UNTF Survey 2025 savdo tartib-taomillarini soddalashtirish bo'yicha o'tkazilgan global tadqiqot natijalariga ko'ra, O'zbekiston tashqi iqtisodiy faoliyatni raqamlashtirish va modernizatsiya qilishda nafaqat mintaqaviy, balki global ko'rsatkichlardan ham oshib borayotgan jadal taraqqiyotni namoyish etdi. Vazirlar Mahkamasi huzuridagi makroiqtisodiy va mintaqaviy tadqiqotlar instituti ma'lumotlariga ko'ra, respublika savdo shaffofligi va avtomatlashtirishning eng yuqori darajasiga ega mamlakatlar qatoriga kirdi.
Birlashgan millatlar tashkilotining global tadqiqoti 180 dan ortiq davlatlarni qamrab oladi va har ikki yilda bir marta raqamli yechimlarni joriy etish darajasini baholash va xalqaro savdoda to'siqlarni kamaytirish maqsadida o'tkaziladi. Markaziy indikator — Trade Facilitation Score-JST shartnomalarini amalga oshirish, qog'ozsiz va transchegaraviy elektron savdoni rivojlantirish, eksportda kichik biznes va ayollarning ishtirokini rag'batlantirish, shuningdek, "yashil" kun tartibini o'z ichiga olgan 62 yo'nalishni o'z ichiga oladi.
O'zbekistonning yig'ma indeksi 92,47% ni tashkil etdi, bu Markaziy Osiyo bo'yicha mintaqaviy o'rtacha (77%) va global darajadan (70,4%) ancha yuqori. Taqqoslash uchun, 2023 yilda respublika ko'rsatkichi 84,95% ni tashkil etdi. Ikki yil ichida 7,5 foizdan ortiq o'sish logistika, ma'muriyat va raqamli platformalarda islohotlarni amalga oshirish bo'yicha tizimli ishlarni aks ettiradi.
O'zbekiston shaffoflik (100%) va qog'ozsiz hujjat aylanishiga deyarli to'liq o'tish (96,3%) sohasida maksimal natijalarga erishdi. Bojxona protseduralarini avtomatlashtirish 95,83% darajaga yetdi. Transchegaraviy elektron savdoda ham yuqori ko'rsatkichlar qayd etilgan (88,89%).
Institutsional mexanizmlar va xalqaro hamkorlik kabi kamroq dinamik, ammo strategik muhim yo'nalishlar ham taraqqiyotni ko'rsatmoqda — 66,67%. Bu Jahon savdo tashkilotiga a'zo bo'lishga tayyorgarlik ko'rish va barqaror tashqi iqtisodiy infratuzilmani shakllantirish doirasida tizimli ish olib borilayotganidan dalolat beradi.
"Yagona oyna" tizimini rivojlantirish, ruxsatnomalar va sertifikatlar olish uchun elektron platformalarni joriy etish, shuningdek ma'lumotlar bazalarining idoralararo integratsiyasi alohida e'tiborga loyiqdir. Ushbu chora-tadbirlar eksport-import operatsiyalari ishtirokchilarining muddatlari va xarajatlarini sezilarli darajada kamaytirdi, investorlar va sheriklarning ishonchini oshirdi.
O'zbekiston milliy biznes uchun raqobatbardosh ekotizimni shakllantirish orqali mintaqadagi logistika va savdo markazi sifatida o'z mavqeini mustahkamlamoqda. O'zbekiston-2030 strategiyasining belgilangan maqsadlari, jumladan, eksport salohiyatini kengaytirish va global ta'minot zanjirlariga integratsiyalashuvi bilan bir qatorda savdoni soddalashtirish sohasidagi yutuqlar barqaror iqtisodiy o'sishning muhim tayanchiga aylanmoqda.

According to the results of the UNTF Survey 2025 Global Study on Trade Facilitation, Uzbekistan has demonstrated rapid progress in digitalization and modernization of foreign economic activity, surpassing not only regional, but also global indicators. According to the Institute for Macroeconomic and Regional Studies under the Cabinet of Ministers, the republic has become one of the countries with the highest level of trade transparency and automation.
The UN Global Survey covers more than 180 countries and is conducted every two years to assess the level of implementation of digital solutions and reduce barriers to international trade. The central indicator-Trade Facilitation Score-includes 62 areas covering the implementation of WTO agreements, the development of paperless and cross-border e-commerce, stimulating the participation of small businesses and women in exports, as well as the "green" agenda.
The composite index of Uzbekistan was 92.47%, which is significantly higher than both the regional average for Central Asia (77%) and the global level (70.4%). For comparison, in 2023, the republic's indicator was 84.95%. The increase of more than 7.5 percentage points over two years reflects the systematic work on implementing reforms in logistics, administration and digital platforms.
Uzbekistan has achieved maximum results in the field of transparency (100%) and almost complete transition to paperless document management (96.3%). Automation of customs procedures has reached the level of 95.83%. High rates were also recorded in cross-border e-commerce (88.89%).
Less dynamic but strategically important areas, such as institutional mechanisms and international cooperation, also show progress — 66.67%. This is evidence of systematic work in preparation for joining the World Trade Organization and the formation of a sustainable foreign economic infrastructure.
Special attention should be paid to the development of the "single window" system, the introduction of electronic platforms for obtaining permits and certificates, as well as interdepartmental database integration. These measures significantly reduced the time and costs of participants in export-import operations, increasing the confidence of investors and partners.
Uzbekistan is strengthening its position as a logistics and trade hub in the region, creating a competitive ecosystem for national businesses. Combined with the stated goals of the Uzbekistan 2030 Strategy, including expanding export potential and integrating into global supply chains, progress in trade facilitation is becoming an important pillar of sustained economic growth.