Microsoft Windows — ning eng taniqli elementlaridan biri - "o'limning ko'k ekrani" (BSOD) ning tubdan o'zgarishini rasman tasdiqladi, bu foydalanuvchilarga o'nlab yillar davomida tizimning muhim nosozliklari to'g'risida signal berdi. Windows 11-ning yangi versiyasida bu ekran qora rangda bo'ladi.
Yangilangan BSOD an'anaviy ko'k fon, qayg'uli kulgich va QR kodidan voz kechadi. Buning o'rniga, foydalanuvchilar texnik ma'lumotlarga ega bo'lgan minimalist qora Ekranni ko'rishadi: xato kodi va muvaffaqiyatsiz drayverni ko'rsatish. Yangi interfeys vizual ravishda foydalanuvchilarga allaqachon tanish bo'lgan Windows yangilanish ekranlarini eslatadi va Microsoft-ning tizimning vizual uslubini birlashtirish strategiyasining bir qismiga aylandi.
Microsoft korporativ xavfsizlik va operatsion tizimlar bo'yicha vitse-prezidenti Devid Uestonning ta'kidlashicha, qayta loyihalashdan maqsad tizim va foydalanuvchi o'rtasidagi aloqani yaxshilashdir. Yangi format nosozlikning texnik sabablarini aniqlashni osonlashtiradi va it va foydalanuvchilarga nosozliklarni tezroq bartaraf etish imkonini beradi.
BSOD-ning qayta dizayni yozda chiqadigan Windows 11-ning eng yaqin yangilanishlaridan biriga kiritiladi. Ushbu yangilanish bilan Microsoft Quick Machine Recovery funksiyasini amalga oshiradi-bu muhim nosozlikdan keyin yuklay olmaydigan tizimlarni tiklash vositasi. Ushbu yechim ishlamay qolish vaqtini sezilarli darajada qisqartirishi va korporativ muhitda qurilmalarni qo'llab-quvvatlashni osonlashtirishi kutilmoqda.
Bu Microsoft-ning tizim xatolarini vizual ravishda taqdim etish bo'yicha birinchi tajribasi emas. 2024-yilning boshida kompaniya allaqachon yashil BSOD variantini sinovdan o'tkazgan edi, ammo yangi qora format endi doimiy almashtirish sifatida tanlandi. Yangilanish hissiy elementlarni (masalan, emoji) echimga yo'naltirilgan ma'lumotlarga almashtirish orqali diqqatni funksionallik va texnik ravshanlikka yo'naltirishni bildiradi.
1980-yillarning oxiridan beri Windows-da mavjud bo'lgan BSOD jiddiy tizim nosozliklarining ramzi va it hamjamiyatida madaniy havolalar ob'ektiga aylandi. Uning o'rnini bosish Microsoft — ning foydalanuvchi tajribasiga bo'lgan yondashuvining evolyutsiyasini ta'kidlaydi-bezovta qiluvchi vizualizatsiyadan pragmatik diagnostikagacha.

Microsoft has officially confirmed a radical change to one of the most recognizable elements of Windows — the "blue screen of death" (BSOD), which for decades signaled users about critical system failures. In the new version of Windows 11, this screen will be black.
The updated BSOD eliminates the traditional blue background, sad emoticon and QR code. Instead, users will see a minimalistic black screen with technical information: an error code and an indication of the failed driver. The new interface visually resembles Windows update screens that users are already familiar with, and is part of Microsoft's strategy to unify the visual style of the system.
Microsoft's Vice President of Enterprise Security and Operating Systems, David Weston, said the redesign aims to improve communication between the system and the user. The new format makes it easier to identify the technical causes of a failure and allows IT professionals and users to troubleshoot faster.
The redesign of the BSOD will be included in one of the upcoming Windows 11 updates, which will be released in the summer. Along with this update, Microsoft will introduce the Quick Machine Recovery feature — a tool for restoring systems that cannot boot after a critical failure. This solution is expected to significantly reduce downtime and simplify device support in an enterprise environment.
This isn't Microsoft's first experiment with visual reporting of system errors. Earlier in 2024, the company already tested the green version of the BSOD, but the new black format is now chosen as a permanent replacement. The update signals a shift in focus towards functionality and technical clarity, replacing emotional elements (such as a smiley face) with solution-oriented information.
The BSOD, which has been present in Windows since the late 1980s, has become a symbol of serious system failures and an object of cultural references in the IT community. Its replacement highlights the evolution of Microsoft's approach to user interaction — from anxious visualization to pragmatic diagnostics.