Chorshanba kuni bo'lib o'tgan savdo sessiyasi natijalariga ko'ra, s&P 500 indeksi 6,092,16 punktda yopildi — bu 19 fevralda belgilangan 6,144,15 tarixiy ko'rsatkichidan 1% dan kam. Tahlilchilarning ta'kidlashicha, hozirgi sharoitda hatto kichik tebranish ham rekordni yangilashga olib kelishi mumkin.
Indeksning o'sishiga texnologiya sektorining aktsiyalari, xususan, NVIDIA kompaniyasi yordam berdi, uning kotirovkalari 4,3 foizga oshdi. Yarimo'tkazgich ishlab chiqaruvchisining bozor kapitallashuvi 3,77 trillion dollarni tashkil etdi, bu esa kompaniyani Microsoft va Apple kompaniyalarini ortda qoldirib, dunyodagi eng qimmat kompaniya bo'lishiga imkon berdi. Investorlar bozorda optimizmni qo'llab-quvvatlaydigan sun'iy intellektni rivojlantirishga pul tikishda davom etmoqdalar.
Shu bilan birga, savdo siyosati bilan bog'liq xatarlar saqlanib qolmoqda. AQSh prezidenti Donald Trump NATO sammitida ikki tomonlama savdo bitimi doirasida Ispaniyaga nisbatan qattiq shartlarni joriy etish bilan tahdid qildi. Buning sababi Ispaniya tomonining 2035 yilga kelib mudofaa xarajatlarini YaIMning 5 foizigacha oshirish tashabbusini qo'llab-quvvatlashdan bosh tortishi edi, uni alyansning boshqa a'zolari qo'llab-quvvatladilar.
Yaqin Sharq mintaqasidagi geosiyosiy keskinliklar ham yuqori xavf omili bo'lib qolmoqda. Isroil va Eron o'rtasidagi mojaro sulh bitimi tufayli vaqtincha to'xtatildi, ammo sulhning mo'rtligi tashvishga solmoqda. Kelishuvlar kuchga kirganidan bir necha soat o'tgach deyarli barbod bo'lgan hodisalar hozirgi vaziyatning beqarorligini tasdiqlaydi. Yaqin kelajakda AQSh va Eron o'rtasidagi muzokaralar kutilmoqda, ularning natijalarini oldindan aytish qiyin.
Ushbu voqealar fonida Stoxx Europe 600 indeksi kunni 0,74% pasayish bilan yakunladi. Shu bilan birga, Evropa mudofaa kompaniyalarining aktsiyalari NATO ichidagi kelishuv haqidagi yangiliklardan keyin o'sishni ko'rsatdi.
Bozorda Teslaning Evropadagi sotuvi ham keskin pasaygan. May oyida elon Maskning Evropa Ittifoqi mamlakatlariga, Buyuk Britaniyaga va Evropa erkin savdo assotsiatsiyasi hududiga elektr transport vositalarini etkazib berish o'tgan yilning shu davriga nisbatan 27,9 foizga kamaydi. Tahlilchilarning pasayishiga xitoylik elektr transport vositalarini ishlab chiqaruvchilar tomonidan raqobatning kuchayishi sabab bo'ldi.
Valyuta bozorida Britaniya funti so'nggi uch yil ichida eng yuqori ko'rsatkichga erishdi. Biroq, tahlilchilar keyingi istiqbollarni baholashda farq qiladi. RBC Brewin Dolphin tahlil bo'limi boshlig'i Janet Muining so'zlariga ko'ra, valyutaning o'sishi asosan funtning mavqeini mustahkamlash o'rniga dollarning zaiflashishi bilan bog'liq. Shu bilan birga, u geosiyosiy o'zgarishlar Britaniya valyutasining uzoq muddatli dinamikasiga ta'sir qilishi mumkinligini ta'kidlaydi.

Фондовый рынок США демонстрирует признаки устойчивости, несмотря на сохраняющиеся торговые и геополитические риски. Индекс S&P 500 находится вблизи рекордных значений, зафиксированных в феврале текущего года, несмотря на усиление международной напряженности и внутреннюю политическую неопределённость.
По итогам торговой сессии в среду индекс S&P 500 закрылся на уровне 6 092,16 пункта — менее чем на 1% ниже своего исторического максимума в 6 144,15, установленного 19 февраля. Аналитики отмечают, что в текущих условиях даже незначительное колебание может привести к обновлению рекорда.
Росту индекса способствовали акции технологического сектора, в частности, компании Nvidia, котировки которой подскочили на 4,3%. Рыночная капитализация производителя полупроводников достигла $3,77 трлн, что позволило компании вновь стать самой дорогой в мире, обогнав Microsoft и Apple. Инвесторы продолжают делать ставку на развитие искусственного интеллекта, что поддерживает оптимизм на рынке.
Одновременно сохраняются риски, связанные с торговой политикой. Президент США Дональд Трамп в ходе саммита НАТО пригрозил ввести жёсткие условия в отношении Испании в рамках двустороннего торгового соглашения. Поводом стало отказ испанской стороны поддержать инициативу по увеличению оборонных расходов до 5% ВВП к 2035 году, которую поддержали другие участники альянса.
Геополитическая напряженность в регионе Ближнего Востока также остаётся высоким фактором риска. Конфликт между Израилем и Ираном был временно приостановлен благодаря соглашению о прекращении огня, однако хрупкость перемирия вызывает беспокойство. Инциденты, едва не сорвавшие договорённости уже через несколько часов после их вступления в силу, подтверждают нестабильность текущей ситуации. В ближайшее время ожидаются переговоры между США и Ираном, результаты которых пока трудно прогнозировать.
На фоне этих событий индекс Stoxx Europe 600 завершил день снижением на 0,74%. При этом акции европейских оборонных компаний показали рост после новостей о соглашении внутри НАТО.
На рынке также зафиксировано резкое снижение продаж Tesla в Европе. В мае поставки электромобилей компании Илона Маска в страны ЕС, Великобританию и зону Европейской ассоциации свободной торговли снизились на 27,9% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Причиной падения аналитики называют рост конкуренции со стороны китайских производителей электромобилей.
На валютном рынке британский фунт достиг максимальных значений за последние три года. Однако аналитики расходятся в оценках дальнейших перспектив. По мнению главы аналитического отдела RBC Brewin Dolphin Джанет Муй, рост валюты в значительной степени обусловлен ослаблением доллара, а не укреплением позиций фунта. При этом она отмечает, что геополитические изменения могут оказать влияние на долгосрочную динамику британской валюты.