ava Cado уровень завершения заявок достиг 85%, а среднее время на заполнение анкеты сократилось до восьми минут. Кроме того, чат-бот предоставляет кандидатам подробную информацию о вакансии, что позволяет привлечь более мотивированных и осведомлённых соискателей.
Компания, открывающая около 300 новых ресторанов ежегодно, нуждается в отлаженной системе подбора персонала, способной справляться с объёмом в 9–10 тысяч новых сотрудников в год. Благодаря Ava Cado, срок между подачей заявки и выходом на работу сократился до 3,5 дней по сравнению с прежними 12.
Важно подчеркнуть, что Ava Cado не осуществляет отбор кандидатов и не принимает финальных решений. Все ключевые этапы интервью остаются в компетенции менеджеров, что позволяет сохранить высокие стандарты оценки персонала.
Компания рассматривает дальнейшее расширение функциональности Ava Cado. В частности, планируется интеграция обучающих видеоматериалов, автоматическое предложение вакансий в других филиалах и использование ИИ в программах корпоративного обучения.
Несмотря на общие опасения по поводу использования ИИ в подборе персонала, Chipotle подчёркивает безопасность платформы и сохраняет ключевые решения за людьми. Инновационный подход компании иллюстрирует растущий интерес к применению ИИ в HR-сфере и задаёт ориентиры для других участников рынка.