Toshkentda IT Park Uzbekistan va Berlitz xalqaro ta'lim kompaniyasi vakillari o'rtasida global autsorsing bozori uchun kadrlar tayyorlashning barqaror tizimini yaratishga qaratilgan strategik uchrashuv bo'lib o'tdi. Muzokaralarning asosiy mavzusi xalqaro kompaniyalarning BPO (biznes-jarayonlarni autsorsing) sohasidagi ehtiyojlariga yo'naltirilgan ixtisoslashtirilgan til dasturlarini joriy etish bo'yicha qo'shma chora-tadbirlar bo'ldi.
IT Park xizmatlari eksportini rivojlantirish bo'yicha direktori Mahliye Muksinova va Berlitz Filippinlar prezidenti Uilson Go o'rtasidagi muloqot ilgari o'rnatilgan biznes aloqalarining mantiqiy davomi bo'ldi. Kun tartibida Janubi — Sharqiy Osiyoda samaradorligini isbotlagan ta'lim amaliyotlarini o'zbek tuprog'iga o'tkazish ko'zda tutilgan.
Berlitz Filippindagi BPO sanoati uchun ingliz tilida so'zlashadigan mutaxassislarni tayyorlashda katta tajribaga ega, bu erda kompaniya yuzdan ortiq ish beruvchilar bilan hamkorlik qiladi. Ushbu yondashuvning o'ziga xos xususiyati o'quv kurslarini bozorning o'ziga xos talablariga dinamik ravishda moslashtirishdir. IT-xizmatlarni eksport qilishga qiziqish tobora ortib borayotgan O'zbekistonda ushbu model raqobatbardosh ishchi kuchini rivojlantirish uchun katalizator bo'lishi mumkin.
Muhokama BPO sohasida faoliyat yuritayotgan xalqaro kompaniyalar bilan kelishilgan B1–C1 darajasidagi moslashuvchan ta'lim treklarini ishlab chiqishni o'z ichiga oldi. Shu bilan birga, asosiy e'tibor nafaqat tilni tayyorlashga, balki ko'p madaniyatli korporativ muhitda ishlash uchun zarur bo'lgan yumshoq ko'nikmalarni moslashtirishga qaratilgan.
Loyiha muvaffaqiyatining asosiy omillaridan biri tomonlar potentsial BPO sheriklarini erta jalb qilish deb hisoblashadi–bu sizga "o'qitish-ish bilan ta'minlash" zanjirini muammosiz va kechiktirmasdan qurishga imkon beradi. Ushbu yondashuv O'zbekiston mehnat bozorining global o'yinchilar uchun investitsiyaviy jozibadorligini ham oshirmoqda.
Uchrashuv yakunida pilot dasturlarni ishga tushirish, hamkor ish beruvchilarni tanlash bosqichlari va operatsion funksiyalarni taqsimlashni tartibga soluvchi qo'shma "yo'l xaritasi" ni yaratish to'g'risida kelishuvga erishildi. Kelgusi haftalar loyiha tafsilotlarini muvofiqlashtirishga qaratilgan ish sessiyalariga bag'ishlanadi.
Eksportga yo'naltirilgan kadrlar tashabbuslarini tizimli qo'llab-quvvatlash IT Park Uzbekistanning ustuvor yo'nalishlaridan biri bo'lib qolmoqda. Xalqaro hamkorlik infratuzilmasini shakllantirish orqali tashkilot nafaqat mamlakatning eksport salohiyatini oshirishga yordam beradi, balki uning eng qimmatli aktivi — inson kapitaliga ham sarmoya kiritadi.

В Ташкенте состоялась стратегическая встреча между представителями IT Park Uzbekistan и международной образовательной компанией Berlitz, направленная на выстраивание устойчивой системы подготовки кадров для глобального рынка аутсорсинга. Центральной темой переговоров стали совместные меры по внедрению специализированных языковых программ, ориентированных на потребности международных компаний в сфере BPO (аутсорсинг бизнес-процессов).
Диалог между Махлиё Муксиновой, директором по развитию экспорта услуг IT Park, и президентом Berlitz Philippines Уилсоном Го стал логичным продолжением ранее установленных деловых контактов на уровне топ-менеджмента. На повестке — трансфер образовательных практик, доказавших свою эффективность в Юго-Восточной Азии, на узбекскую почву.
Berlitz имеет значительный опыт в подготовке англоязычных специалистов для BPO-индустрии на Филиппинах, где компания сотрудничает с более чем сотней работодателей. Особенностью этого подхода является динамическая настройка учебных курсов под конкретные требования рынка. В Узбекистане, где наблюдается устойчивый рост интереса к экспорту IT-услуг, данная модель может стать катализатором для развития конкурентоспособной рабочей силы.
Обсуждение включало разработку гибких образовательных треков уровня B1–C1, согласованных с международными компаниями, действующими в BPO-сфере. При этом акцент сделан не только на языковую подготовку, но и на адаптацию soft skills, необходимых для работы в мультикультурной корпоративной среде.
Одним из ключевых факторов успеха проекта стороны считают раннее вовлечение потенциальных BPO-партнёров — это позволит выстроить цепочку «обучение–трудоустройство» без сбоев и задержек. Такой подход также повышает инвестиционную привлекательность рынка труда Узбекистана для глобальных игроков.
По итогам встречи достигнута договоренность о создании совместной «дорожной карты», регламентирующей запуск пилотных программ, этапы подбора работодателей-партнёров и распределение операционных функций. Ближайшие недели будут посвящены рабочим сессиям, направленным на согласование деталей реализации проекта.
Системная поддержка экспортно-ориентированных кадровых инициатив продолжает оставаться одним из приоритетов IT Park Uzbekistan. Формируя инфраструктуру международного сотрудничества, организация не только способствует росту экспортного потенциала страны, но и инвестирует в её самый ценный актив — человеческий капитал.