Bu yil kartoshka yetishtirishni rivojlantirish uchun qishloq xo'jaligi jamg'armasidan 400 mlrd so'm ajratiladi. 2027 yildan boshlab mamlakat kartoshka ehtiyojlarini ichki resurslar bilan to'liq qoplaydi. Bu masala prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirokidagi yig'ilishda muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbarining matbuot xizmati xabar berishicha, tadbirda tomorqa yerlarida va ijaraga olingan uchastkalarda daromadli ekinlar yetishtirishning yangi tizimi joriy etildi. Kartoshka respublikada eng ko'p terilgan mahsulotlardan biri bo'lib qolmoqda, ammo uni 290 ming gektar maydonda etishtirish hali importdan butunlay voz kechishga imkon bermaydi. Asosiy sabablar navlarning sifati va o'rtacha hosildorlikning etishmasligi.
Prezident kartoshkachilik ilmiy-tadqiqot institutiga mahalliy iqlim sharoitiga moslashtirilgan yuqori mahsuldor navlarni ishlab chiqishni, shuningdek, 3 million tupni in-vitro usulida tayyorlash va tarqatishni buyurdi.
Sanoatni qo'llab-quvvatlash uchun import qilingan urug'lik kartoshkalari uch yil davomida bojxona to'lovlaridan ozod qilinadi va import qilingan va mahalliy urug'lik kartoshkalari sotilganda QQSning 50 foizi naqd pul sifatida qaytariladi. Bundan tashqari, fermerlarni mahsulotlarni yetishtirish va qayta ishlash uchun zarur texnika bilan ta'minlash, shuningdek, qulay lizing dasturlari bilan ta'minlash ko'zda tutilgan.
Qishloq xo'jaligi vazirligi ma'lumotlariga ko'ra, O'zbekistonning kartoshkaga yillik ehtiyoji 4 mln tonnani tashkil etadi. 2024 yilda 3,7 million tonna ishlab chiqarildi, shundan 2,7 million tonna asosiy dalalardan, 1 million tonna esa takroriy hosil sifatida yig'ildi. Keyingi mavsum uchun 600 ming tonnaga yaqin urug ' fondi sifatida ajratilgan va tabiiy yo'qotishlar taxminan 100 ming tonnani (3%) tashkil etdi.
Avvalroq statistika agentligi 2024-yilda O'zbekiston 703 ming tonna kartoshka import qilganini, ularning 75 foizi Qozog'istondan kelganini ma'lum qilgan edi. Biroq, 2025 yil yanvar oyida Qozog'iston kartoshka eksportiga yarim yillik taqiq qo'ydi. Qishloq xo'jaligi vazirligi mamlakatda yetarlicha mahsulot zaxirasi borligiga ishontirdi.

В этом году на развитие картофелеводства будет выделено 400 млрд сумов из Фонда сельского хозяйства. С 2027 года страна полностью покроет свои потребности в картофеле за счет внутренних ресурсов. Этот вопрос обсуждался на совещании с участием президента Шавката Мирзиёева.
На мероприятии была представлена новая система выращивания доходных культур на приусадебных землях и арендуемых участках, сообщает пресс-служба главы государства. Картофель остается одним из самых востребованных продуктов в республике, однако его выращивание на 290 тысячах гектаров пока не позволяет полностью отказаться от импорта. Основные причины – недостаточное качество сортов и средняя урожайность.
Президент поручил Научно-исследовательскому институту картофелеводства разработать высокоурожайные сорта, адаптированные к местным климатическим условиям, а также заготовить и распространить 3 миллиона клубней методом «ин-витро».
Для поддержки отрасли импортный семенной картофель освободят от таможенных пошлин на три года, а при реализации импортного и местного семенного картофеля 50% НДС будет возвращаться в виде кешбэка. Кроме того, предусмотрено обеспечение фермеров необходимой техникой для выращивания и переработки продукции, а также предоставление удобных лизинговых программ.
По данным Министерства сельского хозяйства, годовая потребность Узбекистана в картофеле составляет 4 млн тонн. В 2024 году было произведено 3,7 млн тонн, из которых 2,7 млн тонн собраны с основных полей, а 1 млн тонн – в качестве повторного урожая. Около 600 тыс. тонн зарезервированы как семенной фонд на следующий сезон, а естественные потери составили около 100 тыс. тонн (3%).
Ранее Агентство статистики сообщало, что в 2024 году Узбекистан импортировал 703 тыс. тонн картофеля, 75% из которых поступили из Казахстана. Однако в январе 2025 года Казахстан ввел полугодовой запрет на экспорт картофеля. Министерство сельского хозяйства заверило, что в стране имеется достаточный запас продукции.