O'zbekistonda sun'iy intellekt texnologiyalari va raqamli iqtisodiyotni jadal rivojlantirishga qaratilgan strategik muhim qarorlar to'plami qabul qilindi. Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 10-iyuldagi 425-sonli qarori bilan 2025-2026-yillarda amalga oshirilishi rejalashtirilgan ustuvor AI-loyihalar ro'yxati tasdiqlandi. Ushbu harakat Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan 1 iyul kuni raqamli texnologiyalar, telekommunikatsiyalar va mashina intellekti sohasida yangi yo'nalishlar taqdimoti chog'ida e'lon qilingan tashabbusning davomi bo'ldi.
Qabul qilingan chora-tadbirlar Prezidentning 2024 yil 14 oktyabrdagi qarorida mustahkamlangan 2030 yilgacha sun'iy intellekt texnologiyalarini rivojlantirish strategiyasiga asoslanadi. Joriy bosqichning asosiy vazifasi strategik vazifalarni amaliy tekislikka o'tkazishdir. Buning uchun yangi davlat muassasasi — sun'iy intellekt va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish markazi tashkil etildi, unga asosiy yo'nalishlar va loyihalarni amalga oshirishni muvofiqlashtirish topshirildi.
Qarorga ko'ra, AI loyihalarining ikkita ro'yxati tasdiqlangan:
- ulardan biri raqamli texnologiyalar vazirligiga qarashli tashkilotlar tomonidan amalga oshiriladigan tashabbuslarni o'z ichiga oladi;
- ikkinchisi-boshqa vazirlik va idoralar tomonidan amalga oshiriladigan loyihalar, bu raqamlashtirishga tarmoqlararo yondashuvni ko'rsatadi.
Muhim nuqtalardan biri infratuzilmani mustahkamlash bilan bog'liq: 2026 yil 1 iyunga qadar Toshkentdagi Inha universiteti GPU (GPU) va server ma'lumotlar bazalarini o'z ichiga olgan yuqori samarali hisoblash klasteri bilan jihozlanishi kerak. Bunday uskunalar parallel hisoblash, neyron tarmoqlarni o'qitish va AI tadqiqot dasturlarini qo'llab-quvvatlash uchun zarurdir.
Loyihalarning bajarilishini nazorat qilish doimiy ravishda amalga oshiriladi. Raqamli texnologiyalar vazirligi har chorakda loyihalarni tezkor boshqarish, ma'muriy to'siqlarni bartaraf etish va echimlarni dolzarb muammolarga moslashtirish uchun zarur shart-sharoitlarni yaratadigan vazifalar to'g'risida hisobot oladi.
Tashabbuslarni amalga oshirish musobaqalarni tashkil etish, texnik mutaxassislarni jalb qilish, maslahat yordamini ko'rsatish va logistika va ma'muriy vazifalarni hal qilish bilan birga bo'ladi. Bu to'liq sun'iy intellekt ekotizimini shakllantirishga institutsional etuklik va proaktiv yondashuvni ta'kidlaydi.
Hukumatdan tortib alohida oliy o'quv yurtlari va tarmoq idoralarigacha bo'lgan muvofiqlashtirish vertikalini shakllantirish O'zbekiston yuqori texnologiyalar sohasidagi strategiyani amaliy amalga oshirish bosqichiga kirib, infratuzilma, kadrlar va tashkiliy ta'minotga e'tibor qaratayotganidan dalolat beradi.

В Узбекистане принят стратегически важный пакет решений, направленный на ускоренное развитие технологий искусственного интеллекта и цифровой экономики. Постановлением Кабинета Министров №425 от 10 июля 2025 года утверждён перечень приоритетных ИИ-проектов, реализация которых запланирована на 2025–2026 годы. Этот шаг стал продолжением инициативы, озвученной Президентом Шавкатом Мирзиёевым 1 июля в ходе презентации новых направлений в области цифровых технологий, телекоммуникаций и машинного интеллекта.
Принятые меры опираются на Стратегию развития технологий искусственного интеллекта до 2030 года, закреплённую в Постановлении Президента от 14 октября 2024 года. Основная задача текущего этапа — перевод стратегических задач в практическую плоскость. Для этого создано новое государственное учреждение — Центр развития искусственного интеллекта и цифровой экономики, которому поручено координировать реализацию ключевых направлений и проектов.
Согласно постановлению, утверждены два перечня ИИ-проектов:
– один включает инициативы, реализуемые организациями, подведомственными Министерству цифровых технологий;
– второй — проекты, подлежащие внедрению силами других министерств и ведомств, что говорит о межсекторальном подходе к цифровизации.
Один из значимых пунктов касается инфраструктурного усиления: до 1 июня 2026 года Университет Инха в Ташкенте должен оснаститься высокопроизводительным вычислительным кластером, включающим графические процессоры (GPU) и серверные базы данных. Такое оборудование необходимо для проведения параллельных вычислений, обучения нейросетей и поддержки исследовательских программ в области ИИ.
Контроль за реализацией проектов будет вестись на постоянной основе. Министерство цифровых технологий получит ежеквартальную отчётность о ходе выполнения задач, что создаёт предпосылки для оперативного управления проектами, устранения административных барьеров и адаптации решений к текущим вызовам.
Внедрение инициатив будет сопровождаться организацией конкурсов, привлечением технических экспертов, предоставлением консультационной помощи и решением логистических и административных задач. Это подчёркивает институциональную зрелость и проактивный подход к формированию полноценной экосистемы искусственного интеллекта.
Формирование вертикали координации, от правительства до отдельных вузов и отраслевых ведомств, говорит о том, что Узбекистан вышел на фазу практической реализации стратегии в сфере высоких технологий, уделяя внимание как инфраструктуре, так и кадровому и организационному обеспечению.