2025 yil 20 iyun kuni Dusseldorfda bo'lib o'tgan Germaniya-O'zbekiston ishbilarmonlar Kengashining to'qqizinchi majlisida "O'zbekiston Respublikasi tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki" AJ (O'zmilliybank) va Germaniyaning yetakchi moliya institutlari — Commerzbank AG va AKA Bank o'rtasida ikkita asosiy bitim imzolandi. Kredit liniyalarining umumiy hajmi 200 million AQSh dollarini tashkil etdi.
Kengash yig'ilishi ikki mamlakatning eng yirik kompaniyalari va moliyaviy tashkilotlarining 100 ga yaqin vakillarini to'pladi. Uchrashuv davomida ishtirokchilar investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish, transport va logistika infratuzilmasini rivojlantirish, raqamlashtirish, xomashyoni qayta ishlashni chuqurlashtirish, agrosanoat majmuasini qo'llab-quvvatlash, shuningdek, mehnat migratsiyasi sohasida "yashil" energetika va sheriklik mexanizmlarini rivojlantirish istiqbollarini muhokama qildilar.
Imzolangan shartnomalar O'zmilliybank uchun biznes kengashi doirasida tuzilgan investitsiya loyihalarini moliyalashtirish uchun yangi imkoniyatlar ochadi. To'qimachilik sanoati, tog ' - kon sanoati, metallurgiya, turizm, transport, infratuzilma va muqobil energetika kabi strategik muhim sohalardagi loyihalarni qo'llab-quvvatlash uchun uzoq muddatli kapitalni jalb qilish ko'zda tutilgan. Mablag'larning bir qismi kichik va o'rta biznesni rivojlantirish va yangi ish o'rinlari yaratishga yo'naltirilishi rejalashtirilgan.
Commerzbank AG bilan tuzilgan shartnoma xalqaro kapital bozorida investorlar hisobidan moliyalashtirishni tashkil qilishni nazarda tutadi. Ushbu qadam uzoq muddatli resurslarni jalb qilishning barqaror va shaffof vositalarini rivojlantirish, tashqi moliyalashtirish manbalarini diversifikatsiya qilish va O'zbekistonning global bozorlardagi investitsiyaviy jozibadorligini oshirishga qaratilgan. Savdo va eksportni moliyalashtirishga ixtisoslashgan AKA Bank O'zbekistonga Yevropa tovarlari va xizmatlarini yetkazib berishni qo'llab-quvvatlaydi.
Erishilgan kelishuvlar O'zbekistonning 2025-yilgi davlat investitsiya dasturining 6 milliard dollarlik tashqi moliyalashtirishni jalb etishni nazarda tutuvchi maqsadlariga mos keladi, shundan 1,2 milliard dollari O'zmilliybank zimmasiga yuklatilgan. Tuzilgan shartnomalar ushbu vazifani amalga oshirishda va mamlakatning barqaror iqtisodiy o'sishi uchun asos yaratishda muhim qadam bo'ldi.
Commerzbank AG Germaniyaning eng yirik banklaridan biri bo'lib, aktivlari 555 milliard yevro, kapitali 36 milliard yevro va sof foydasi 3 milliard yevro. AKA Bank xalqaro savdo va eksport operatsiyalarini qo'llab-quvvatlashga ixtisoslashgan Evropaning etakchi banklari konsortsiumi bo'lib, aktivlari taxminan 4 milliard evro va sof foydasi 13 million evroni tashkil etadi. Ikkala institut ham yirik xalqaro loyihalarni moliyalashtirishda katta tajribaga ega.

На девятом заседании Германо-Узбекского делового совета, прошедшем 20 июня 2025 года в Дюссельдорфе, было подписано два ключевых соглашения между АО «Национальный банк внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан» (Узнацбанк) и ведущими немецкими финансовыми институтами — Commerzbank AG и AKA Bank. Общий объём привлечённых кредитных линий составил 200 миллионов долларов США.
Заседание совета собрало около 100 представителей крупнейших компаний и финансовых организаций двух стран. В ходе встречи участники обсудили перспективы расширения инвестиционного сотрудничества, развитие транспортной и логистической инфраструктуры, цифровизацию, углубление переработки сырья, поддержку агропромышленного комплекса, а также развитие «зелёной» энергетики и механизмов партнёрства в сфере трудовой миграции.
Подписанные соглашения откроют для Узнацбанка новые возможности по финансированию инвестиционных проектов, сформированных в рамках делового совета. Предусматривается привлечение долгосрочного капитала для поддержки проектов в стратегически важных отраслях, таких как текстильная промышленность, горнодобывающий сектор, металлургия, туризм, транспорт, инфраструктура и альтернативная энергетика. Часть средств планируется направить на развитие малого и среднего предпринимательства и создание новых рабочих мест.
Соглашение с Commerzbank AG предусматривает организацию финансирования за счёт инвесторов на международном рынке капитала. Этот шаг нацелен на развитие устойчивых и прозрачных инструментов привлечения долгосрочных ресурсов, диверсификацию источников внешнего финансирования и повышение инвестиционной привлекательности Узбекистана на глобальных рынках. AKA Bank, специализирующийся на торговом и экспортном финансировании, поддержит поставки европейских товаров и услуг в Узбекистан.
Достигнутые договорённости соответствуют целям Государственной инвестиционной программы Узбекистана на 2025 год, предполагающей привлечение 6 миллиардов долларов внешнего финансирования, из которых 1,2 миллиарда возложены на Узнацбанк. Заключённые соглашения стали важным этапом в реализации этой задачи и создании базы для устойчивого экономического роста страны.
Commerzbank AG является одним из крупнейших банков Германии с активами 555 миллиардов евро, капиталом 36 миллиардов евро и чистой прибылью 3 миллиарда евро. AKA Bank представляет собой консорциум ведущих европейских банков, специализирующийся на поддержке международных торговых и экспортных операций, с активами около 4 миллиардов евро и чистой прибылью 13 миллионов евро. Оба института обладают значительным опытом в финансировании крупных международных проектов.