Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatovning Xitoyga tashrifi chog'ida Xitoy Davlat sug'urta korporatsiyasi China Export & Credit Insurance Corporation (SINO SURE) rahbariyati bilan muzokaralar bo'lib o'tdi. Raqamli tarmoq va infratuzilmani rivojlantirishga qaratilgan istiqbolli loyihalarni moliyalashtirish va sug'urta bilan ta'minlash masalalari muhokama markazida bo'ldi.
Uchrashuvning asosiy yo'nalishi raqamlashtirish sohasidagi keng ko'lamli tashabbuslarni qo'llab-quvvatlash uchun sug'urta va moliyaviy vositalardan foydalanish imkoniyatlariga qaratildi. Tomonlar vakillari zarur hujjatlarni rasmiylashtirish tartib-taomillarini soddalashtirish bo'yicha chora-tadbirlarni muhokama qildilar, shuningdek, qo'shma loyihalarni amalga oshirish samaradorligini oshirishga imkon beradigan mexanizmlarni yaratish bo'yicha yondashuvlarni kelishib oldilar.
Amaliy hamkorlik va ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlash masalalariga alohida e'tibor qaratildi. Tomonlar raqamli infratuzilmani modernizatsiya qilish va O'zbekistonda zamonaviy texnologiyalarni joriy etishni jadallashtirish maqsadida uzoq muddatli sheriklik aloqalarini o'rnatishga tayyorligini tasdiqladilar.

During the visit of the Minister of Digital Technologies Sherzod Shermatov to China, negotiations were held with the leadership of the Chinese State Insurance Corporation China Export & Credit Insurance Corporation (SINO SURE). The discussion focused on financing and insurance support for promising projects aimed at developing the digital network and infrastructure.
The meeting focused on the possibilities of using insurance and financial instruments to support large-scale initiatives in the field of digitalization. Representatives of the parties discussed measures to simplify the procedures for processing the necessary documentation, as well as agreed on approaches to creating mechanisms that will improve the efficiency of joint projects.
Special attention was paid to practical cooperation and strengthening of bilateral cooperation. The parties confirmed their readiness to establish long-term partnerships in order to promote the modernization of digital infrastructure and accelerate the introduction of modern technologies in Uzbekistan.
The implementation of the agreements reached is considered as one of the key factors for the development of the national digital economy and the expansion of international technological cooperation.