AvtoVAZ yangi Lada krossoveri T-134 konsepsiyasini taqdim etdi, bu Niva-3 dizayn loyihasining Lada Vesta platformasiga moslashuvi hisoblanadi. Xabarlarga ko'ra, yangi avlod Lada Niva Renault bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan va Renault-Nissan alyansining CMF-B-LS platformasi asos bo'lgan.
"T-134" nomi tasodifan tanlanmagan — bu afsonaviy sovet ishlanmalariga ishora qiladi: "T-34" tanki va "Tu-134"yo'lovchi samolyoti. Loyiha vakillarining so'zlariga ko'ra, bunday uyushmalar avtomobilning asosiy fazilatlarini — soddaligi, amaliyligi va ishonchliligini ta'kidlashlari kerak. Bundan tashqari, ramziy nom modelni amalga oshirish uchun davlat tomonidan qo'llab-quvvatlanishida muhim rol o'ynashi mumkin.
Biroq, hozirgi vaqtda T-134 loyihasi bo'yicha haqiqiy ilmiy-tadqiqot va tajriba-konstruktorlik ishlari (ilmiy-tadqiqot ishlari) hali o'tkazilmagan. AvtoVAZ matbuot xizmati qo'shimcha tafsilotlarni oshkor qilmadi, faqat biz shahar krossoveri haqida gapirayotganimizni tasdiqladi. Yaqinda bo'lib o'tgan tadbirda avtomobilning maketi namoyish etildi, ammo mumkin bo'lgan seriyali ishlab chiqarishning texnik xususiyatlari va muddatlari hali aniqlanmagan.
Lada "T-134" to'liq ishlab chiqarilgan avtomobilga aylanadimi yoki faqat kontseptsiya bo'lib qoladimi yoki yo'qligini bilish uchun keyingi yangilanishlarni kuzatib borish kerak.

АвтоВАЗ представил концепцию нового кроссовера Lada «T-134», который является адаптацией дизайн-проекта «Нивы-3» на платформу Lada Vesta. Сообщается, что разработка нового поколения Lada Niva велась в сотрудничестве с Renault, а основой стала платформа CMF-B-LS от альянса Renault-Nissan.
Название «Т-134» выбрано не случайно — оно отсылает к легендарным советским разработкам: танку «Т-34» и пассажирскому самолету «Ту-134». По словам представителей проекта, такие ассоциации должны подчеркнуть ключевые качества автомобиля — простоту, практичность и надежность. Кроме того, символическое название может сыграть важную роль в получении государственной поддержки для реализации модели.
Однако на данный момент никаких реальных научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ (НИОКР) по проекту «Т-134» еще не проводилось. В пресс-службе АвтоВАЗа не стали раскрывать дополнительные детали, лишь подтвердив, что речь идет о городском кроссовере. На недавнем мероприятии был представлен макет автомобиля, но технические характеристики и сроки возможного серийного производства пока не уточняются.
Остается следить за дальнейшими обновлениями, чтобы узнать, станет ли Lada «T-134» полноценным серийным автомобилем или останется лишь концепцией.