2025-yilning yanvar-may oylari orasida O'zbekiston bozoriga jami 325,3 million dollarlik 18 387 ta yengil avtomobil olib kelingan.buni Milliy statistika qo'mitasi tomonidan e'lon qilingan ma'lumotlar tasdiqlaydi.
Importning deyarli yarmi elektromobillar edi — 9789 dona. Ularning ekologik toza transportga global e'tibor qaratilishi fonida o'sishi shaxsiy harakatchanlikda yanada zamonaviy va energiya tejaydigan echimlarga barqaror talabni namoyish etadi.
Xitoy ushbu davrda 15 873 dona eksport qilib, O'zbekistonga yengil avtomobillar yetkazib beruvchi asosiy o'rinni egalladi. Bu umumiy ta'minot hajmining 86% dan ortig'ini tashkil qiladi. Ta'minotning barqaror o'sishi Xitoy brendlarining narx raqobatbardoshligi va mintaqada elektromobil sektorining faol kengayishi bilan bog'liq.
Koreya Respublikasi 1882 ta avtomobil yetkazib berib, ikkinchi o'rinni egalladi. Xitoy ishlab chiqaruvchilaridan sezilarli farq bo'lishiga qaramay, koreys brendlari sifat va dizaynga yuqori darajadagi ishonch tufayli mustahkam mavqega ega.
Hindistondan 168 ta avtomobil, Yaponiyadan 122 ta, AQShdan 82 ta avtomobil import qilingan. Boshqa mamlakatlardan yana 260 ta mashina keldi.
Tahlilchilar import dinamikasini qisman elektr transport vositalarini sotib olishni subsidiyalash dasturlari va soliq imtiyozlari bilan bog'liq bo'lgan ichki talabning kuchayishi bilan bog'lashadi. Ilgari sanoat hamkorligini rivojlantirish bo'yicha alohida tashabbuslar doirasida e'lon qilingan O'zbekiston hududida xorijiy brendlarni ishlab chiqarish va yig'ishni mahalliylashtirish istiqbollari alohida qiziqish uyg'otmoqda.
Importning o'sishi, shuningdek, elektr transport vositalari uchun infratuzilmani yanada rivojlantirish zarurligini ta'kidlaydi — zaryadlash stantsiyalaridan tortib xizmat ko'rsatishgacha. Geosiyosiy turbulentlik va global avtosanoatning o'zgarishi fonida O'zbekiston barqaror, energiya tejamkor va texnologik jihatdan rivojlangan modellarga nazar tashlab, o'z ichki bozorini barpo etishda davom etmoqda.

В период с января по май 2025 года на рынок Узбекистана было ввезено 18 387 легковых автомобилей на общую сумму $325,3 млн. Об этом свидетельствуют данные, опубликованные Национальным статистическим комитетом.
Почти половину от общего объема импорта составили электромобили — 9 789 единиц. Их рост на фоне глобальной ориентации на экологичный транспорт демонстрирует устойчивый спрос на более современные и энергоэффективные решения в личной мобильности.
Китай уверенно занял позицию основного поставщика легковых автомобилей в Узбекистан, экспортировав 15 873 единицы за указанный период. Это более 86% всего объема поставок. Устойчивый рост поставок объясняется ценовой конкурентоспособностью китайских брендов и активной экспансией электромобильного сектора в регионе.
Республика Корея заняла второе место, поставив 1 882 автомобиля. Несмотря на значительный отрыв от китайских производителей, корейские бренды сохраняют прочные позиции за счет высокого уровня доверия к качеству и дизайну.
Импорт из Индии составил 168 автомобилей, из Японии — 122, из США — 82 единицы. Еще 260 автомобилей прибыли из других стран.
Аналитики связывают динамику импорта с укреплением внутреннего спроса, частично обусловленного программами субсидирования покупки электромобилей и налоговыми льготами. Отдельный интерес представляют перспективы локализации производства и сборки иностранных брендов на территории Узбекистана, о чем ранее заявлялось в рамках отдельных инициатив по развитию промышленного сотрудничества.
Рост импорта также подчеркивает необходимость дальнейшего развития инфраструктуры для электромобилей — от зарядных станций до сервисного обслуживания. На фоне геополитической турбулентности и трансформации глобального автопрома, Узбекистан продолжает выстраивать свой внутренний рынок с оглядкой на устойчивые, энергоэффективные и технологически развитые модели.