O'zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev "xavfsiz yo'l" milliy dasturining boshlanishini e'lon qildi, uning asosiy maqsadi mamlakat yo'llarida avariya darajasini pasaytirishdir. Tashabbus yo'l infratuzilmasini kompleks modernizatsiya qilish va mavjud yo'l harakati xavfsizligi mexanizmlarini isloh qilish orqali amalga oshiriladi.
Dastur doirasida O'zbekiston hukumati "xavfsiz yo'l va xavfsiz piyoda" jamg'armasini qayta tashkil etadi va bundan buyon Vazirlar Mahkamasiga bo'ysunadi. Jamg'armaning mintaqaviy bo'linmalarini tashkil etish rejalashtirilgan, bu esa mahalliy vaziyatga tezkor javob berishga imkon beradi.
2024 yilda jamg'arma tadbirlarini amalga oshirish uchun 400 milliard so'm ajratildi. Yo'l harakati qoidabuzarliklarining foto va video qayd etish vositalari bilan belgilangan jarimalar bo'yicha tushumlarning 25 foizi hisobidan qo'shimcha moliyalashtirish ta'minlanadi. Ushbu mablag'lar favqulodda vaziyatlarni bartaraf etishga, shu jumladan yo'l to'siqlari, svetoforlar, belgilar va boshqa yo'l harakati elementlarini o'rnatishga yo'naltiriladi.
Shaffof fondni boshqarish tizimini shakllantirish ustuvor vazifalardan biri bo'ladi. Uning tarkibiga viloyat yo'l harakati xavfsizligi va avtomobil yo'llari xizmatlari boshqarmalari rahbarlari, shuningdek jamoatchilik vakillari kiradi.
Yo'l harakati xavfsizligi masalalari mamlakat rahbariyatining alohida nazorati ostida. Rasmiy ma'lumotlarga ko'ra, 2024-yilda O'zbekistonda 9 300 dan ortiq yo'l-transport hodisalari qayd etilgan. Avariyalar natijasida 9 000 ga yaqin odam halok bo'ldi, halok bo'lganlar soni 2 200 dan oshdi.
Baxtsiz hodisalarning eng ko'p soni Samarqand, Toshkent va Farg'ona viloyatlarida — aholi zichligi va transport faolligi yuqori bo'lgan hududlarda qayd etilgan.
"Xavfsiz yo'l" milliy dasturini yaratish tashabbusi barqaror transport infratuzilmasini shakllantirishga strategik yondashuvni aks ettiradi, bu erda fuqarolarning hayoti va sog'lig'ini saqlash asosiy ustuvor vazifaga aylanadi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев объявил о старте национальной программы «Безопасная дорога», основной целью которой станет снижение уровня аварийности на дорогах страны. Инициатива будет реализована за счёт комплексной модернизации дорожной инфраструктуры и реформирования существующих механизмов обеспечения безопасности движения.
В рамках программы правительство Узбекистана реорганизует фонд «Безопасная дорога и безопасный пешеход», который отныне перейдёт в подчинение Кабинета Министров. Планируется создание региональных подразделений фонда, что позволит оперативно реагировать на ситуацию на местах.
На реализацию мероприятий фонда в 2024 году выделено 400 миллиардов сумов. Дополнительное финансирование будет обеспечено за счёт 25 процентов от поступлений по штрафам, зафиксированным средствами фото- и видеофиксации нарушений ПДД. Эти средства направят на устранение аварийно-опасных участков, включая установку дорожных ограждений, светофоров, знаков и других элементов организации дорожного движения.
Формирование прозрачной системы управления фондом станет одним из приоритетов. В его состав войдут руководители областных управлений безопасности дорожного движения и автодорожных служб, а также представители общественности.
Вопросы дорожной безопасности находятся под особым контролем руководства страны. По официальным данным, в 2024 году в Узбекистане было зарегистрировано более 9 300 дорожно-транспортных происшествий. В результате аварий пострадали около 9 000 человек, число погибших превысило 2 200.
Наибольшее количество ДТП зафиксировано в Самаркандской, Ташкентской и Ферганской областях — регионах с высокой плотностью населения и транспортной активности.
Инициатива по созданию нацпрограммы «Безопасная дорога» отражает стратегический подход к формированию устойчивой транспортной инфраструктуры, где ключевым приоритетом становится сохранение жизни и здоровья граждан.