AQSh davlat qarzi 37 trillion dollardan oshib, yangi tarixiy eng yuqori ko'rsatkichni o'rnatdi. Qarz ko'rsatkichlari bo'yicha maxsus jadvalda keltirilgan ma'lumotlarga ko'ra, qarz miqdori $37,000 108,631,761 ni tashkil etdi.
Bir mamlakat fuqarosi uchun qarz $107,980, bitta soliq to'lovchi uchun esa $ 323,051 qarz. Federal xarajatlar rasmiy ravishda $7,17 trln darajasida qayd etilgan va byudjet taqchilligi $2 trln dan oshadi.
Yalpi ichki mahsulotga nisbatan federal qarz darajasi 123% ga etdi, bu o'tgan o'n yilliklardan sezilarli darajada oshib ketdi. Taqqoslash uchun, 1960 yilda bu ko'rsatkich 52,75%, 1980 yilda 34,6%, 2000 yilda 57,42% ni tashkil etdi.
Qarz yukining o'sishi fonida har bir soliq to'lovchiga jamg'arma miqdori 4 673 dollarni tashkil etadi. Tabloda D. O. G. E. CLOCK hajmi ham aks ettirilgan bo'lib, u 524,8 milliard dollardan oshdi.
Davlat qarzining o'sishi uzoq muddatli byudjet barqarorligi va davom etayotgan byudjet yuki va kamomadning yuqori darajasi sharoitida majburiyatlarga xizmat ko'rsatish istiqbollari nuqtai nazaridan tahlilchilarni tashvishga solmoqda.

Объем государственного долга США превысил 37 триллионов долларов, установив новый исторический максимум. По данным, представленным на специальном табло долговых показателей, размер долга составил $37 000 108 631 761.
Задолженность на одного гражданина страны составляет $107 980, в то время как на одного налогоплательщика приходится $323 051 долга. Федеральные расходы официально зафиксированы на уровне $7,17 трлн, а дефицит бюджета превышает $2 трлн.
Уровень федерального долга по отношению к ВВП достиг 123%, что существенно превышает показатели прошлых десятилетий. Для сравнения, в 1960 году этот показатель составлял 52,75%, в 1980 году — 34,6%, в 2000 году — 57,42%.
На фоне роста долговой нагрузки размер сбережений на одного налогоплательщика составляет $4 673. На табло также отражён объём D.O.G.E. CLOCK, который составил более $524,8 млрд.
Рост государственного долга вызывает обеспокоенность аналитиков в контексте долгосрочной устойчивости бюджета и перспектив обслуживания обязательств в условиях сохраняющейся бюджетной нагрузки и высокого уровня дефицита.