AQSh ketgandan so'ng Afg'onistonni nazorat qiluvchi harbiy tuzilmalar tashlab ketilgan Amerika texnikasining katta qismini tiklashni yakunladi. Mavjud ma'lumotlarga ko'ra, 530 ta harbiy avtomobil va 38 ta hujum texnikasi, shu jumladan sakkizta tank qayta tiklangan.
Qayta tiklangan mashinalarning umumiy sonidan 50 tasi Humvee armiya avtomobillari, yana 63 tasi turli markadagi harbiy transport vositalari. Bundan tashqari, transport va yuklash operatsiyalari uchun 316 ta ixtisoslashtirilgan uskunalar ta'mirlandi. Ushbu ma'lumotlar toliblar qoldirilgan uskunalar asosida jangovar salohiyatni tiklash bo'yicha tizimli ish olib borayotganligini tasdiqlaydi.
Texnik bazani mustahkamlash qo'shni davlatlarga, birinchi navbatda O'zbekistonga siyosiy bosimning oshishi bilan birga keladi. Afg'oniston tomoni 2021-yil avgust oyida sobiq hukumat kuchlarining ommaviy chiqib ketishi paytida respublikaga evakuatsiya qilingan harbiy texnikani qaytarishni talab qilishda davom etmoqda.
Harbiy da'volardan tashqari, Tolibon transchegaraviy suv resurslarini taqsimlash masalalari bo'yicha O'zbekistonga nisbatan ritorikani kuchaytirdi. Mintaqaviy kuzatuvchilarning ta'kidlashicha, suv kun tartibi qo'shnilar bilan siyosiy muzokaralarda tobora ko'proq qo'llanilmoqda va Afg'onistonning hozirgi hukumati xalqaro qonuniylashtirilmaganligi sababli bosim vositasi bo'lishi mumkin.
Ichki beqarorlik va cheklangan xalqaro e'tiroflar fonida harbiy infratuzilmani tiklash yangi hokimiyatning nazorati va avtonomiyasini namoyish etishning muhim elementiga aylanmoqda. Markaziy Osiyoning asosiy mamlakatlari bilan munosabatlarda davom etayotgan noaniqlik sharoitida xavfsizlik, suvni boshqarish va texnik meros masalalari mintaqaviy kun tartibining markazida bo'lib qolmoqda.

Военные формирования, контролирующие Афганистан после ухода США, завершили восстановление значительной части брошенной американской техники. По имеющейся информации, восстановлению подверглись 530 единиц военных автомобилей и 38 единиц наступательной техники, включая восемь танков.
Из общего числа восстановленных машин — 50 составляют армейские автомобили Humvee, ещё 63 — военные транспортные средства различных марок. Кроме того, отремонтированы 316 единиц специализированной техники для транспортировки и погрузочных операций. Эти данные подтверждают, что талибы ведут системную работу по восстановлению боевого потенциала на базе оставленного оборудования.
Укрепление технической базы сопровождается ростом политического давления на соседние государства, в первую очередь — на Узбекистан. Афганская сторона продолжает настаивать на возвращении военной техники, которая была эвакуирована в республику во время массового исхода бывших правительственных сил в августе 2021 года.
Помимо претензий военного характера, талибы активизировали риторику в адрес Узбекистана по вопросам распределения трансграничных водных ресурсов. Региональные наблюдатели отмечают, что водная повестка всё чаще используется в политических переговорах с соседями и может стать инструментом давления в условиях отсутствия международной легитимации нынешних властей Афганистана.
На фоне внутренней нестабильности и ограниченного международного признания, восстановление военной инфраструктуры становится важным элементом демонстрации контроля и автономии новой власти. В условиях сохраняющейся неопределённости в отношениях с ключевыми странами Центральной Азии, вопросы безопасности, водного управления и технического наследия продолжают оставаться в центре региональной повестки.