2025 yil 30 iyun kuni O'zbekiston tashqi ishlar vazirining birinchi o'rinbosari Bahromjon Aloyevning Iordaniya Hashimiylar Qirolligining Favqulodda va Muxtor elchisi demiya Zuhair Haddad bilan uchrashuvi bo'lib o'tdi. Muzokaralar konstruktiv muhitda o'tdi va keng ko'lamli yo'nalishlarda hamkorlikni chuqurlashtirishga bag'ishlandi.
Siyosiy muloqot, savdo-iqtisodiy sheriklikni rivojlantirish, madaniy-gumanitar aloqalarni kengaytirish masalalariga e'tibor qaratildi. Tomonlar barcha darajadagi aloqalar intensivligini oshirishga o'zaro qiziqishlarini tasdiqladilar va hozirgi global va mintaqaviy o'zgarishlar sharoitida ikki tomonlama o'zaro ta'sir dinamikasini saqlab qolish muhimligini ta'kidladilar.
Belgilangan jadval doirasida qo'shma tadbirlarni tayyorlash masalalariga alohida e'tibor qaratildi. Bo'lajak tashriflar, biznes forumlar va madaniy tashabbuslarning aniq tashkiliy jihatlari muhokama qilindi. Muloqot turizm, investitsiyalar, ta'lim va innovatsion almashinuv sohalarida yangi o'sish nuqtalarini yaratishga qaratilgan.
Shuningdek, xalqaro tashkilotlarda o'zaro hamkorlik istiqbollari ko'rib chiqildi. Tomonlar global kun tartibining asosiy masalalari, jumladan, barqaror rivojlanish, mintaqaviy barqarorlik va madaniyatlararo o'zaro tushunish bo'yicha pozitsiyalarni muvofiqlashtirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar. Xalqaro va mintaqaviy tuzilmalar doirasida o'zaro qo'llab-quvvatlash muhimligi ta'kidlandi.

30 июня 2025 года состоялась встреча первого заместителя министра иностранных дел Узбекистана Бахромжона Алоева с Чрезвычайным и Полномочным Послом Иорданского Хашимитского Королевства Демией Зухаир Хаддад. Переговоры прошли в конструктивной атмосфере и были посвящены углублению сотрудничества по широкому кругу направлений.
В центре внимания оказались вопросы политического диалога, развитие торгово-экономического партнёрства, а также расширение культурно-гуманитарных связей. Стороны подтвердили обоюдную заинтересованность в повышении интенсивности контактов на всех уровнях и подчеркнули важность поддержания динамики двустороннего взаимодействия в условиях текущих глобальных и региональных трансформаций.
Особое внимание было уделено вопросам подготовки совместных мероприятий в рамках намеченного графика. Обсуждались конкретные организационные аспекты предстоящих визитов, бизнес-форумов и культурных инициатив. Диалог ориентирован на создание новых точек роста в сферах туризма, инвестиций, образования и инновационного обмена.
Также рассмотрены перспективы взаимодействия в международных организациях. Стороны выразили готовность к координации позиций по ключевым вопросам глобальной повестки, включая устойчивое развитие, региональную стабильность и межкультурное взаимопонимание. Подчёркнута важность взаимной поддержки в рамках международных и региональных структур.