25 iyun kuni O'zbekiston Prezidentining Afg'oniston bo'yicha maxsus vakili Ismatulla Irgashevning Shveysariya Favqulodda va Muxtor elchisi Konstantin Obolenskiy bilan ikki tomonlama uchrashuvi bo'lib o'tdi. Muzokaralar Afg'oniston hujjatlari kontekstida o'zaro hamkorlikning istiqbolli yo'nalishlariga, shuningdek, mintaqaviy suv resurslarini boshqarish masalalariga qaratilgan.
Tomonlar gumanitar va infratuzilma kun tartibiga, shu jumladan Afg'onistonning barqaror rivojlanishi va barqarorlashuvini qo'llab-quvvatlash bo'yicha sa'y-harakatlarni birlashtirish imkoniyatlariga alohida e'tibor qaratdilar. O'zbekiston inklyuziv tinchlik jarayoni, logistika hamkorligi va Afg'oniston ishtirokida transchegaraviy infratuzilma loyihalarini amalga oshirish masalalari bo'yicha muloqot maydonchasini qo'llab-quvvatlashda davom etmoqda.
Markaziy Osiyoda suvdan oqilona foydalanish masalalari muhokama qilishning alohida nuqtasi bo'ldi. Tomonlar transchegaraviy suv resurslarini boshqarishga tizimli yondashuv, jumladan, ekspertlar muloqotini rivojlantirish va mintaqadagi barqaror suv balansida texnik yordam ko'rsatish muhimligini ta'kidladilar.
Irgashev va Obolenskiy hamkorlikni chuqurlashtirishdan o'zaro manfaatdorligini tasdiqladilar va tegishli idoralar darajasida muntazam maslahatlashuvlarni o'tkazishga tayyor ekanliklarini bildirdilar. Diplomatlar O'zbekiston va Shveytsariya xalqaro va mintaqaviy formatlarda, shu jumladan BMT, YEXHT va xalqaro moliya institutlari orqali hamkorlikni kengaytirish uchun katta salohiyatga ega ekanini ta'kidladi.

25 июня состоялась двусторонняя встреча Специального представителя Президента Узбекистана по Афганистану Исматуллы Иргашева с Чрезвычайным и Полномочным Послом Швейцарии Константином Оболенским. Переговоры были сосредоточены на перспективных направлениях взаимодействия в контексте афганского досье, а также на вопросах регионального управления водными ресурсами.
Особое внимание стороны уделили гуманитарной и инфраструктурной повестке, в том числе возможностям объединения усилий по поддержке устойчивого развития и стабилизации Афганистана. Узбекистан продолжает выступать за диалоговую площадку по вопросам инклюзивного мирного процесса, логистического сотрудничества и реализации трансграничных инфраструктурных проектов с участием Афганистана.
Отдельным пунктом обсуждения стали вопросы рационального водопользования в Центральной Азии. Стороны подчеркнули важность системного подхода к трансграничному управлению водными ресурсами, включая развитие экспертного диалога и возможное техническое содействие в сфере устойчивого водного баланса в регионе.
Иргашев и Оболенский подтвердили обоюдную заинтересованность в углублении сотрудничества и выразили готовность к поддержанию регулярных консультаций на уровне соответствующих ведомств. Дипломаты отметили, что Узбекистан и Швейцария обладают значительным потенциалом для расширения взаимодействия в международных и региональных форматах, в том числе по линии ООН, ОБСЕ и международных финансовых институтов.