Shanxayda O'zbekiston raqamli texnologiyalar markazi ochildi. Ochilish marosimida O'zbekiston raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov ishtirok etdi. Markazni tashkil etish tashabbusi "O'zbekiston-2030" va "raqamli O'zbekiston-2030"milliy dasturlarida belgilangan strategik vazifalarni amalga oshirishga qaratilgan.
Markaz Xitoyning IT-kompaniyalari va xalqaro grantlarini O'zbekistonga jalb etishda, shuningdek, mahalliy raqamli xizmatlar va it-mahsulotlar eksportini kengaytirishda muhim rol o'ynashga mo'ljallangan. O'zbekiston IT-kompaniyalarining Xitoy bozoridagi imkoniyatlarini ilgari surish ishning ustuvor yo'nalishlaridan biri bo'ladi.
Marosim davomida IT parkning Xitoy bozoriga chiqish rejalari taqdimoti bo'lib o'tdi. Soliq imtiyozlari dasturlari, it-mutaxassislarni tayyorlash bo'yicha ta'lim tashabbuslari, shuningdek, raqamli islohotlarning asosiy yo'nalishlari va O'zbekistonda amalga oshirilayotgan axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasidagi keng ko'lamli loyihalar taqdim etildi.
Markazning tashkil etilishi va faoliyati Shanghai Oriental Credits Industrial Development Co kompaniyasi ko'magida amalga oshiriladi., Ltd. Markaz joylashgan to'rt qavatli binoda o'zbek IT-kompaniyalarining mahsulotlari va yechimlarini namoyish etish uchun ikkita konferensiya zali, qabulxona va ixtisoslashtirilgan ko'rgazma maydoni mavjud.
Markaz Shanxayda tahsil olayotgan vatandoshlar uchun ochiq. Ularga respublika AKT loyihalari, tizimli it yechimlari va mahalliy kompaniyalar xizmatlarini ilgari surish uchun axborot materiallarini tayyorlash topshirildi. Raqamli texnologiyalar vazirligining "raqamli dunyo" loyihasi doirasida markaz ishiga ixtiyoriy ravishda qo'shilgan fuqarolar O'zbekiston IT-sektori manfaatlarini xalqaro miqyosda ifodalash huquqi bilan "IT-elchi" maqomini olishlari mumkin.

В Шанхае открыт Центр цифровых технологий Узбекистана. В церемонии открытия принял участие министр цифровых технологий Узбекистана Шерзод Шерматов. Инициатива создания центра направлена на реализацию стратегических задач, определённых в национальных программах «Узбекистан-2030» и «Цифровой Узбекистан-2030».
Центр призван сыграть ключевую роль в привлечении китайских IT-компаний и международных грантов в Узбекистан, а также в расширении экспорта отечественных цифровых услуг и IT-продукции. Одним из приоритетов работы станет продвижение возможностей узбекских IT-компаний на китайском рынке.
Во время церемонии состоялась презентация планов IT Park по выходу на рынок Китая. Были представлены программы налоговых льгот, образовательные инициативы для подготовки IT-специалистов, а также ключевые направления цифровых реформ и реализуемые в Узбекистане масштабные проекты в сфере информационно-коммуникационных технологий.
Создание и деятельность центра осуществляется при поддержке компании Shanghai Oriental Credits Industrial Development Co., Ltd. Четырёхэтажное здание, где располагается центр, включает два конференц-зала, приёмную и специализированную выставочную зону для демонстрации продукции и решений узбекских IT-компаний.
Центр открыт для участия соотечественников, обучающихся в Шанхае. Им поручено подготовка информационных материалов для продвижения республиканских ИКТ-проектов, системных IT-решений и услуг местных компаний. Граждане, добровольно присоединившиеся к работе центра в рамках проекта Министерства цифровых технологий «Цифровой мир», смогут получить статус «IT-посла» с правом представления интересов узбекского IT-сектора на международном уровне.