O'zbekiston milliy to'lov tizimi HUMO mamlakat davlat obligatsiyalari bilan ta'minlangan raqamli token ishlab chiqarish bo'yicha pilot loyiha boshlanganini e'lon qildi. Yangi aktiv milliy istiqbolli loyihalar agentligi huzuridagi raqamli aktivlarning yagona reyestrida ro'yxatdan o'tgan va Humo Digital sho'ba kompaniyasi tomonidan chiqarilgan. Aktivni ta'minlash va saqlash Asterium kriptodepozitariysi nazorati ostida.
HUMO Tokenni davlat qarz qog'ozlarini qo'llab-quvvatlash orqali bozor o'zgaruvchanligiga chidamli yuqori darajadagi ishonchlilik vositasi sifatida joylashtiradi. U transchegaraviy hisob-kitoblarni soddalashtirish, operatsiyalarning shaffofligini oshirish va xalqaro investitsion hamkorlikni kengaytirish uchun mo'ljallangan, ayniqsa MDH hududida.
Milliy banklararo protsessing markazi boshqaruvi raisi vazifasini bajaruvchi maksad Muxitdinovning so'zlariga ko'ra, tokenning chiqarilishi mamlakat to'lov tizimining raqamli transformatsiyasining mantiqiy davomi bo'ldi. Tokenni ishga tushirish to'g'risidagi qaror iqtisodiyotni jadal raqamlashtirish va yuqori xavfsizlik va shaffoflik talablariga javob beradigan zamonaviy hisoblash vositalariga bo'lgan ehtiyoj ortib borayotgan sharoitda qabul qilindi.
HUMO infratuzilmasi 35 milliondan ortiq kartalarni qamrab oladi va O'zbekistonning bank va savdo ekotizimiga, shu jumladan Visa, Mastercard, UnionPay xalqaro to'lov tizimlari bilan hamkorlikka integratsiya qilingan. Bu biznes va jismoniy shaxslar o'rtasida raqamli aktivni keng miqyosda joriy etish uchun sharoit yaratadi.
Birinchi bosqichda token biznes va xususiy foydalanuvchilar bilan bog'liq operatsiyalarda sinovdan o'tkaziladi. Hisob-kitob stsenariylarini ishlab chiqish, joriy to'lov tizimlari bilan integratsiya qilish, shuningdek raqamli savdo maydonchalarida ro'yxatga olishga tayyorgarlik ko'rish rejalashtirilgan. Uzoq muddatli maqsadlarga xalqaro savdo, logistika, elektron tijorat va tez va xavfsiz hisob-kitoblar zarur bo'lgan boshqa sohalarda tokendan foydalanish kiradi.
Asterium kriptodepozitariysi direktori Komilxuja Sultonov loyiha nafaqat texnologik yangilik, balki mamlakatda barqaror va ishonchli moliyaviy muhitni barpo etish yo'lidagi qadam bo'lib xizmat qilishini ta'kidladi. Uning ta'kidlashicha, HUMO tokeni moliyaviy va tartibga soluvchi suverenitet talablariga javob beradigan ishonchli raqamli aktivning modeli bo'lishi mumkin.
Xalqaro moliyaviy oqimlarda beqarorlik kuchayib borayotgan bir paytda, HUMO tokenining ishga tushirilishi O'zbekistonning o'z hisob-kitob vositalarini yaratish va raqamli innovatsiyalar va xavfsiz to'lov yechimlari orqali global moliyaviy arxitekturadagi rolini kuchaytirish istagini aks ettiradi.

Национальная платёжная система Узбекистана HUMO объявила о старте пилотного проекта по выпуску цифрового токена, обеспеченного государственными облигациями страны. Новый актив зарегистрирован в Едином реестре цифровых активов при Национальном агентстве перспективных проектов и эмитирован дочерней компанией HUMO Digital. Обеспечение и сохранность актива находятся под контролем криптодепозитария Asterium.
HUMO позиционирует токен как инструмент с высокой степенью надёжности, устойчивый к рыночной волатильности за счёт поддержки государственными долговыми бумагами. Он рассчитан на упрощение трансграничных расчётов, повышение прозрачности операций и расширение международного инвестиционного взаимодействия, особенно на пространстве СНГ.
По заявлению Максада Мухитдинова, исполняющего обязанности председателя правления Национального межбанковского процессингового центра, выпуск токена стал логичным продолжением цифровой трансформации платёжной системы страны. Решение о запуске токена было принято в условиях стремительной цифровизации экономики и растущей потребности в современных инструментах расчётов, соответствующих высоким требованиям безопасности и прозрачности.
Инфраструктура HUMO охватывает более 35 миллионов карт и интегрирована в банковскую и торговую экосистему Узбекистана, включая взаимодействие с международными платёжными системами — Visa, Mastercard, UnionPay. Это создаёт условия для масштабного внедрения цифрового актива как среди бизнеса, так и среди физических лиц.
На первом этапе токен будет тестироваться в операциях с участием бизнеса и частных пользователей. Планируется отработка сценариев расчётов, интеграции с текущими платёжными системами, а также подготовка к листингу на цифровых торговых площадках. Долгосрочные цели включают использование токена в международной торговле, логистике, электронной коммерции и других сферах, где необходимы быстрые и безопасные расчёты.
Директор криптодепозитария Asterium Комилхужа Султонов подчеркнул, что проект служит не только технологической инновацией, но и шагом к построению устойчивой и доверительной финансовой среды в стране. Он отметил, что токен HUMO может стать моделью надёжного цифрового актива, соответствующего требованиям финансового и регуляторного суверенитета.
На фоне растущей нестабильности в международных финансовых потоках, запуск токена HUMO отражает стремление Узбекистана выстраивать собственные инструменты расчётов и усиливать роль в глобальной финансовой архитектуре через диджитал-инновации и безопасные платежные решения.