Wildberries o'zining virtual uyali aloqa operatorini (MVNO) yaratishga tayyorgarlik ko'rmoqda. Ayni paytda federal aloqa operatorlari bilan hamkorlik shartlari muhokama qilinmoqda. Potentsial sheriklar orasida Tele2 brendiga egalik qiluvchi T2 kompaniyasi ko'rib chiqiladi.
Rossiyadagi MVNO bozori faol rivojlanishda davom etmoqda va tobora ko'proq ishtirokchilar o'zlarining virtual operatorlarini yaratishga qiziqish bildirmoqdalar. Bunday loyihani boshlash katta investitsiyalarni talab qiladi: boshlang'ich xarajatlar bir necha milliard rublga baholanadi. Shu bilan birga, mahsulot talabga aylanishi va mavjud takliflar bilan muvaffaqiyatli raqobatlasha olishi uchun xizmatlarni rivojlantirish va ilgari surish uchun qo'shimcha resurslarni sarflash kerak bo'ladi.
Telekommunikatsiya sohasi mutaxassislari yangi o'yinchining paydo bo'lishi mumkinligini ijobiy baholaydilar. Nashr tomonidan so'ralgan bozor ishtirokchilari ta'kidlashlaricha, raqobatning kuchayishi abonentlar uchun xizmatlar sifati va takliflariga ijobiy ta'sir ko'rsatadi. JSON & Partners Consulting telekommunikatsiya xizmatlari departamenti direktori Kirill Kucherovning so'zlariga ko'ra, iste'molchilar uchun jozibador mahsulot yaratilgan taqdirda, wildberries virtual operatorining abonent bazasi kelajakda besh-olti yil davomida T-Mobile ko'rsatkichlari bilan taqqoslanadigan darajaga yetishi mumkin — taxminan 6 million abonent.
Wildberries loyihasi strategiyani muvaffaqiyatli amalga oshirish va bozor uchun raqobatbardosh taklifni shakllantirish sharti bilan MVNO segmentidagi eng yirik yangi tashabbuslardan biri bo'lishi mumkin.

Wildberries is preparing to create its own virtual mobile operator (MVNO). Currently, the terms of cooperation with federal telecom operators are being discussed. Among the potential partners, the company T2, which owns the Tele2 brand, is considered.
The MVNO market in Russia continues to develop actively, and more and more participants are showing interest in creating their own virtual operators. Launching such a project requires significant investment: the start-up costs are estimated at several billion rubles. At the same time, additional resources will need to be invested in the development and promotion of services so that the product becomes popular and can successfully compete with existing offers.
Experts of the telecommunications industry positively assess the possible emergence of a new player. Market participants surveyed by the publication note that increased competition will have a positive impact on the quality of services and offers for subscribers. According to Kirill Kucherov, Director of the Telecommunications Services Department at J'son & Partners Consulting, if a product is created that is attractive to consumers, the subscriber base of the virtual operator Wildberries can reach a level comparable to T-Mobile's indicators in the next five to six years — about 6 million subscribers.
The Wildberries project can become one of the largest new initiatives in the MVNO segment, provided that the strategy is successfully implemented and a competitive offer is formed for the market.