O'zbekiston barqaror energiya ta'minoti sohasida yangi strategik bitimlar tuzdi. 24 iyul kuni xalqaro energetika kompaniyalari o'rtasida yashil energetikani rivojlantirish va mamlakat infratuzilmasini texnologik yangilashga qaratilgan uchta investitsiya-qurilish shartnomasi imzolandi. Bu haqda respublika energetika vazirligida ma'lum qilindi.
Erishilgan kelishuvlarga ko'ra, Buxoro viloyatining Peshkun tumanida 500 megavatt quvvatga ega shamol elektr stansiyasini qurish rejalashtirilgan. Ushbu loyiha ekologik toza elektr energiyasini ishlab chiqarish bo'yicha mintaqaviy imkoniyatlarni sezilarli darajada oshirishi kerak, bu ayniqsa mamlakatning energiya tizimiga yuk ortib borayotgan bir paytda muhimdir.
Shu bilan bir vaqtda respublika poytaxtida 100 megavatt quvvatga ega energiya saqlash tizimi joriy etiladi. Ushbu yechim elektr energiyasini to'plash va keyinchalik uni eng yuqori soatlarda taqsimlash uchun mo'ljallangan. Elektr energiyasini saqlash texnologiyasi metropolning energiya ta'minoti barqarorligini ta'minlashda va an'anaviy ishlab chiqarish manbalariga bog'liqlikni kamaytirishda muhim rol o'ynaydi.
Ushbu loyihalarni amalga oshirish EPC-kontrakt modeli bo'yicha ko'zda tutilgan bo'lib, u to'liq tsiklni nazarda tutadi — dizayndan tortib xorijiy texnologik sheriklar ishtirokida foydalanishga topshirishgacha. Shartnomalar, shuningdek, qurilish ishlari bo'yicha maslahat, muhandislik va texnik nazoratni o'z ichiga oladi.
Loyihalar kam uglerodli iqtisodiyotga o'tish milliy strategiyasiga kiritilgan va energetika sohasini modernizatsiya qilish bo'yicha keng dasturning bir qismidir. 2025 yilda mamlakatning quyosh va shamol stansiyalarida ishlab chiqarish hajmi 5 milliard kilovatt-soatga yetdi — bu 2024 yil davomida ishlab chiqarilganidan ko'proq. Bugungi kunda elektr energiyasini ishlab chiqarishning umumiy hajmidagi yashil energiya ulushi 20 foizdan oshadi va o'sishda davom etmoqda.
Toshkent va Buxorodagi tashabbuslar uzoq muddatda energiya barqarorligiga erishish, chiqindilarni kamaytirish va O'zbekistonning texnologik mustaqilligini ta'minlash yo'lidagi muhim qadam bo'ladi.

Uzbekistan has signed new strategic agreements in the field of sustainable energy supply. On July 24, three investment and construction contracts were signed between international energy companies aimed at developing green energy and technological renewal of the country's infrastructure. This was reported in the Ministry of Energy of the Republic.
According to the agreements reached, a 500-megawatt wind farm is planned to be built in Peshkun district of Bukhara region. This project should significantly strengthen regional capacities for generating clean electricity, which is especially important against the background of the growing burden on the country's energy system.
In parallel, a 100-megawatt energy storage system will be introduced in the capital of the republic. This solution is designed for storing electricity and then distributing it during peak hours. Electricity storage technology plays a key role in ensuring the stability of the megacity's energy supply and reducing dependence on traditional generation sources.
The implementation of these projects is provided for under the EPC contract model, which implies a full cycle-from design to commissioning with the participation of foreign technology partners. The contracts also cover consulting, engineering and technical supervision of construction works.
The projects are integrated into the national strategy for the transition to a low-carbon economy and are part of a broad program to modernize the energy sector. In 2025, the country's solar and wind power generation capacity has already reached 5 billion kilowatt-hours, which is more than was produced in the whole of 2024. Today, the share of green energy in total electricity production exceeds 20 percent and continues to grow.
The initiatives in Tashkent and Bukhara will be an important step towards achieving energy sustainability, reducing emissions and ensuring technological independence of Uzbekistan in the long term.