O'zbekiston Respublikasi prezidenti Shavkat Mirziyoyev "yechimlar atlasi" konsepsiyasi — Toshkent va qurilayotgan yangi Toshkentni kompleks rivojlantirishga qaratilgan asosiy strategik hujjat bilan tanishdi. Ushbu tashabbus poytaxtni modernizatsiya qilish va barqaror, funktsional metropolni yaratishga qaratilgan yagona shahar makonini shakllantirishning yangi bosqichini anglatadi.
Hujjat Toshkent shahrining 2045 yilgacha mo'ljallangan bosh rejasining mantiqiy davomi sifatida ishlab chiqilgan. Bosh reja rivojlanishning fazoviy parametrlarini, shu jumladan muhandislik, transport va ijtimoiy infratuzilmani joylashtirish zonalarini, shuningdek, maxsus tartibga solinadigan muhofaza qilinadigan hududlar va yashil kamarlarni qayd etadi.
"Yechimlar atlasi" besh jilddan iborat bo'lib, ularning har biri shahar atrof-muhit ob'ektlarini loyihalash, joylashtirish va ulardan foydalanish bo'yicha amaliy tavsiyalarni o'z ichiga oladi. Arxitektura dizayni, obodonlashtirish, ko'cha infratuzilmasi va shahar muhitining vizual o'ziga xosligi standartlari diqqat markazida.
Hujjatda parcha-parcha obodonlashtirishdan uzoqlashishga alohida e'tibor qaratilgan. Xususan, yo'lni ta'mirlashga mahalliy yondashuvdan — "qizil chiziq" dan xalqaro amaliyotga o'tish, bu erda rekonstruksiya to'liq ko'cha maydonini qamrab oladi: bir binoning old qismidan ikkinchisining old qismigacha. Ushbu usul shahar ko'chasi ko'rinishining yaxlitligini ta'minlaydi va turli funktsional zonalar o'rtasidagi nomutanosiblikni yo'q qiladi.
"Yechimlar atlasi" barqaror rivojlanish tamoyillarini joriy etish, milliy arxitektura an'analarini zamonaviy maketga integratsiya qilish va qulay shahar muhitini yaratishga qaratilgan. Uni amalga oshirish ekologik toza, estetik jihatdan jozibali va arzon jamoat joylarini shakllantirishni o'z ichiga oladi. Hujjat, shuningdek, yagona normativ va loyiha bazasi hisobiga obodonlashtirish loyihalarini amalga oshirishda yo'l qo'yiladigan namunaviy xatolarni minimallashtirishga qaratilgan.
Taqdimot doirasida O'zbekiston Prezidenti hujjatning asosiy qoidalarini eshitdi va uni qo'llash bo'yicha ustuvor vazifalarni belgilab berdi. Ular orasida Toshkentning tarixiy qiyofasini saqlab qolish, shahar muhiti sifatini oshirish, ko'cha-yo'l infratuzilmasini rivojlantirish, arxitektura izchilligini ta'minlash va umumiy shahar madaniyatini oshirish bor.
Taqdim etilgan hujjat loyiha byurolari, kommunal xizmatlar, investorlar va ishlab chiquvchilar uchun asos bo'lib, metropoliten aglomeratsiyasini rivojlantirishda yagona standartlar va uzoq muddatli ko'rsatmalarni taqdim etadi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев ознакомился с концепцией «Атлас решений» — ключевым стратегическим документом, направленным на комплексное развитие Ташкента и строящегося Нового Ташкента. Инициатива представляет собой новый этап в формировании единого урбанистического пространства, нацеленного на модернизацию столицы и создание устойчивого, функционального мегаполиса.
Документ разработан как логическое продолжение генерального плана города Ташкента, рассчитанного до 2045 года. Генплан фиксирует пространственные параметры развития, включая зоны размещения инженерной, транспортной и социальной инфраструктуры, а также охраняемые территории и зелёные пояса, подлежащие специальному регулированию.
«Атлас решений» состоит из пяти томов, каждый из которых содержит практические рекомендации по проектированию, размещению и эксплуатации объектов городской среды. В центре внимания — стандарты архитектурного оформления, благоустройства, уличной инфраструктуры и визуальной идентичности городской среды.
Особое внимание в документе уделено отходу от фрагментарного благоустройства. В частности, обозначен переход от локального подхода к ремонту проезжей части — от «красной линии» — к международной практике, когда реконструкция охватывает полное уличное пространство: от фасада одного здания до фасада другого. Такой метод обеспечивает целостность облика городской улицы и исключает дисбаланс между различными функциональными зонами.
«Атлас решений» ориентирован на внедрение принципов устойчивого развития, интеграцию национальной архитектурной традиции в современную планировку и создание комфортной городской среды. Его реализация предполагает формирование экологичных, эстетически привлекательных и доступных общественных пространств. Документ также призван минимизировать типовые ошибки, допускаемые при реализации проектов благоустройства, за счёт единой нормативной и проектной базы.
В рамках презентации Президент Узбекистана заслушал ключевые положения документа и обозначил приоритетные задачи по его применению. Среди них — сохранение исторического облика Ташкента, повышение качества городской среды, развитие улично-дорожной инфраструктуры, обеспечение архитектурной согласованности и повышение общей городской культуры.
Представленный документ станет основой для проектных бюро, муниципальных служб, инвесторов и девелоперов, обеспечивая единые стандарты и долгосрочные ориентиры в развитии столичной агломерации.