2025 yil boshida Tolyattiga ish safari chog'ida Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin birinchi marta davlat kortej dasturining bir qismi bo'lgan Aurus shaxsiy avtomobilining ichki qismini namoyish etdi. Avtomobil nafaqat transport vositasi sifatida, balki ish uchrashuvlari, muzokaralar va yo'lda boshqaruv faoliyati uchun funktsional maydon sifatida ham taqdim etildi.
Davlat rahbarining so'zlariga ko'ra, avtomobilning ichki qismi sayohat paytida asosiy mansabdor shaxslar bilan tezkor uchrashuvlar o'tkazishga imkon beradi. Tolyattiga sayohat paytida mashinada mintaqaning vakolatli vakili va gubernatori bo'lgan, ular bilan viloyatning ijtimoiy-iqtisodiy masalalari muhokama qilingan. Prezidentimiz" yo'lda gaplashib, vaqtni yo'qotish uchun nima qilish kerakligini " ta'kidlab, vaqtdan oqilona foydalanish muhimligini ta'kidladi.
Aurusning ichki qismi rasmiy aloqa uchun mos bo'lgan kenglik, ovoz yalıtımı va ergonomikaga e'tibor qaratgan holda qat'iy biznes uslubida. Prezident salonni "bu erda muloqot qilish uchun qulay" deb atadi va shu bilan nafaqat transport, balki avtomobilning aloqa funktsiyasini ham belgilab berdi.
Loyihaning kelib chiqishiga alohida e'tibor qaratildi. Vladimir Putin Aurus Rossiya sanoat va savdo vazirligi buyurtmasi bilan amalga oshirilgan Rossiya muhandislik maktabining rivojlanishi ekanligini ta'kidladi. Shu bilan birga, xorijiy mutaxassislarning ishtiroki strategik ahamiyatga ega mahsulotni ishlab chiqarishda texnologik suverenitetga intilishni ta'kidlaydigan maslahat funktsiyalari bilan cheklandi.
Aurus loyihasi 2013 yilda boshlangan va xalqaro brendlar bilan teng sharoitlarda raqobatlasha oladigan milliy avtosanoatni shakllantirish dasturining bir qismi bo'lgan. Ushbu qatorga davlat xizmati va protokol talablariga javob beradigan limuzinlar, sedanlar, suvlar va mototsikllar kiradi.
Prezident Aurusning ichki qismini namoyish qilish nafaqat ochiqlik harakati, balki ichki auditoriyaga ham, tashqi kuzatuvchilarga ham qaratilgan texnologik ishonch signalidir. Avtomobil nafaqat kuchning ramzi, balki mamlakatning muhim sohalarda importga qaramlikka qaratilgan muhandislik va sanoat yo'nalishining timsoliga aylanadi.

В начале 2025 года во время рабочей поездки в Тольятти Президент Российской Федерации Владимир Путин впервые продемонстрировал интерьер своего персонального автомобиля Aurus, входящего в государственную кортежную программу. Автомобиль был представлен не только как средство передвижения, но и как функциональное пространство для рабочих совещаний, переговоров и управленческой деятельности в пути.
По словам главы государства, салон автомобиля позволяет проводить оперативные совещания с ключевыми должностными лицами прямо во время передвижения. Во время поездки в Тольятти в машине находились полномочный представитель и губернатор региона, с которыми обсуждались социально-экономические вопросы области. Президент отметил, что «в дороге разговариваем, что же время терять», подчёркивая значимость рационального использования времени.
Интерьер Aurus выполнен в строгом деловом стиле с акцентом на простор, шумоизоляцию и эргономику, подходящую для официального общения. Президент назвал салон «удобным для того, чтобы здесь общаться», тем самым обозначив не только транспортную, но и коммуникационную функцию автомобиля.
Особое внимание было уделено происхождению проекта. Владимир Путин подчеркнул, что Aurus — это разработка российской инженерной школы, реализованная по заказу Министерства промышленности и торговли России. При этом участие иностранных специалистов ограничилось консультационными функциями, что акцентирует стремление к технологическому суверенитету в производстве стратегически значимого продукта.
Проект Aurus стартовал в 2013 году и стал частью программы по формированию национального автопрома представительского класса, способного конкурировать с международными брендами на равных условиях. В линейку входят лимузины, седаны, внедорожники и мотоциклы, спроектированные с учётом требований государственной службы и протокола.
Демонстрация интерьера президентского Aurus — это не просто акт открытости, но и сигнал технологической уверенности, направленный как на внутреннюю аудиторию, так и на внешних наблюдателей. Автомобиль становится не только символом власти, но и воплощением инженерного и промышленного курса страны, направленного на импортонезависимость в критических секторах.