Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatovning Xitoyga tashrifi chog'ida Xitoy Davlat sug'urta korporatsiyasi China Export & Credit Insurance Corporation (SINO SURE) rahbariyati bilan muzokaralar bo'lib o'tdi. Raqamli tarmoq va infratuzilmani rivojlantirishga qaratilgan istiqbolli loyihalarni moliyalashtirish va sug'urta bilan ta'minlash masalalari muhokama markazida bo'ldi.
Uchrashuvning asosiy yo'nalishi raqamlashtirish sohasidagi keng ko'lamli tashabbuslarni qo'llab-quvvatlash uchun sug'urta va moliyaviy vositalardan foydalanish imkoniyatlariga qaratildi. Tomonlar vakillari zarur hujjatlarni rasmiylashtirish tartib-taomillarini soddalashtirish bo'yicha chora-tadbirlarni muhokama qildilar, shuningdek, qo'shma loyihalarni amalga oshirish samaradorligini oshirishga imkon beradigan mexanizmlarni yaratish bo'yicha yondashuvlarni kelishib oldilar.
Amaliy hamkorlik va ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlash masalalariga alohida e'tibor qaratildi. Tomonlar raqamli infratuzilmani modernizatsiya qilish va O'zbekistonda zamonaviy texnologiyalarni joriy etishni jadallashtirish maqsadida uzoq muddatli sheriklik aloqalarini o'rnatishga tayyorligini tasdiqladilar.

В ходе визита министра цифровых технологий Шерзода Шерматова в Китай состоялись переговоры с руководством Китайской государственной страховой корпорации China Export & Credit Insurance Corporation (SINO SURE). В центре обсуждения оказались вопросы финансирования и страхового обеспечения перспективных проектов, направленных на развитие цифровой сети и инфраструктуры.
Основное внимание на встрече было уделено возможностям использования страховых и финансовых инструментов для поддержки масштабных инициатив в сфере цифровизации. Представители сторон обсудили меры по упрощению процедур оформления необходимой документации, а также согласовали подходы к созданию механизмов, которые позволят повысить эффективность реализации совместных проектов.
Отдельное внимание было уделено вопросам практического взаимодействия и укрепления двустороннего сотрудничества. Стороны подтвердили готовность к созданию долгосрочных партнёрских отношений в целях содействия модернизации цифровой инфраструктуры и ускорения внедрения современных технологий в Узбекистане.
Реализация достигнутых договорённостей рассматривается как один из ключевых факторов для развития национальной цифровой экономики и расширения международного технологического сотрудничества.