Asananing yangi rahbari kod yangilanishlarini bosqichma-bosqich amalga oshirish uchun dasturiy ta'minotni ishlab chiqishga ixtisoslashgan LaunchDarkly startapida bosh direktor lavozimini tark etmoqda. Rojers launchdarkly-ga 2023 yilda, Rubrikning ma'lumotlarni boshqarish bo'yicha uch yillik rahbarligidan so'ng qo'shildi. Uning rekordlari ServiceNow va Symantec-dagi asosiy marketing rollarini ham o'z ichiga oladi.
Asana bilan tuzilgan shartnoma shartlariga ko'ra, Rojers har yili 650 ming dollarlik asosiy ish haqini oladi. Shuningdek, u cheklangan aktsiyalar shaklida 35 million dollar oladi va bir xil miqdordagi yillik bonusga ega bo'ladi. Taqqoslash uchun, ketayotgan bosh direktor Dastin Moskovits so'nggi besh moliyaviy yil davomida 5 dollarlik ramziy kompensatsiya oldi.
Rahbariyatni o'zgartirish to'g'risidagi qaror asana strategik transformatsiyasining bosqichiga to'g'ri keladi. Kompaniya sun'iy intellekt vositalarini o'z mahsulotlariga birlashtirishga pul tikmoqda. Choraklik hisobotga ko'ra, 2025-moliya yilining ikkinchi choragi Ai Studio platformasiga barqaror talabni ko'rsatdi, uning daromadi yiliga 1 million dollarga yetdi.
"Endi sun'iy intellekt ishning mohiyatini o'zgartirmoqda va Asana bu o'zgarishlarning etakchisi bo'lish imkoniyatiga ega. Dan kompaniyani oldinga olib borish uchun zarur tajriba va strategik fikrga ega", dedi Moskovits rasmiy bayonotida.
2020-yilda to'g'ridan-to'g'ri listing orqali ommaga e'lon qilinganidan so'ng, asana aktsiyalari pandemiya davrida kuchli o'sishni ko'rsatdi, biroq o'shandan beri sezilarli darajada pasayib ketdi. 2021-yil noyabr oyida har bir aksiya uchun 142,68 dollarlik eng yuqori ko'rsatkichdan beri bosh direktor o'zgarishi e'lon qilingan kuni savdolar yopilganda kotirovkalar 12,93 dollarga tushdi. Birjadan tashqari savdolar hech qanday o'zgarish ko'rsatmadi. FactSet ma'lumotlariga ko'ra, Moskovits hozirda kompaniyaning 39 foizga yaqin aktsiyalariga egalik qiladi.
LaunchDarkly shuningdek, rahbariyatdagi o'zgarishlarni e'lon qildi: startap prezidenti daromadlar bo'yicha bosh direktor Markus Xolm bo'ladi va LaunchDarkly asoschisi Edit Xarbo boshqaruv kengashi yangi doimiy bosh direktorni qidirayotganda faol operatsion faoliyatga qaytadi.
Rasmiy sharhida LaunchDarkly Rojersga kompaniyaning rivojlanishiga qo'shgan hissasi uchun minnatdorchilik bildirdi:"biz Danning strategik etakchiligi va biznesni kengaytirishdagi roli uchun minnatdormiz".

Разработчик программного обеспечения для совместной работы Asana объявил о назначении нового генерального директора. С 21 июля компанию возглавит Дэн Роджерс — топ-менеджер с опытом работы в LaunchDarkly, Rubrik, ServiceNow, а также в Amazon Web Services, Microsoft и Salesforce. Он сменит на посту сооснователя Asana Дастина Московица, который ранее заявил о своём уходе с исполнительной должности, но продолжит работу в компании в качестве председателя совета директоров.
Новый глава Asana покидает пост CEO в стартапе LaunchDarkly, специализирующемся на разработке программного обеспечения для поэтапного внедрения обновлений кода. Роджерс присоединился к LaunchDarkly в 2023 году, после трёхлетнего руководства компанией Rubrik, занимающейся управлением данными. В его послужном списке также числятся ключевые маркетинговые роли в ServiceNow и Symantec.
По условиям контракта с Asana, Роджерс будет получать ежегодную базовую заработную плату в размере $650 000. Также он получит $35 млн в виде ограниченных акций и будет иметь право на годовой бонус в таком же размере. Для сравнения, уходящий CEO Дастин Московиц в течение последних пяти финансовых лет получал символическую компенсацию в $5.
Решение о смене руководства совпадает с фазой стратегической трансформации Asana. Компания делает ставку на интеграцию инструментов искусственного интеллекта в свои продукты. Согласно квартальной отчётности, вторая четверть 2025 финансового года показала устойчивый спрос на платформу AI Studio, выручка которой достигла уровня $1 млн в годовом исчислении.
«Сейчас искусственный интеллект меняет саму природу работы, и у Asana есть шанс стать лидером этой трансформации. Дэн обладает необходимым опытом и стратегическим мышлением, чтобы повести компанию вперёд», — отметил Московиц в официальном заявлении.
После выхода на биржу через прямой листинг в 2020 году акции Asana показали бурный рост в период пандемии, но с тех пор значительно просели. С момента пиковых значений в $142,68 за акцию в ноябре 2021 года, котировки снизились до $12,93 на момент закрытия торгов в день объявления о смене CEO. Внебиржевые торги не показали изменений. Московиц на данный момент владеет около 39% акций компании, согласно данным FactSet.
Компания LaunchDarkly также объявила о перестановках в руководстве: президентом стартапа станет главный директор по доходам Маркус Холм, а сооснователь LaunchDarkly Эдит Харбо вернётся к активной операционной деятельности, пока совет директоров ищет нового постоянного CEO.
В официальном комментарии LaunchDarkly выразила признательность Роджерсу за вклад в развитие компании: «Мы благодарны за стратегическое лидерство Дэна и его роль в масштабировании бизнеса».