Poytaxtda kitob taqdim etildi "O'zbekiston diplomatiyasi tarixi", mamlakat tashqi siyosiy faoliyatining shakllanishiga va davlat qurilishining zamonaviy tendentsiyalariga bag'ishlangan.
Nashrning 500 sahifasida Markaziy Osiyo davlatlarining global tarixiy, iqtisodiy va siyosiy jarayonlardagi muhim rolini tasdiqlovchi arxiv hujjatlari to'plangan. Oliy Majlis Senati raisining birinchi o'rinbosari va jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safayev. tarixiy tajribaga murojaat qilish zamonaviy muammolarni yaxshiroq tushunishga va tashqi siyosatning strategik ustuvorliklarini aniqlashga imkon beradi.
"Yangilangan o'zbek diplomatiyasi pragmatizm, qat'iyatlilik va hamkorlikni kengaytirish istagiga tayanadi. O'tmish saboqlari asosida qo'shni davlatlar, jumladan Afg'oniston bilan hamkorlikni rivojlantirishga alohida e'tibor qaratilmoqda", - deya ta'kidladi Safayev.
Prezidentning tashqi siyosat masalalari bo'yicha maxsus vakili Abdulaziz Kamilov O'zbekiston Markaziy Osiyodagi ijobiy o'zgarishlarning asosiy harakatlantiruvchi kuchiga aylanganini ta'kidladi.
"Biz mintaqaviy kelishmovchiliklarni mojarolar orqali emas, balki konstruktiv muloqot, diplomatiya va pragmatik yondashuv orqali hal qilish mumkinligini isbotladik", dedi Kamilov.
Uning so'zlariga ko'ra, diplomatik tashabbuslar tufayli Yangi O'zbekiston Markaziy Osiyo mintaqasi xalqaro maydonda mustaqil va nufuzli o'yinchiga aylandi.

В столице презентовали книгу «История дипломатии Узбекистана», посвященную становлению внешнеполитической деятельности страны и современным тенденциям государственного строительства.
На 500 страницах издания собраны архивные документы, подтверждающие значимую роль государств Центральной Азии в глобальных исторических, экономических и политических процессах. Как отметил первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса и ректор Университета мировой экономики и дипломатии Садык Сафаев, обращение к историческому опыту позволяет лучше понимать современные вызовы и определять стратегические приоритеты внешней политики.
«Обновленная узбекская дипломатия опирается на прагматизм, решительность и стремление к расширению партнерских отношений. На основе уроков прошлого особое внимание уделяется развитию сотрудничества с соседними странами, включая Афганистан», — подчеркнул Сафаев.
Спецпредставитель президента по внешнеполитическим вопросам Абдулазиз Камилов отметил, что Узбекистан стал ключевой движущей силой позитивных перемен в Центральной Азии.
«Мы доказали, что региональные разногласия можно урегулировать не через конфликты, а посредством конструктивного диалога, дипломатии и прагматичного подхода», — заявил Камилов.
По его словам, благодаря дипломатическим инициативам Нового Узбекистана регион Центральной Азии стал самостоятельным и влиятельным игроком на международной арене.