Seshanba kuni Janubiy Koreyaning Samsung Electronics kompaniyasi 2025-yilning ikkinchi choragidagi daromadlar bo'yicha dastlabki prognozni e'lon qildi, bu operatsion foydani o'tgan yilning shu davriga nisbatan 56 foizga kamaytiradi. Buning sababi sun'iy intellekt chiplari bozori rahbarlari, birinchi navbatda Nvidia bilan raqobatning kechikishi edi.
Samsung iyun oyida yakunlangan chorak uchun operatsion daromad taxminan 4,6 trillion von bo'lishini kutmoqda. Bir yil oldin bu ko'rsatkich 10,44 trillion von edi. Ushbu ma'lumotlar lseg — ning SmartEstimate-dan ancha past bo'lib chiqdi, bu tahlilchilarning eng aniq prognozlarini hisobga oladi-unga ko'ra, foyda 6,26 trillion von (taxminan \ \ $4,57 milliard) darajasida kutilgan edi.
Kompaniyaning daromadi ham kutilganidan past bo'lib, 74 trillion vonni tashkil etdi, SmartEstimate esa 75,55 trillion vonni bashorat qildi.
Prognoz e'lon qilingandan so'ng, Seshanba kungi savdolarning boshida Samsung Electronics aktsiyalari 1,13 foizga kamaydi.
Samsung etakchi smartfon ishlab chiqaruvchilardan biri va noutbuklar, serverlar va boshqa qurilmalarda ishlatiladigan dunyodagi eng yirik xotira chiplarini ishlab chiqaruvchilardan biri bo'lib qolmoqda. Biroq, kompaniya bir qator qiyinchiliklarga duch keldi.
Samsungning bayonotida aytilishicha, daromadga zaxiralar qiymatini qayta baholash va AQShning Xitoyga ilg'or AI chiplarini etkazib berishga cheklovlari salbiy ta'sir ko'rsatgan.
Bundan tashqari, Samsung sun'iy intellekt vazifalariga yo'naltirilgan chiplar uchun asosiy texnologiya bo'lgan yuqori tezlikdagi xotira segmentida (HBM) SK Hynix va Micron kabi raqobatchilardan ortda qolmoqda. SK Hynix allaqachon Nvidia uchun hbm chiplarining asosiy etkazib beruvchisiga aylandi.
Xabarlarga ko'ra, Samsung HBM xotirasining yangi versiyasi uchun Nvidia sertifikatini olish ustida ishlashni davom ettirmoqda, biroq mahalliy manbalar bu jarayon kamida sentyabrgacha kechiktirilganini xabar qilmoqda.
Kompaniya Nvidia bilan tuzilgan shartnomalarning holati to'g'risida izoh berishdan bosh tortdi, ammo takomillashtirilgan hbm mahsulotlari mijozlar sinovidan o'tganligini va allaqachon etkazib berishni boshlaganini tasdiqladi.
Futurum Group yarimo'tkazgichlar va yangi texnologiyalarni tadqiq qilish bo'yicha direktori Rey Vanning so'zlariga ko'ra, Samsung o'zining eng ilg'or HBM xotirasi uchun Nvidia malakasiga ega emas.
"Nvidia global hbm talabining qariyb 70 foizini ishlab chiqarayotganini hisobga olsak, kechikish Samsungning qisqa muddatli istiqbollarini keskin cheklaydi", dedi u. Samsung AMD AI protsessorlari uchun HBM yetkazib berishni boshlagan bo'lsa-da, bu shartnoma ishlab chiqarishning kech boshlanishi tufayli ikkinchi chorak natijalariga ta'sir qilmasligi mumkin.
Bunga parallel ravishda, kompaniyaning buyurtma asosida ishlab chiqarilgan chip biznesi (foundry) TSMC — Tayvan giganti tomonidan yarim o'tkazgichlarni shartnoma asosida ishlab chiqarish sohasida zaif buyurtmalar va qattiq raqobatga duch kelmoqda.
Avvalroq, sentyabr oyida Samsung o'zining xorijiy bo'linmalariga ba'zi bo'limlardagi xodimlarning 30 foizini qisqartirishni buyurgani haqida xabar berilgan edi.

Южнокорейская компания Samsung Electronics во вторник опубликовала предварительный прогноз по прибыли за второй квартал 2025 года, согласно которому операционная прибыль снизится на 56% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Причиной стало отставание в конкуренции с лидерами рынка чипов для искусственного интеллекта, в первую очередь с Nvidia.
Samsung ожидает, что операционная прибыль за квартал, завершившийся в июне, составит около 4,6 трлн вон. Годом ранее показатель составлял 10,44 трлн вон. Эти данные оказались значительно ниже SmartEstimate от LSEG, который учитывает наиболее точные прогнозы аналитиков — согласно ему, ожидалась прибыль на уровне 6,26 трлн вон (примерно \$4,57 млрд).
Выручка компании также оказалась ниже ожиданий и составила 74 трлн вон, тогда как SmartEstimate прогнозировал 75,55 трлн вон.
После публикации прогноза акции Samsung Electronics в начале торгов вторника упали на 1,13%.
Samsung остаётся одним из ведущих производителей смартфонов и одним из крупнейших в мире производителей чипов памяти, которые используются в ноутбуках, серверах и других устройствах. Однако компания столкнулась с рядом сложностей.
В заявлении Samsung говорится, что на прибыль негативно повлияли переоценка стоимости складских запасов и ограничения США на поставки продвинутых ИИ-чипов в Китай.
Кроме того, Samsung уступает конкурентам — таким как SK Hynix и Micron — в сегменте высокоскоростной памяти (HBM), ключевой технологии для чипов, ориентированных на задачи искусственного интеллекта. SK Hynix уже стал основным поставщиком HBM-чипов для Nvidia.
Samsung, по сообщениям, продолжает работу над получением сертификации Nvidia для своей новой версии HBM-памяти, однако местные источники сообщают, что этот процесс отложен как минимум до сентября.
Компания отказалась комментировать статус своих соглашений с Nvidia, но подтвердила, что улучшенные HBM-продукты проходят клиентские испытания и уже начали поставляться.
По словам Рэя Вана, директора по исследованиям в области полупроводников и новых технологий в Futurum Group, Samsung пока не прошла квалификацию Nvidia для своей самой передовой HBM-памяти.
«Учитывая, что Nvidia генерирует около 70% мирового спроса на HBM, задержка серьёзно ограничивает краткосрочные перспективы Samsung», — отметил он. Несмотря на то что Samsung уже начала поставки HBM для AI-процессоров AMD, этот контракт, скорее всего, не окажет влияния на результаты второго квартала из-за позднего старта производства.
Параллельно бизнес компании по производству чипов на заказ (foundry) сталкивается со слабыми заказами и жёсткой конкуренцией со стороны TSMC — тайваньского гиганта в области контрактного производства полупроводников.
Ранее сообщалось, что в сентябре Samsung поручила своим зарубежным подразделениям сократить до 30% персонала в некоторых департаментах.
Несмотря на текущее замедление, акции Samsung Electronics с начала года выросли более чем на 16%, согласно данным LSEG. Подробный финансовый отчёт за второй квартал компания опубликует в конце июля.