Rossiya va O'zbekistonning yetakchi ilmiy-ta'lim institutlari o'rtasidagi hamkorlik yangi bosqichga ko'tarilmoqda: O'zbekiston Respublikasi turizm qo'mitasi huzuridagi turizmni rivojlantirish ilmiy-tadqiqot instituti va ijodiy industriyalar fakulteti ijodiy industriyalarni rivojlantirish instituti o'rtasida bitim imzolandi. Hamkorlikning maqsadi turizm va ijodiy iqtisodiyot sohasida ta'lim, madaniy va ilmiy tashabbuslarni amalga oshirish uchun barqaror platformani shakllantirish bo'ldi.
Hujjat qo'shma ta'lim dasturlarini ishlab chiqish, ilmiy tadqiqotlar o'tkazish, bilim almashish platformalarini yaratish va fanlararo loyihalarni boshlashni o'z ichiga oladi. Amalga oshirilgan birinchi tashabbuslardan biri "zamonaviy dizayndagi O'zbekiston Respublikasi madaniyati"xalqaro tanlovi bo'ldi. Tanlov mamlakatning nomoddiy madaniy merosini dolzarb dizayn amaliyotlariga integratsiyalashga, shuningdek, O'zbekistonning madaniy kodini turistik va ijodiy jozibadorlik manbai sifatida ommalashtirishga qaratilgan. G'oliblar 10, 7 va 5 million so'm miqdorida grant oldi.
Hamkorlik formati ko'p formatli o'zaro ta'sirni o'z ichiga oladi: ikki tomonlama diplomlar va akademik almashinuvlardan tortib ijodiy shahar kabi raqamli platformalarni yaratishgacha — ijodiy tashabbuslar, professional jamoalar va ta'lim holatlarining interaktiv bazasi. Shuningdek, tuzilma onlayn tanlovlar tizimini, shu jumladan "joy dahosi" platformasini, shuningdek, ijodiy sohalarni boshqarish bo'yicha ixtisoslashtirilgan o'quv dasturlarini o'z ichiga oladi.
Hamkorlikning asosiy yo'nalishi hududlarning ijodiy salohiyatini baholash mexanizmlarini yaratish, muzeylarning turizm mahsulotini shakllantirishdagi rolini o'rganish, muzey va turizm sektori xodimlari uchun mahalliy brendlar va malaka oshirish tizimini rivojlantirish bo'ladi. Dastur madaniy merosni ikki mamlakatning iqtisodiy va ta'lim kun tartibiga qo'shishga qaratilgan.
Mutaxassislarning fikriga ko'ra, strategik sheriklik ilmiy tajriba, amaliyotga yo'naltirilgan yondashuvlar va turizm va madaniyat sohasidagi davlat ustuvorliklarini birlashtirgan holda akademik muhit va ijodiy sanoat o'rtasidagi o'zaro munosabatlarning yangi modelini shakllantiradi. Ikkala mamlakat institutlari ham hamkorlik yangi bilimlarni yaratish, inson kapitalini rivojlantirish va global maydonda madaniy merosni rivojlantirish uchun barqaror asos bo'lishiga ishonch bildirmoqda.
Loyiha institutsional darajada qo'llab-quvvatlanadi, bu esa uzoq muddatli natijalarni kutish imkonini beradi. Asosiy e'tibor kadrlar tayyorlash, tadqiqot va ta'lim infratuzilmasini rivojlantirish va mahalliy kontekstni xalqaro ijodiy jarayonlarga integratsiyalashga qaratiladi.

Сотрудничество между ведущими научными и образовательными институтами России и Узбекистана выходит на новый уровень: подписано соглашение между Научно-исследовательским институтом развития туризма при Комитете по туризму Республики Узбекистан и Институтом развития креативных индустрий факультета креативных индустрий. Целью партнёрства стало формирование устойчивой платформы для реализации образовательных, культурных и научных инициатив в сфере туризма и креативной экономики.
Документ предполагает разработку совместных образовательных программ, проведение научных исследований, создание платформ обмена знаниями и запуск междисциплинарных проектов. Одним из первых реализованных инициатив стал международный конкурс «Культура Республики Узбекистан в современном дизайне». Конкурс направлен на интеграцию нематериального культурного наследия страны в актуальные дизайнерские практики, а также популяризацию культурного кода Узбекистана как ресурса туристической и креативной привлекательности. Победители получили гранты в размере 10, 7 и 5 миллионов сумов.
Формат сотрудничества предполагает мультиформатное взаимодействие: от двойных дипломов и академических обменов до создания цифровых платформ, таких как «Креативный город» — интерактивной базы креативных инициатив, профессиональных сообществ и образовательных кейсов. В структуру также входит система онлайн-конкурсов, включая платформу «Гений места», а также специализированные обучающие программы по управлению в креативных индустриях.
Ключевым направлением совместной работы станет создание механизмов оценки креативного потенциала территорий, исследование роли музеев в формировании туристического продукта, развитие локальных брендов и системы повышения квалификации для работников музейного и туристического секторов. Программа направлена на интеграцию культурного наследия в экономическую и образовательную повестку обеих стран.
По словам экспертов, стратегическое партнёрство формирует новую модель взаимодействия между академической средой и креативной индустрией, объединяя научную экспертизу, практико-ориентированные подходы и государственные приоритеты в сфере туризма и культуры. Институты обеих стран выражают уверенность в том, что сотрудничество станет устойчивой основой для генерации новых знаний, развития человеческого капитала и продвижения культурного наследия на глобальной арене.
Проект поддерживается на институциональном уровне, что позволяет рассчитывать на долгосрочные результаты. Основное внимание будет сосредоточено на подготовке кадров, развитии исследовательской и образовательной инфраструктуры, а также интеграции локального контекста в международные креативные процессы.