25 iyun kuni O'zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligida xalqaro moliya korporatsiyasi delegatsiyasi bilan rasmiy uchrashuv bo'lib o'tdi Citigroup, uni kompaniyaning mijozlar bilan ishlash bo'yicha bosh direktori boshqargan Devid Livingston. Muzokaralar strategik sheriklikni kengaytirish mexanizmlarini muhokama qilish va moliyaviy-investitsiyaviy hamkorlikni chuqurlashtirishga qaratilgan.
Citigroup rivojlanayotgan bozorlarda, shu jumladan transchegaraviy moliya, korporativ bank va investitsiyalarni qo'llab-quvvatlash sohasida keng tajribaga ega bo'lgan dunyodagi eng yirik bank xoldinglaridan biri. Uchrashuv doirasida tomonlar o'zaro hamkorlikni mustahkamlashning asosiy yo'nalishlarini belgilab oldilar: xorijiy investitsiyalarni jalb qilish, O'zbekistonning eksport salohiyatini ilgari surish va davlat-xususiy sheriklik tamoyillari asosida loyihalarni amalga oshirish.
Muzokaralarning asosiy nuqtalaridan biri tashabbus bo'ldi Citigroupning Toshkentdagi rasmiy vakolatxonasi ochildi. Bank vakillarining so'zlariga ko'ra, ushbu qaror hamkorlikni institutsionalizatsiya qilish va respublikada doimiy ishtirok etishni ta'minlashga qaratilgan bo'lib, bu qo'shma loyihalarni amalga oshirishni jadallashtirishga va davlat va xususiy sheriklar uchun mahalliylashtirilgan moliyaviy echimlarni taklif qilishga imkon beradi.
Uchrashuv ishtirokchilari tizimli muloqotga, moliyalashtirishning qo'shma mexanizmlarini ishlab chiqishga va O'zbekistonning mintaqaviy investitsiya xaritasidagi istiqbolli uzel sifatidagi rolini mustahkamlashga o'zaro qiziqishlarini tasdiqladilar.

On June 25, the Ministry of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan hosted an official meeting with the delegation of the International Finance Corporation Citigroupheaded by the company's Chief Customer Officer David Livingstone. The talks were aimed at discussing mechanisms for expanding strategic partnership and deepening financial and investment cooperation.
Citigroup — one of the largest bank holding companies in the world, with extensive expertise in emerging markets, including cross-border finance, corporate banking and investment support. During the meeting, the parties outlined key areas for strengthening cooperation: attracting foreign investment, promoting the export potential of Uzbekistan and implementing projects based on the principles of public-private partnership.
One of the key points of the negotiations was the initiative opening of Citigroup's official representative office in Tashkent. According to representatives of the bank, this decision is aimed at institutionalizing cooperation and ensuring a permanent presence in the republic, which will speed up the implementation of joint projects and offer localized financial solutions for public and private partners.
The meeting participants confirmed their mutual interest in a systematic dialogue, the development of joint financing mechanisms and strengthening the role of Uzbekistan as a promising hub on the regional investment map.