AQSh davlat qarzi 37 trillion dollardan oshib, yangi tarixiy eng yuqori ko'rsatkichni o'rnatdi. Qarz ko'rsatkichlari bo'yicha maxsus jadvalda keltirilgan ma'lumotlarga ko'ra, qarz miqdori $37,000 108,631,761 ni tashkil etdi.
Bir mamlakat fuqarosi uchun qarz $107,980, bitta soliq to'lovchi uchun esa $ 323,051 qarz. Federal xarajatlar rasmiy ravishda $7,17 trln darajasida qayd etilgan va byudjet taqchilligi $2 trln dan oshadi.
Yalpi ichki mahsulotga nisbatan federal qarz darajasi 123% ga etdi, bu o'tgan o'n yilliklardan sezilarli darajada oshib ketdi. Taqqoslash uchun, 1960 yilda bu ko'rsatkich 52,75%, 1980 yilda 34,6%, 2000 yilda 57,42% ni tashkil etdi.
Qarz yukining o'sishi fonida har bir soliq to'lovchiga jamg'arma miqdori 4 673 dollarni tashkil etadi. Tabloda D. O. G. E. CLOCK hajmi ham aks ettirilgan bo'lib, u 524,8 milliard dollardan oshdi.
Davlat qarzining o'sishi uzoq muddatli byudjet barqarorligi va davom etayotgan byudjet yuki va kamomadning yuqori darajasi sharoitida majburiyatlarga xizmat ko'rsatish istiqbollari nuqtai nazaridan tahlilchilarni tashvishga solmoqda.

The volume of US government debt exceeded $ 37 trillion, setting a new historical high. According to the data presented on a special board of debt indicators, the amount of debt amounted to $37,000 108,631,761.
Debt per citizen of the country is $107,980, while one taxpayer accounts for $323,051 of debt. Federal spending is officially fixed at $7.17 trillion, and the budget deficit exceeds $2 trillion.
The level of federal debt relative to GDP has reached 123%, which is significantly higher than in previous decades. For comparison, in 1960 this figure was 52.75%, in 1980-34.6%, in 2000-57.42%.
Against the background of the growing debt burden, the amount of savings per taxpayer is $4,673. The scoreboard also shows the volume of D. O. G. E. CLOCK, which amounted to more than $524.8 billion.
The growth of public debt is a concern for analysts in the context of the long-term sustainability of the budget and the prospects for servicing obligations in the face of a continuing budget burden and a high level of deficits.