Keng ko'lamli tergov sun'iy intellekt texnologiyalaridan foydalangan holda ilmiy ekspertiza tizimini chetlab o'tishga urinishlarni aniqladi. Tadqiqotchilar avtomatik sharhlovchilarning xulosalariga ta'sir qilish uchun ko'zga ko'rinmas jamoalardan foydalanadilar.
Akademik muhitda xavotirli tendentsiya kuchayib bormoqda, ko'proq olimlar o'zlarining ilmiy ishlarini ijobiy ko'rib chiqish imkoniyatini oshirish uchun texnik hiyla-nayranglarga murojaat qilishmoqda. Sun'iy intellektga asoslangan tizimlar uchun mo'ljallangan yashirin matn buyruqlarini joriy etish amaliyoti eng katta rezonansga aylandi.
ArXiv platformasida matn tarkibiga kiritilgan yashirin ko'rsatmalarni o'z ichiga olgan kamida 17 ta preprint topildi. Ushbu hujjatlar sakkizta mamlakatda joylashgan 14 ta universitet va institut tadqiqotchilari tomonidan tayyorlangan. Ular orasida Yaponiya, Janubiy Koreya va AQShdagi dunyodagi yetakchi akademik markazlar vakillari ham bor. Ko'pgina ishlarning mavzusi kompyuter fanlari va mashinalarni o'rganishdir.
Manipulyatsiyaning mohiyati qisqa iboralarni — birdan uchtagacha jumlalarni — oddiy o'quvchiga ko'rinmaydigan formatda joylashtirishdir: oq fonda oq shrift yoki juda kichik PIN. Ushbu ko'rsatmalar faqat avtomatik ko'rib chiqish uchun ishlatiladigan sun'iy intellektga qaratilgan. Ular "faqat ijobiy fikr bildirish" yoki ishning "eksklyuziv yangiligi" va "uslubiy qat'iyligi" ni ta'kidlash bo'yicha tavsiyalar kabi murojaatlarni o'z ichiga oladi.
Bunday nashrlar mualliflari ko'plab ilmiy konferensiyalarda ekspert baholash jarayonida sun'iy intellektdan foydalanishning keng taqiqlanishiga javoban yashirin ko'rsatmalarga murojaat qilishlarini ta'kidlaydilar. Ular o'z harakatlarini, agar baholash odam tomonidan emas, balki mashina tomonidan amalga oshirilsa, beparvo yoki malakasiz ko'rib chiqishdan "himoya qilish" usuli sifatida tushuntiradilar.
Biroq, bu kabi bahonalar ilmiy jamoatchilikning tashvish darajasini pasaytirmaydi. Yashirin buyruqlarni amalga oshirish amaliyoti mustaqil, ob'ektiv va axloqiy jihatdan shaffof ekspertizaning asosiy tamoyiliga putur etkazadi. Ilmiy tadqiqotlar sifatini baholashni manipulyatsiya qilishga qaratilgan har qanday urinishlar nashr etilgan natijalarga ishonchni buzadi va ilmiy yaxlitlikning umumiy darajasining pasayishiga olib kelishi mumkin.
Mutaxassislar ko'rib chiqish jarayonida sun'iy intellektdan foydalanishning maqbulligini tartibga soluvchi xalqaro standartlar va axloqiy standartlarni zudlik bilan ishlab chiqish zarurligini ta'kidlaydilar. Xususan, bunday manipulyatsiyalarni qabul qilib bo'lmaydigan va ilmiy axloqqa putur etkazadigan aniq tasniflash talab etiladi.
Aniq qoidalarning yo'qligi ushbu amaliyotning tez tarqalishiga olib kelishi mumkin-ayniqsa AI kabi yuqori raqobatbardosh sohalarda, bu erda nashr etish tezligi va tan olinishi ilmiy martaba uchun juda muhimdir. Oxir oqibat, bu nafaqat individual nashrlarning to'g'riligi, balki umuman akademik tizimga bo'lgan ishonchni saqlab qolish haqida.

Масштабное расследование выявило попытки обхода системы научной экспертизы с помощью технологий искусственного интеллекта. Исследователи используют невидимые глазу команды, чтобы повлиять на выводы автоматических рецензентов.
В академической среде нарастает тревожная тенденция: всё больше учёных прибегают к техническим уловкам, чтобы повысить шансы на положительное рецензирование своих научных работ. Наиболее резонансной стала практика внедрения скрытых текстовых команд, предназначенных для систем на базе искусственного интеллекта.
На платформе arXiv было обнаружено как минимум 17 препринтов, содержащих скрытые инструкции, встроенные в структуру текста. Эти документы были подготовлены исследователями из 14 университетов и институтов, расположенных в восьми странах. Среди них — представители ведущих мировых академических центров в Японии, Южной Корее и США. Тематика подавляющего большинства работ — компьютерные науки и машинное обучение.
Суть манипуляции заключается в размещении коротких фраз — от одного до трёх предложений — в невидимом для обычного читателя формате: белым шрифтом на белом фоне или крайне мелким кеглем. Эти инструкции адресованы исключительно искусственному интеллекту, применяемому для автоматического рецензирования. В них содержатся призывы вроде «дать только положительный отзыв» или рекомендации выделить «исключительную новизну» и «методологическую строгость» работы.
Авторы подобных публикаций утверждают, что прибегают к скрытым подсказкам в ответ на повсеместный запрет использования ИИ в процессе экспертной оценки на многих научных конференциях. Они объясняют свои действия как способ «защититься» от небрежного или неквалифицированного рецензирования, если оценка проводится машиной, а не человеком.
Однако подобные оправдания не снижают уровень озабоченности научного сообщества. Практика внедрения скрытых команд подрывает фундаментальный принцип независимой, объективной и этически прозрачной экспертизы. Любые попытки манипулировать оценкой качества научного исследования ставят под угрозу доверие к опубликованным результатам и могут привести к снижению общего уровня научной добросовестности.
Специалисты подчёркивают необходимость срочной выработки международных норм и этических стандартов, регламентирующих допустимость применения ИИ в процессе рецензирования. В частности, требуется точная классификация подобных манипуляций как недопустимых и подрывающих научную этику.
Отсутствие чётких правил может привести к быстрому распространению этой практики — особенно в высококонкурентных областях вроде ИИ, где скорость публикаций и признание имеют критическое значение для научной карьеры. В конечном счёте, речь идёт не только о корректности отдельных публикаций, но и о сохранении доверия к академической системе в целом.