Qozog'istonda deepfakes — neyron tarmoq texnologiyalari yordamida yaratilgan soxta videolarning tarqalishi faollashdi. Bunday materiallarning maqsadi taniqli ijtimoiy va siyosiy arboblarni obro'sizlantirish, shuningdek, ularning qurolli mojarolarda ishtirok etish bilan bog'liq tashviqot kampaniyalarida ishtirok etish illyuziyasini yaratishdir.
Yuqori darajadagi ishonchga ega bo'lgan soxta videolarda taniqli odamlarning tashqi ko'rinishi va ovozi taqlid qilinadi. Tasvirlari soxta tarkibda ishlatilganlar orasida tashqi ishlar vaziri Murat Nurtleu, qo'shiqchi Alisher Karimov, jurnalist Gaziza Raimbek, shuningdek, Qostanay va Shimoliy Qozog'iston viloyatlari ma'muriyatlari rahbarlari bor.
Videolardan birida Alisher Karimov tomoshabinlarga jangovar harakatlarda ishtirok etish uchun shartnoma imzolashni so'rab, yuqori to'lovlar va "o'zini haqiqiy erkak sifatida ko'rsatish imkoniyatini"va'da qiladi. Vizual va ovozli qo'llab-quvvatlash materiallari generativ AI algoritmlari yordamida amalga oshiriladi, bu esa uni ko'pchilik foydalanuvchilar uchun vizual jihatdan ishonchli qiladi.
Bunday chuqur feyklarning tarqalishi asosan ijtimoiy tarmoqlar va messenjerlar orqali sodir bo'ladi. Materiallar mualliflari noma'lum bo'lib qolmoqda, ammo Qozog'iston qonunchiligi ataylab yolg'on ma'lumotlarni ishlab chiqarish va tarqatish uchun jinoiy javobgarlikni nazarda tutadi, ayniqsa bu jamoat xavfsizligi yoki xalqaro munosabatlarga ta'sir qilishi mumkin bo'lsa.
Bu generativ AI texnologiyasini noto'g'ri ma'lumot kampaniyalariga jalb qilish uchun birinchi urinish emas. May oyida bosh vazir Oljas Bektenov va jurnalist Gulnara Bajkenovaga tegishli soxta nutqlar aks etgan videolar paydo bo'ldi. Endi bunday amaliyot mintaqaning boshqa mamlakatlariga ham tarqaldi: bloggerlar, senatorlar va o'zbekistonlik ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirokidagi chuqur feyklar ham axborot muhitida muntazam elementga aylandi.
Postsovet hududida chuqur soxtalashtirish mutaxassislar tomonidan axborot manipulyatsiyasi strategiyasining bir qismi sifatida qaraladi. Maqsad jamoat arboblariga jamoatchilikning ishonchsizligini uyg'otish, vayronagarchiliklarni keltirib chiqarish va soxta ijtimoiy media kun tartibini yaratishdir. Raqamli muhitda kontentni tarqatishning yuqori tezligi fonida, bunday firibgarliklar axborot xavfsizligi va rasmiy manbalarga jamoatchilik ishonchi uchun tobora ortib borayotgan tahdiddir.

В Казахстане зафиксирована активизация распространения дипфейков — поддельных видеороликов, сгенерированных с помощью нейросетевых технологий. Целью подобных материалов становится дискредитация известных общественных и политических деятелей, а также создание иллюзии их участия в агитационных кампаниях, связанных с участием в вооружённых конфликтах.
На поддельных видеозаписях с высокой степенью достоверности имитируются внешность и голос известных персон. Среди тех, чьи образы были использованы в фальшивом контенте, — министр иностранных дел Мурат Нуртлеу, певец Алишер Каримов, журналистка Газиза Раимбек, а также главы администраций Костанайской и Северо-Казахстанской областей.
В одном из роликов якобы Алишер Каримов обращается к аудитории с призывом подписывать контракт на участие в боевых действиях, обещая высокие выплаты и «возможность проявить себя настоящим мужчиной». Визуально и голосовое сопровождение материала выполнены с использованием алгоритмов генеративного ИИ, что делает его визуально достоверным для большинства пользователей.
Распространение подобных дипфейков происходит преимущественно через социальные сети и мессенджеры. Авторы материалов остаются неизвестными, однако законодательство Казахстана предусматривает уголовную ответственность за производство и распространение заведомо ложной информации, особенно если она может повлиять на общественную безопасность или международные отношения.
Это не первая попытка задействовать технологии генеративного ИИ в дезинформационных кампаниях. Ещё в мае появлялись видео с фальшивыми выступлениями, приписанными премьер-министру Олжасу Бектенову и журналистке Гульнаре Бажкеновой. Сейчас подобная практика распространилась и на другие страны региона: дипфейки с участием блогеров, сенаторов и представителей медиа из Узбекистана также стали регулярным элементом в информационной среде.
Активизация дипфейков на постсоветском пространстве рассматривается экспертами как часть более широкой стратегии информационных манипуляций. Цель — вызвать общественное недоверие к публичным фигурам, посеять хаос и создать фальшивую повестку в социальных сетях. На фоне высокой скорости распространения контента в цифровой среде, такие фальсификации представляют растущую угрозу как для информационной безопасности, так и для общественного доверия к официальным источникам.