Prezident 2025 yil 19 iyundagi "yangi yondashuvlar asosida davlat davlat xizmatini tashkil etish va davlat xizmatchilari korpusining professional va natijadorligini shakllantirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi qarorni tasdiqladi. Hujjat davlat xizmati tizimini isloh qilish va kadrlar siyosatini modernizatsiya qilishning asosiy yo'nalishlarini belgilaydi.
Yangiliklardan biri davlat xizmatchilari bilan mehnat shartnomalari tuzish tartibini o'zgartirish bo'ladi. 2026-yil 1-yanvardan boshlab davlat xizmatiga birinchi marta kirayotgan shaxslar uchun mehnat shartnomasi bir yilga tuziladi. Keyinchalik, faoliyatni ijobiy baholash bilan shartnoma muddatsiz uzaytirilishi mumkin.
Yangi davlat xizmatchilari uchun "davlat xizmatiga kirish" majburiy tayyorgarlik kurslari, shuningdek kamida uch yilda bir marta muntazam ravishda malaka oshirish joriy etiladi. O'qishni tugatgandan so'ng, nazariy bilim va amaliy ko'nikmalarni baholash amalga oshiriladi.
Islohotlar doirasida respublika ijro etuvchi hokimiyat organlarida rahbarlik lavozimlariga kamida 500 nomzod va viloyatlarda shunga o'xshash lavozimlarga kamida 1 000 nomzod bo'lgan milliy kadrlar zaxirasi tashkil etiladi. Bundan tashqari, so'nggi ikki yil ichida ijobiy natijalarga erishgan 1000 nafar mahalla vakillari, hokim yordamchilari, xotin-qizlar va yoshlar tashkilotlari faollari, ijtimoiy xodimlar va soliq inspektorlaridan iborat potentsial kadrlar zaxirasi shakllantirilmoqda. Ushbu mutaxassislar davlat xizmatini rivojlantirish agentligi tavsiyasiga binoan tanlovdan tashqari lavozimlarga tayinlanishi mumkin.
2025-yil 1-oktabrdan boshlab " Xizmat safari "tizimida yagona modul joriy etildi hrm.argos.uz" davlat xizmatchilarining xizmat safarlarini hisobga olish va tahlil qilish uchun. Modul sizga ish safari rejalari va natijalarini onlayn ravishda kuzatib borish, ularning hokimiyat samaradorligiga ta'sirini baholash va xarajatlarni qayd etish imkonini beradi. Har bir xodim chet elga xizmat safari natijalari bo'yicha hisobot taqdim etishi shart.
Inson resurslarini rivojlantirish va boshqarish bo'limlari rahbarlari kadrlar siyosati bo'yicha rahbar maslahatchisi maqomiga ega bo'ladilar. Tayinlash va lavozimdan ozod qilish davlat xizmatini rivojlantirish agentligi kelishuvi bilan amalga oshiriladi. Bundan tashqari, bunday mutaxassislar har uch yilda bir marta attestatsiyadan o'tishlari shart.
2025 yil 1 avgustdan boshlab davlat organlarida belgilangan ish kunida jismoniy tarbiya tadbirlari tashkil etiladi. Xodimlarning tana massasi indeksi ma'lumotlari platformada e'lon qilinadi "hrm.argos.uz". yillik tibbiy ko'rik barcha davlat xizmatchilari uchun majburiy bo'ladi. Davlat organlarining oshxonalari sog'lom ovqatlanish standartlarini majburiy joriy etish va shirinliklar, yog'li va unli mahsulotlarni sotishni cheklash sharti bilan autsorsing qilinadi.
Hujjat 2030 yilgacha davlat davlat xizmatini rivojlantirish strategiyasini, davlat davlat xizmati joriy etiladigan davlat organlari va tashkilotlari ro'yxatini, shuningdek davlat xizmatchilariga malaka darajalarini berish tartibi to'g'risidagi nizomni tasdiqladi.

The President approved the decree of June 19, 2025 "On measures to organize the state civil service on the basis of new approaches and the formation of a professional and performance-oriented corps of civil servants". The document defines the key directions of reforming the civil service system and modernizing the personnel policy.
One of the innovations will be a change in the procedure for concluding employment contracts with civil servants. Starting from January 1, 2026, an employment contract will be concluded for one year for persons entering the civil service for the first time. In the future, if the activity is evaluated positively, the contract may be extended indefinitely.
For new civil servants, mandatory preparatory courses "Entering the civil service" are introduced, as well as systematic professional development at least once every three years. Upon completion of the training, an assessment of theoretical knowledge and practical skills will be conducted.
As part of the reforms, a National talent Pool is being created: at least 500 candidates for senior positions in republican executive bodies and at least 1,000 candidates for similar positions in the regions. In addition, a pool of potential personnel is being formed from 1,000 representatives of mahallas, assistants to khokims, activists of women's and youth organizations, social workers and tax inspectors who have achieved positive results over the past two years. These specialists will be able to be appointed to positions out of competition on the recommendation of the Civil Service Development Agency.
Starting from October 1, 2025, a single "Xizmat safari" module will be introduced in the system "hrm.argos.uz" for accounting and analysis of official business trips of civil servants. The module will allow you to track business trip plans and results online, assess their impact on the performance of government agencies, and record expenses. Each employee will be required to provide a report on the results of foreign business trips.
Heads of development and human resource management departments will receive the status of advisers to the head of HR policy. Appointment and dismissal will be made with the approval of the Civil Service Development Agency. In addition, such specialists are required to pass certification every three years.
Starting from August 1, 2025, state bodies will organize physical education events at the set time of the working day. Data on employees ' body mass index will be published on the platform "hrm.argos.uz". An annual medical checkup will become mandatory for all civil servants. Canteens of state bodies will be outsourced with the condition of mandatory implementation of healthy food standards and restrictions on the sale of sweets, fatty and flour products.
The document approved the Strategy for the Development of the state civil service until 2030, the list of state bodies and organizations in which the state civil service is being introduced, as well as the regulation on the procedure for assigning qualification ranks to state civil servants.