O'zbekiston milliy to'lov tizimi HUMO mamlakat davlat obligatsiyalari bilan ta'minlangan raqamli token ishlab chiqarish bo'yicha pilot loyiha boshlanganini e'lon qildi. Yangi aktiv milliy istiqbolli loyihalar agentligi huzuridagi raqamli aktivlarning yagona reyestrida ro'yxatdan o'tgan va Humo Digital sho'ba kompaniyasi tomonidan chiqarilgan. Aktivni ta'minlash va saqlash Asterium kriptodepozitariysi nazorati ostida.
HUMO Tokenni davlat qarz qog'ozlarini qo'llab-quvvatlash orqali bozor o'zgaruvchanligiga chidamli yuqori darajadagi ishonchlilik vositasi sifatida joylashtiradi. U transchegaraviy hisob-kitoblarni soddalashtirish, operatsiyalarning shaffofligini oshirish va xalqaro investitsion hamkorlikni kengaytirish uchun mo'ljallangan, ayniqsa MDH hududida.
Milliy banklararo protsessing markazi boshqaruvi raisi vazifasini bajaruvchi maksad Muxitdinovning so'zlariga ko'ra, tokenning chiqarilishi mamlakat to'lov tizimining raqamli transformatsiyasining mantiqiy davomi bo'ldi. Tokenni ishga tushirish to'g'risidagi qaror iqtisodiyotni jadal raqamlashtirish va yuqori xavfsizlik va shaffoflik talablariga javob beradigan zamonaviy hisoblash vositalariga bo'lgan ehtiyoj ortib borayotgan sharoitda qabul qilindi.
HUMO infratuzilmasi 35 milliondan ortiq kartalarni qamrab oladi va O'zbekistonning bank va savdo ekotizimiga, shu jumladan Visa, Mastercard, UnionPay xalqaro to'lov tizimlari bilan hamkorlikka integratsiya qilingan. Bu biznes va jismoniy shaxslar o'rtasida raqamli aktivni keng miqyosda joriy etish uchun sharoit yaratadi.
Birinchi bosqichda token biznes va xususiy foydalanuvchilar bilan bog'liq operatsiyalarda sinovdan o'tkaziladi. Hisob-kitob stsenariylarini ishlab chiqish, joriy to'lov tizimlari bilan integratsiya qilish, shuningdek raqamli savdo maydonchalarida ro'yxatga olishga tayyorgarlik ko'rish rejalashtirilgan. Uzoq muddatli maqsadlarga xalqaro savdo, logistika, elektron tijorat va tez va xavfsiz hisob-kitoblar zarur bo'lgan boshqa sohalarda tokendan foydalanish kiradi.
Asterium kriptodepozitariysi direktori Komilxuja Sultonov loyiha nafaqat texnologik yangilik, balki mamlakatda barqaror va ishonchli moliyaviy muhitni barpo etish yo'lidagi qadam bo'lib xizmat qilishini ta'kidladi. Uning ta'kidlashicha, HUMO tokeni moliyaviy va tartibga soluvchi suverenitet talablariga javob beradigan ishonchli raqamli aktivning modeli bo'lishi mumkin.
Xalqaro moliyaviy oqimlarda beqarorlik kuchayib borayotgan bir paytda, HUMO tokenining ishga tushirilishi O'zbekistonning o'z hisob-kitob vositalarini yaratish va raqamli innovatsiyalar va xavfsiz to'lov yechimlari orqali global moliyaviy arxitekturadagi rolini kuchaytirish istagini aks ettiradi.

The national payment system of Uzbekistan HUMO has announced the launch of a pilot project to issue a digital token backed by government bonds of the country. The new asset is registered in the Unified Register of Digital Assets under the National Agency for Advanced Projects and issued by a subsidiary of HUMO Digital. Security and security of the asset are under the control of the Asterium cryptodepository.
HUMO positions the token as an instrument with a high degree of reliability, resistant to market volatility due to the support of government debt securities. It is designed to simplify cross-border settlements, increase transparency of operations and expand international investment cooperation, especially in the CIS.
According to Maksad Mukhitdinov, Acting Chairman of the Board of the National Interbank Processing Center, the token issue was a logical continuation of the digital transformation of the country's payment system. The decision to launch the token was made in the context of rapid digitalization of the economy and the growing need for modern payment tools that meet high security and transparency requirements.
The HUMO infrastructure covers more than 35 million cards and is integrated into the banking and trading ecosystem of Uzbekistan, including interaction with international payment systems — Visa, Mastercard, UnionPay. This creates conditions for large-scale implementation of the digital asset among both businesses and individuals.
At the first stage, the token will be tested in operations involving businesses and private users. It is planned to work out settlement scenarios, integration with current payment systems, and prepare for listing on digital trading platforms. Long-term goals include the use of the token in international trade, logistics, e-commerce and other areas where fast and secure payments are needed.
Komilkhuzha Sultonov, Director of the Asterium crypto repository, stressed that the project serves not only as a technological innovation, but also as a step towards building a stable and trusting financial environment in the country. He noted that the HUMO token can become a model of a reliable digital asset that meets the requirements of financial and regulatory sovereignty.
Against the backdrop of growing instability in international financial flows, the launch of the HUMO token reflects Uzbekistan's desire to build its own settlement tools and strengthen its role in the global financial architecture through digital innovations and secure payment solutions.