Neuralink, elon Maskning tibbiy maqsadlar uchun neyrointerfeyslar yaratish ustida ish olib borayotgan kompaniyasi o'z texnologiyalari yordamida hal qilinishi rejalashtirilgan vazifalar ro'yxatini kengaytirmoqda. Elon Musk o'zining ijtimoiy tarmoqlarida Neura Pod YouTube kanalidan ishlab chiqilayotgan chipning imkoniyatlari haqida xabar tarqatdi.
Qurilma turli xil nevrologik va neyropsikologik muammolarga duch kelgan odamlarga yordam berish uchun mo'ljallangan. Ular orasida ko'rlik, falaj, eshitish qobiliyatini yo'qotish, tinnitus, xotirani yo'qotish, depressiya, uyqusizlik, kuchli og'riq, konvulsiyalar, tashvish, giyohvandlik, qon tomirlari, miya shikastlanishi, bo'yin va bel og'rig'i mavjud. Ishlab chiquvchilarning fikriga ko'ra, miya-kompyuter texnologiyalari nafaqat bemorlarning ahvolini engillashtiradi, balki ba'zi hollarda yo'qolgan tana funktsiyalarini tiklaydi.
Maskning ta'kidlashicha, fizika nuqtai nazaridan falaj bo'lgan odamlarda harakatchanlikni tiklash mumkin. Ishlash printsipi miyaning neyron signallarini ushlab turish va ularni orqa miyaning shikastlangan joylarini chetlab o'tish orqali uzatishdir. Neuralink mutaxassislari uchun asosiy muammo signallarni o'qishning aniqligi va buyruqlarni uzatishning ishonchliligi bilan bog'liq texnik muammolarni hal qilishdir.
Neuralink implantatsiyasi tanga o'lchamiga ega va minimal aralashuv bilan miyaga joylashtiriladi. Qurilma asab signallarini o'qiy oladi va ularni tashqi qurilmalarni boshqarish uchun buyruqlarga aylantiradi, bu esa asab tizimining og'ir funktsiyalari buzilgan bemorlarni reabilitatsiya qilish istiqbollarini ochadi.
May oyida Neuralink yaqin Sharqda birinchi klinik sinovlar boshlanganini e'lon qildi. Loyiha Klivlend klinikasi Abu Dabi va Abu-Dabi sog'liqni saqlash boshqarmasi bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda.

Neuralink, компания Илона Маска, работающая над созданием нейроинтерфейсов для медицинских целей, расширяет перечень задач, которые планируется решать с помощью своих технологий. Илон Маск опубликовал в своих социальных сетях репост сообщения с YouTube-канала Neura Pod, в котором говорится о возможностях разрабатываемого чипа.
Устройство предназначено для помощи людям с широким спектром неврологических и нейропсихологических проблем. Среди них — слепота, паралич, потеря слуха, шум в ушах, потеря памяти, депрессия, бессонница, сильные боли, судороги, тревожность, зависимость, инсульты, повреждения мозга, а также боли в шее и спине. Разработчики считают, что технологии «мозг-компьютер» позволят не только облегчить состояние пациентов, но и в ряде случаев вернуть утраченные функции организма.
Маск подчёркивает, что с точки зрения физики восстановление подвижности у парализованных людей возможно. Принцип работы заключается в перехвате нейронных сигналов мозга и их передаче в обход повреждённых участков спинного мозга. Основной вызов для специалистов Neuralink — решение технических задач, связанных с точностью считывания сигналов и надёжностью передачи команд.
Имплант Neuralink имеет размер монеты и вживляется в мозг с минимальным вмешательством. Устройство способно считывать нейронные сигналы и преобразовывать их в команды для управления внешними устройствами, открывая перспективы для реабилитации пациентов с тяжёлыми нарушениями функций нервной системы.
В мае Neuralink объявила о начале первых клинических испытаний на Ближнем Востоке. Проект реализуется в партнёрстве с Cleveland Clinic Abu Dhabi и Департаментом здравоохранения Абу-Даби.