AQSh Senati NASAning Artemis flagman kosmik dasturini rivojlantirish uchun qo'shimcha 10 milliard dollar ajratishni nazarda tutuvchi qonun loyihasini tasdiqladi. Ushbu mablag'lar Space Launch System (SLS) raketalarini ishlab chiqarishni kengaytirishga va Gateway oy orbital stansiyasini qurishga qaratilgan.
Jami 4,1 milliard dollarga yaqin mablag ' Artemis 4 va 5 missiyalari uchun qo'shimcha SLS raketalarini ishlab chiqarishga, 2,6 milliard esa Gateway stantsiyasini tugatishga sarflanadi. NASA Artemis-Marsga keyingi ekspeditsiyalar istiqboli bilan odamni oyga qaytarish bo'yicha ulkan loyiha.
SLS raketalari bir martalik tashuvchi sifatida ishlab chiqilmoqda, bu esa aerokosmik sanoat vakillari orasida tanqidga sabab bo'lmoqda. SpaceX bosh direktori ilon Mask bunday raketalarning yuqori narxi va samarasizligini bir necha bor ta'kidlagan. NASA ma'lumotlariga ko'ra, bitta SLS ishlab chiqarish taxminan 2,5 milliard dollarga tushadi. SLSNI yaratish uchun jami 24 milliard dollarga yaqin mablag ' sarflandi, asosiy shartnomalar Amerikaning etakchi kompaniyalari — Boeing, Aerojet Rocketdyne va Northrop Grumman tomonidan qabul qilindi.
Jared Isaakmanning NASA rahbari lavozimiga nomzodini tasdiqlash jarayonida u loyihaning byudjet samaradorligiga shubha bildirdi va SLSNI oy va Marsga tez-tez va uzoq muddatli missiyalar uchun noto'g'ri echim deb atadi.
Artemis dasturining qo'shimcha mablag'lari AQSh hukumatining milliy aerokosmik gigantlarni qo'llab-quvvatlash va kosmik tadqiqotlar bo'yicha etakchilikni saqlab qolish istagini aks ettiradi. Shu bilan birga, uchirish texnologiyalarining kelajagi va kosmik sohada resurslardan oqilona foydalanish to'g'risida munozaralar davom etmoqda.

The US Senate has approved a bill providing for the allocation of an additional $ 10 billion for the development of NASA's flagship Artemis space program. These funds are aimed at expanding the production of Space Launch System (SLS) rockets and completing the construction of the Gateway lunar orbital station.
Of the total amount, about $ 4.1 billion will go towards manufacturing additional SLS rockets for the Artemis 4 and 5 missions, and $ 2.6 billion will go towards completing the Gateway station. NASA Artemis is an ambitious project to return a person to the moon with the prospect of further expeditions to Mars.
SLS rockets are designed as single-use carriers, which causes criticism among representatives of the aerospace industry. SpaceX CEO Elon Musk has repeatedly pointed out the high cost and inefficiency of such rockets. According to NASA, the production of one SLS costs about $ 2.5 billion. In total, about $ 24 billion was spent on the creation of the SLS, and the main contracts were awarded to leading American companies-Boeing, Aerojet Rocketdyne and Northrop Grumman.
In the process of approving Jared Isaacman's candidacy for the post of head of NASA, he expressed doubts about the budget effectiveness of the project, calling SLS an unsuitable solution for frequent and long-term missions to the Moon and Mars.
The additional funding for the Artemis program reflects the U.S. government's commitment to supporting national aerospace giants and maintaining leadership in space exploration. At the same time, the discussion continues on the future of launch technologies and the rational use of resources in the space industry.