Xitoy juma kuni asosiy kredit stavkalarini o'zgarishsiz qoldirdi va o'tgan oy pul-kredit siyosatini yumshatish bo'yicha keng ko'lamli chora-tadbirlardan so'ng belgilangan kursni davom ettirdi. Qaror AQSh bilan savdo bitimiga erishgandan so'ng iqtisodiy o'sishning sekinlashishi bilan bog'liq xavotirlarning qisman pasayishiga to'g'ri keldi.
Xitoy xalq banki yillik kredit stavkasini (Loan Prime Rate, LPR) 3,0% va besh yillik LPRNI 3,5% darajasida saqlab qoldi, bu Reuters so'rovi prognozlariga mos keladi.
O'tgan oy Xitoy hukumati Vashington bilan savdo kelishmovchiliklarini yumshatish uchun oktyabr oyidan beri birinchi marta kredit stavkalarini 10 bazaviy punktga pasaytirdi. Ko'pgina tijorat banklari, shuningdek, foiz stavkalarini himoya qilish uchun depozit stavkalarini pasaytirdilar.
Banklarning eng ishonchli qarz oluvchilariga nisbatan qo'llaniladigan LPR Markaziy bankka yuborilgan o'nlab tanlangan tijorat banklarining takliflari asosida hisoblanadi. Yillik lpr stavkasi korporativ va aksariyat iste'mol kreditlari qiymatiga ta'sir qiladi, besh yillik stavka esa ipoteka kreditlari uchun qo'llanma bo'lib xizmat qiladi.
Savdo urushi bilan bog'liq xavotirlar AQSh va Xitoy shu oyda Jenevada may oyida erishilgan konsensusga rioya qilishga kelishib olgandan keyin engillashdi. Bu mamlakatlar o'rtasida noyob tuproq metallari va yuqori texnologiyali mahsulotlar savdosini tiklashga, shuningdek, og'ir tariflarni joriy etishni to'xtatishga imkon berdi.
Yil boshidan beri 2% dan ko'proq kuchga ega bo'lgan offshor RMB kursi AQSh dollari uchun 7,1805 ni tashkil etdi va aprel oyi boshida AQSh Xitoy importiga 145% tariflarni joriy qilganida rekord darajadagi 7,4287 ga tushganidan keyin tiklandi.
"Endi yuan kursiga bosim pasayganligi sababli, Xitoy Xalq banki kelajakda moslashuvchan siyosatni amalga oshirish uchun ko'proq joyga ega", dedi Bryus Peng, Gonkong Xitoy universiteti biznes maktabi dotsenti.
Barclays ma'lumotlariga ko'ra, savdo sulhi Pekinga milliy valyutani qo'llab-quvvatlash imkoniyatini berdi va iqtisodiyotga zarba ilgari kutilganidan kamroq bo'lishiga umidlarni kuchaytirdi.
Shu nuqtai nazardan, Nomura to'rtinchi chorakda stavkalarni pasaytirish bo'yicha prognozni 15 bazaviy punktdan 10 bazaviy punktga o'zgartirdi, shu bilan birga majburiy zaxira stavkasini 50 bazaviy punktga kamaytirish bo'yicha bahoni saqlab qoldi.
Nomura iqtisodchilarining fikriga ko'ra, qisqa vaqt ichida Xitoy hukumati qo'shimcha moliyaviy rag'batlantirish choralariga shoshilmasligi mumkin, ammo yilning ikkinchi yarmida, agar biznesni erta sotib olish samarasi pasayishni boshlasa, qo'llab-quvvatlashni kuchaytirishi mumkin.
Bryus Panning qo'shimcha qilishicha, Xitoy rasmiylarining so'nggi bayonotlari pul-kredit siyosatining hozirgi holatidan yuqori darajada qoniqish hosil qilgan. Uning so'zlariga ko'ra, rasmiylar stavkalarni pasaytirish va boshqa pul-kredit vositalarini cheklangan qo'llab-quvvatlovchi element deb bilishadi va bir vaqtning o'zida iqtisodiyotni rag'batlantirishning muqobil usullarini izlaydilar.
