Neuralink, elon Maskning tibbiy maqsadlar uchun neyrointerfeyslar yaratish ustida ish olib borayotgan kompaniyasi o'z texnologiyalari yordamida hal qilinishi rejalashtirilgan vazifalar ro'yxatini kengaytirmoqda. Elon Musk o'zining ijtimoiy tarmoqlarida Neura Pod YouTube kanalidan ishlab chiqilayotgan chipning imkoniyatlari haqida xabar tarqatdi.
Qurilma turli xil nevrologik va neyropsikologik muammolarga duch kelgan odamlarga yordam berish uchun mo'ljallangan. Ular orasida ko'rlik, falaj, eshitish qobiliyatini yo'qotish, tinnitus, xotirani yo'qotish, depressiya, uyqusizlik, kuchli og'riq, konvulsiyalar, tashvish, giyohvandlik, qon tomirlari, miya shikastlanishi, bo'yin va bel og'rig'i mavjud. Ishlab chiquvchilarning fikriga ko'ra, miya-kompyuter texnologiyalari nafaqat bemorlarning ahvolini engillashtiradi, balki ba'zi hollarda yo'qolgan tana funktsiyalarini tiklaydi.
Maskning ta'kidlashicha, fizika nuqtai nazaridan falaj bo'lgan odamlarda harakatchanlikni tiklash mumkin. Ishlash printsipi miyaning neyron signallarini ushlab turish va ularni orqa miyaning shikastlangan joylarini chetlab o'tish orqali uzatishdir. Neuralink mutaxassislari uchun asosiy muammo signallarni o'qishning aniqligi va buyruqlarni uzatishning ishonchliligi bilan bog'liq texnik muammolarni hal qilishdir.
Neuralink implantatsiyasi tanga o'lchamiga ega va minimal aralashuv bilan miyaga joylashtiriladi. Qurilma asab signallarini o'qiy oladi va ularni tashqi qurilmalarni boshqarish uchun buyruqlarga aylantiradi, bu esa asab tizimining og'ir funktsiyalari buzilgan bemorlarni reabilitatsiya qilish istiqbollarini ochadi.
May oyida Neuralink yaqin Sharqda birinchi klinik sinovlar boshlanganini e'lon qildi. Loyiha Klivlend klinikasi Abu Dabi va Abu-Dabi sog'liqni saqlash boshqarmasi bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda.

Neuralink, Elon Musk's company working on creating neural interfaces for medical purposes, is expanding the list of tasks that it plans to solve using its technologies. Elon Musk published in his social networks a repost of a message from the Neura Pod YouTube channel, which talks about the capabilities of the chip being developed.
The device is designed to help people with a wide range of neurological and neuropsychological problems. These include blindness, paralysis, hearing loss, tinnitus, memory loss, depression, insomnia, severe pain, seizures, anxiety, addiction, strokes, brain damage, and neck and back pain. The developers believe that brain-computer technologies will not only help to alleviate the condition of patients, but also in some cases restore the lost functions of the body.
Musk emphasizes that from the point of view of physics, restoring mobility in paralyzed people is possible. The principle of operation is to intercept neural signals from the brain and transmit them bypassing damaged areas of the spinal cord. The main challenge for Neuralink specialists is solving technical problems related to the accuracy of signal reading and reliability of command transmission.
The Neuralink implant is the size of a coin and is implanted in the brain with minimal intervention. The device is capable of reading neural signals and converting them into commands for controlling external devices, opening up prospects for the rehabilitation of patients with severe disorders of the nervous system.
In May, Neuralink announced the launch of its first clinical trials in the Middle East. The project is being implemented in partnership with the Cleveland Clinic Abu Dhabi and the Abu Dhabi Department of Health.