O'zbekistonda tunda jamoat tinchligini buzganlik uchun ma'muriy javobgarlikni kuchaytirish bo'yicha yangi chora-tadbirlar kuchga kirdi. Qabul qilingan o'zgarishlar "sukunat rejimi" ning amal qilish muddati va unga rioya qilmaslik uchun jarimalarning sezilarli darajada oshishi bilan bog'liq.
Sukunatni buzganlik uchun jarimalar kuchaytirildi. Jismoniy shaxslar uchun undiruv miqdori bazaviy hisoblash miqdorining 5 baravarigacha oshirildi, bu esa hozirgi vaqtda 1,7 mln so'mni tashkil etadi. Mansabdor shaxslar uchun 15 BRVGACHA bo'lgan qat'iy choralar belgilandi, bu 5 mln so'mdan ortiq summaga teng. Ilgari qo'llanilgan sanktsiyalar sezilarli darajada past edi va to'xtatuvchi funktsiyani bajarmadi, bu esa mahalliy jamoalar va huquqni muhofaza qilish organlarining tashvishlariga sabab bo'ldi.
Standartlarni kuchaytirish fuqarolarning jamoat tartibiga rioya qilish va dam olish huquqini himoya qilish uchun javobgarligini oshirishga qaratilgan, ayniqsa zich shaharsozlik sharoitida. Rasmiylarning ta'kidlashicha, yangi qoidalar targ'ibot kampaniyasi, shuningdek, huquqni muhofaza qilish idoralari tomonidan nazoratni kuchaytirish bilan qo'llab-quvvatlanadi.

В Узбекистане вступили в силу новые меры по усилению административной ответственности за нарушение общественного покоя в ночное время. Принятые изменения касаются как временных рамок действия «режима тишины», так и значительного увеличения штрафов за его несоблюдение.
Штрафные санкции за нарушение тишины ужесточены. Для физических лиц размер взыскания увеличен до 5 базовых расчётных величин (БРВ), что на текущий момент составляет до 1,7 млн сумов. Для должностных лиц установлены более строгие меры — до 15 БРВ, что эквивалентно сумме свыше 5 млн сумов. Ранее применяемые санкции были существенно ниже и не выполняли сдерживающей функции, что вызывало обеспокоенность со стороны местных сообществ и органов правопорядка.
Усиление нормативов направлено на повышение ответственности граждан за соблюдение общественного порядка и защиту права на отдых, особенно в условиях плотной городской застройки. Власти подчёркивают, что новые правила будут подкреплены информационно-разъяснительной кампанией, а также усилением контроля со стороны правоохранительных структур.