Yangilangan qoidalarga ko'ra, eng qulay rejim bilan qamrab olinmagan mamlakatlardan kelib chiqish sertifikatisiz olib kiriladigan tovarlarga nisbatan bojxona to'lovining ikki baravar stavkasini qo'llash amaliyoti bekor qilinadi. Ilgari, agar ishlab chiqarilgan mamlakat rejim ishtirokchilari qatoriga kirmasa yoki ko'rsatilmagan bo'lsa, bunday tovarlarga bojlar oshirilgan. Yangilik bojxona tartib-qoidalarini soddalashtirish va savdo to'siqlarini kamaytirishga qaratilgan.
Majlisda taqdim etilgan ma'lumotlarga ko'ra, bugungi kunda O'zbekistonga importning 95 foizi JSTga a'zo davlatlarga to'g'ri keladi. Ulardan 32,3% tovarlar respublikada erkin savdo rejimi mavjud bo'lgan mamlakatlardan, 61,4% esa eng qulay rejimga ega mamlakatlardan keladi. Importning atigi 6,3 foizi savdo rejimi o'rnatilmagan yoki tovarlarning kelib chiqqan mamlakati ko'rsatilmagan davlatlardan keladi.
Bundan tashqari, yangi qonun bojxona to'lovlarini davlat byudjetiga o'tkazish muddatini qisqartiradi — bojxona organlari tomonidan zarur tartib-qoidalar amalga oshirilgandan keyin besh ish kunidan uch ish kunigacha. Ushbu qaror kapital aylanishini tezlashtirish va fiskal oqimlarning shaffofligini oshirish uchun mo'ljallangan.
Bojxona reglamentidagi o'zgarishlar bilan bir qatorda, qonunda korporativ boshqaruv sohasiga muhim o'zgartirishlar kiritilgan. Xususan, hujjat aktsionerlik jamiyatlari ijro etuvchi organlari va kuzatuv kengashlari a'zolarining ishonchli majburiyatlarini belgilaydi, majoritar aksiyadorlarning umumiy majburiyatlari va javobgarlik darajasini belgilaydi, shuningdek korporativ tuzilmalarni boshqarishning zamonaviy mexanizmlarini joriy etadi. Ushbu normalar ichki intizomni kuchaytirishga, investorlarning ishonchini va aktsiyadorlik jamiyatlari faoliyatida shaffoflikni oshirishga qaratilgan.
Qabul qilingan o'zgarishlar biznes yuritish uchun qulay shart-sharoitlarni yaratadi, savdoni liberallashtirishni qo'llab-quvvatlaydi va global iqtisodiy jarayonlarga integratsiyalashuv sharoitida jadal iqtisodiy o'sishga yordam beradi.

На пленарном заседании Сената Республики Узбекистан одобрен закон «О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты», направленный на дальнейшую либерализацию внешней торговли, гармонизацию законодательства с нормами Всемирной торговой организации (ВТО), а также развитие корпоративных отношений.
Согласно обновлённым положениям, отменяется практика применения двойной ставки таможенной пошлины в отношении товаров, ввозимых без сертификата происхождения из стран, не охваченных режимом наибольшего благоприятствования. Ранее такие товары облагались повышенной пошлиной, если страна происхождения не входила в число участников режима или не была указана. Нововведение нацелено на упрощение таможенных процедур и снижение торговых барьеров.
Согласно данным, представленным на заседании, на сегодняшний день 95% импорта в Узбекистан приходится на страны — члены ВТО. Из них 32,3% товаров поставляются из стран, с которыми у республики действует режим свободной торговли, 61,4% — из стран с режимом наибольшего благоприятствования. Лишь 6,3% импорта поступает из государств, с которыми не установлен торговый режим либо не указана страна происхождения товара.
Кроме того, новым законом сокращается срок перечисления таможенных платежей в Государственный бюджет — с пяти до трёх рабочих дней после совершения необходимых процедур таможенными органами. Это решение призвано ускорить оборот капитала и повысить прозрачность фискальных потоков.
Наряду с изменениями в таможенном регулировании, закон содержит важные поправки в область корпоративного управления. В частности, документ закрепляет фидуциарные обязанности членов исполнительных органов и наблюдательных советов акционерных обществ, определяет общие обязанности и степень ответственности мажоритарных акционеров, а также вводит современные механизмы управления корпоративными структурами. Эти нормы нацелены на усиление внутренней дисциплины, повышение доверия инвесторов и прозрачности в деятельности акционерных обществ.
Принятые изменения создают благоприятные условия для ведения бизнеса, поддерживают либерализацию торговли и способствуют ускоренному экономическому росту в условиях интеграции в глобальные экономические процессы.