Prezident tomonidan O'zbekiston Respublikasining 2025-yil 7-iyuldagi "issiqxona gazlari chiqindilarini cheklash to'g'risida" gi O'RQ-1073-sonli qonuni imzolangan bo'lib, u iqlim xatarlariga qarshi kurashish uchun barqaror huquqiy va institutsional asosni shakllantirishga qaratilgan. Hujjat olti oydan keyin kuchga kiradi va chiqindilarni kamaytirish, yashil iqtisodiyotni rivojlantirish va mamlakatning ekologiya sohasidagi xalqaro majburiyatlarini bajarish mexanizmlarining keng doirasini qamrab oladi.
Qonun uglerod chiqindilarini tartibga solishning strategik tamoyillarini belgilaydi, shu jumladan iqlimga salbiy ta'sirni kamaytirish bilan birga barqaror iqtisodiy o'sishni ta'minlash, qayta tiklanadigan energiyadan ustuvor foydalanish va issiqxona gazlarini boshqarishda ilmiy asoslangan va tizimli yondashuv. Emissiya darajasi to'g'risidagi hisobot majburiy bo'lib qoladi va to'liq shaffoflikka bo'ysunadi. Qonun, shuningdek, O'zbekiston qo'shilgan xalqaro shartnomalarga mos keladigan chiqindilarni kamaytirish bo'yicha maqsadli ko'rsatkichlarga erishish zarurligini belgilaydi.
Qonunning asosiy elementlaridan biri yuridik va jismoniy shaxslarga "yashil" loyihalarni amalga oshirish huquqini berish edi. Bunday tashabbuslar doirasida erishilgan barcha emissiyalarni qisqartirish davlatga tegishli bo'lib, tegishli ma'lumotlar hisobdorlik, buxgalteriya hisobi va nazoratni ta'minlash maqsadida tuzilgan uglerod birliklari reestriga kiritilishi kerak.
Davlat yashil tashabbuslarni ijrochilarni qo'llab-quvvatlash tizimini yaratish majburiyatini oladi. Vazirlar Mahkamasi ko 'maklashuvning tegishli mexanizmlarini tayyorlaydi, shuningdek, bunday loyihalar bajarishi kerak bo' lgan talablar ro ' yxatini tasdiqlaydi. Qonun yashil dasturlarni amalga oshirish natijasida hosil bo'lgan uglerod birliklarini majburiy tekshirishni nazarda tutadi, bu esa milliy uglerod kreditlari bozorining to'liq ishlashi uchun zamin yaratadi.
Uglerod birliklari savdosidan olingan daromadlar iqlim dasturlarini amalga oshirish, iqlim o'zgarishi ta'siriga moslashish, aylanma iqtisodiyotni rivojlantirish, chiqindilarni boshqarish va atrof-muhitni muhofaza qilishga yo'naltiriladi. Shunday qilib, "uglerod dividendlari" mexanizmi nafaqat chiqindilarni qoplaydi, balki mamlakat iqtisodiyotini tizimli obodonlashtirish uchun ishlaydi.
Yangi qonun milliy iqlim siyosatining huquqiy arxitekturasini shakllantiradi, O'zbekistonning xalqaro ekologik maydondagi mavqeini mustahkamlaydi va barqaror, kam uglerodli texnologiyalarga investitsiyalarni jalb qilish uchun yangi imkoniyatlar ochadi.

The President signed the Law of the Republic of Uzbekistan No. ZRU-1073 dated July 7, 2025 "On limiting greenhouse gas emissions", aimed at creating a sustainable legal and institutional framework for combating climate risks. The document comes into force in six months and covers a wide range of mechanisms for reducing emissions, developing a green economy and fulfilling the country's international environmental obligations.
The Law sets out strategic principles for managing carbon emissions, including ensuring sustainable economic growth while reducing the negative impact on the climate, prioritizing the use of renewable energy sources, and a science-based and systematic approach to managing greenhouse gases. Reporting on the level of emissions becomes mandatory and is subject to full transparency. The law also stipulates the need to achieve emission reduction targets consistent with the international treaties to which Uzbekistan has acceded.
One of the key elements of the law was granting legal entities and individuals the right to implement "green" projects. All emission reductions achieved under such initiatives are assigned to the State, and the relevant data are entered in the carbon unit register, which is formed to ensure accountability, accounting and control.
The state undertakes to create a system of support for performers of green initiatives. The Cabinet of Ministers will prepare appropriate assistance mechanisms, as well as approve a list of requirements that such projects must meet. The law provides for mandatory verification of carbon units formed as a result of the implementation of green programs, which creates the basis for the full functioning of the national carbon credit market.
Revenues generated from trading in carbon units will be used to implement climate programs, adapt to the effects of climate change, develop a circular economy, manage waste and protect the environment. Thus, the mechanism of "carbon dividends" will not just compensate for emissions, but will work for the systematic greening of the country's economy.
The new law forms the legal architecture of the national climate policy, strengthens Uzbekistan's position in the international environmental arena and opens up new opportunities for attracting investment in sustainable, low-carbon technologies.