AQSh Senati NASAning Artemis flagman kosmik dasturini rivojlantirish uchun qo'shimcha 10 milliard dollar ajratishni nazarda tutuvchi qonun loyihasini tasdiqladi. Ushbu mablag'lar Space Launch System (SLS) raketalarini ishlab chiqarishni kengaytirishga va Gateway oy orbital stansiyasini qurishga qaratilgan.
Jami 4,1 milliard dollarga yaqin mablag ' Artemis 4 va 5 missiyalari uchun qo'shimcha SLS raketalarini ishlab chiqarishga, 2,6 milliard esa Gateway stantsiyasini tugatishga sarflanadi. NASA Artemis-Marsga keyingi ekspeditsiyalar istiqboli bilan odamni oyga qaytarish bo'yicha ulkan loyiha.
SLS raketalari bir martalik tashuvchi sifatida ishlab chiqilmoqda, bu esa aerokosmik sanoat vakillari orasida tanqidga sabab bo'lmoqda. SpaceX bosh direktori ilon Mask bunday raketalarning yuqori narxi va samarasizligini bir necha bor ta'kidlagan. NASA ma'lumotlariga ko'ra, bitta SLS ishlab chiqarish taxminan 2,5 milliard dollarga tushadi. SLSNI yaratish uchun jami 24 milliard dollarga yaqin mablag ' sarflandi, asosiy shartnomalar Amerikaning etakchi kompaniyalari — Boeing, Aerojet Rocketdyne va Northrop Grumman tomonidan qabul qilindi.
Jared Isaakmanning NASA rahbari lavozimiga nomzodini tasdiqlash jarayonida u loyihaning byudjet samaradorligiga shubha bildirdi va SLSNI oy va Marsga tez-tez va uzoq muddatli missiyalar uchun noto'g'ri echim deb atadi.
Artemis dasturining qo'shimcha mablag'lari AQSh hukumatining milliy aerokosmik gigantlarni qo'llab-quvvatlash va kosmik tadqiqotlar bo'yicha etakchilikni saqlab qolish istagini aks ettiradi. Shu bilan birga, uchirish texnologiyalarining kelajagi va kosmik sohada resurslardan oqilona foydalanish to'g'risida munozaralar davom etmoqda.

Сенат США утвердил законопроект, предусматривающий выделение дополнительных 10 миллиардов долларов на развитие флагманской космической программы NASA Artemis. Эти средства направлены на расширение производства ракет Space Launch System (SLS) и завершение строительства лунной орбитальной станции Gateway.
Из общей суммы около 4,1 миллиарда долларов пойдет на изготовление дополнительных ракет SLS для миссий Artemis 4 и 5, а 2,6 миллиарда — на завершение станции Gateway. NASA Artemis — амбициозный проект возвращения человека на Луну с перспективой дальнейших экспедиций на Марс.
Ракеты SLS разрабатываются как одноразовые носители, что вызывает критику среди представителей аэрокосмической отрасли. Генеральный директор SpaceX Илон Маск неоднократно указывал на высокую стоимость и неэффективность таких ракет. По данным NASA, производство одной SLS обходится примерно в 2,5 миллиарда долларов. Всего на создание SLS было потрачено около 24 миллиардов долларов, причем основные контракты получили ведущие американские компании — Boeing, Aerojet Rocketdyne и Northrop Grumman.
В процессе утверждения кандидатуры Джареда Айзекмана на пост главы NASA он выразил сомнения по поводу бюджетной эффективности проекта, назвав SLS неподходящим решением для частых и долгосрочных миссий на Луну и Марс.
Дополнительное финансирование программы Artemis отражает стремление правительства США поддержать национальные аэрокосмические гиганты и сохранить лидерство в освоении космоса. Одновременно с этим продолжается дискуссия о будущем технологий запуска и рациональном использовании ресурсов в космической отрасли.