Davlat valyuta nazorati boshqarmasi rahbari Chju Xesing Shanxaydagi moliyaviy forumda Xitoyning valyuta bozoridagi o'zgarishlarga qarshi turish qobiliyati sezilarli darajada yaxshilanganini aytdi. Xitoy Xalq banki rahbari Pan Gongsheng Pekinning xalqaro maydonda raqamli yuandan foydalanishni kengaytirish istagini tasdiqladi va global valyutalarning ko'p qutbli tizimi g'oyasini qo'llab-quvvatladi.

Китай оставил базовые кредитные ставки без изменений в пятницу, продолжив курс, намеченный после масштабных мер по смягчению монетарной политики в прошлом месяце. Решение совпало с частичным снижением опасений по поводу замедления экономического роста после достижения торгового соглашения с США.
Народный банк Китая сохранил годовую ставку по кредитам (Loan Prime Rate, LPR) на уровне 3,0% и пятилетнюю LPR на уровне 3,5%, что соответствует прогнозам опроса Reuters.
В прошлом месяце китайские власти впервые с октября снизили кредитные ставки на 10 базисных пунктов, чтобы смягчить последствия торговых разногласий с Вашингтоном. Многие коммерческие банки также понизили ставки по депозитам для защиты своих процентных марж.
LPR, которая применяется к наиболее надёжным заёмщикам банков, рассчитывается на основе предложений десятков отобранных коммерческих банков, направляемых в центральный банк. Годовая ставка LPR влияет на стоимость корпоративного и большинства потребительских кредитов, в то время как пятилетняя ставка служит ориентиром для ипотечного кредитования.
Опасения по поводу торговой войны ослабли после того, как США и Китай договорились в этом месяце соблюдать достигнутый в мае в Женеве консенсус. Это позволило возобновить торговлю редкоземельными металлами и высокотехнологичной продукцией между странами, а также приостановить введение обременительных тарифов.
Курс офшорного юаня, укрепившегося более чем на 2% с начала года, составил 7,1805 за доллар США, восстановившись после падения до рекордного минимума 7,4287 в начале апреля, когда США ввели тарифы на китайский импорт в размере 145%.
«Сейчас, когда давление на курс юаня ослабло, у Народного банка Китая появляется больше пространства для проведения гибкой политики в будущем», — отметил Брюс Пэн, адъюнкт-профессор бизнес-школы Китайского университета Гонконга.
По данным Barclays, торговое перемирие дало Пекину возможность поддержать национальную валюту и укрепило надежды на то, что удар по экономике будет менее значительным, чем ожидалось ранее.
На этом фоне Nomura скорректировала прогноз по снижению ставок в четвёртом квартале с 15 до 10 базисных пунктов, сохранив при этом оценку по снижению нормы обязательных резервов на 50 базисных пунктов.
По мнению экономистов Nomura, в краткосрочной перспективе власти Китая вряд ли будут спешить с дополнительными мерами фискального стимулирования, однако во второй половине года могут усилить поддержку, если эффект от преждевременных закупок бизнеса начнёт ослабевать.
Брюс Пэн добавил, что недавние заявления китайских чиновников свидетельствуют о высокой степени удовлетворенности текущим состоянием монетарной политики. По его словам, власти всё чаще рассматривают снижение ставок и другие монетарные инструменты как сдержанный поддерживающий элемент и одновременно ищут альтернативные способы стимулирования экономики.
Руководитель Государственного управления по валютному контролю Чжу Хэсин заявил на финансовом форуме в Шанхае, что возможности Китая противодействовать колебаниям валютного рынка значительно улучшились. Глава Народного банка Китая Пань Гуншэн подтвердил стремление Пекина расширять использование цифрового юаня на международной арене и поддержал идею многополярной системы глобальных валют.