Isroil va Eron o'rtasidagi ziddiyat kuchayishda davom etmoqda, ikkala tomon ham zarba bermoqda va rahbarlarning bayonotlari qattiqligicha qolmoqda. AQShning qarama-qarshilikka aralashuvi jiddiy xavotirlarni keltirib chiqarmoqda. Rossiya bu "dahshatli eskalatsiya spiraliga"olib kelishi mumkinligi haqida ogohlantirdi.
Bozorlar noaniqlik kuchayishi bilan javob beradi. Payshanba kuni Amerika birjalari ozodlik kuni munosabati bilan yopildi, ammo kechqurun fyucherslar pasayib, neft narxi taxminan 3% ga oshdi Isroil bosh vaziri Benyamin Netanyaxuning Eronga qarshi hujumlarni kuchaytirish to'g'risidagi buyrug'i haqidagi xabarlardan so'ng. Evropaning Stoxx 600 indeksi 0,83% yo'qotdi. Xalqaro aviatashuvlar uchun xavotirlar fonida sayyohlik va ko'ngilochar kompaniyalarning aktsiyalari eng katta yo'qotishlarga duch keldi.
Parij havo ko'rgazmasida samolyot ishlab chiqaruvchilari geosiyosiy xavf-xatarlarga qaramay, ko'p milliard dollarlik bitimlarni davom ettirmoqdalar. Reuters ma'lumotlariga ko'ra, Airbus payshanba kuni ertalab deyarli 21 milliard dollarlik buyurtmalarni, jumladan AviLease (Saudiya Arabistoni), ANA (Yaponiya) va LOT (Polsha) dan 132 ta qattiq buyurtmani taqdim etdi. Boeing 41 ta buyurtma, Embraer esa 15 ta buyurtma. Shu bilan birga, bunday shartnomalarni bajarish muddati yillar davom etadi: Airbus va Boeing buyurtma portfeliga mos ravishda 8000 va 5000 samolyotdan oshadi.
Yaqin Sharqdagi vaziyat investorlar uchun asosiy omil bo'lib qolmoqda. Vashington Eronga zarba berishga qaror qiladimi yoki yo'qmi aniq bo'lmaguncha, bozorlarda o'zgaruvchanlik kuchayadi.
Payshanba kuni kechqurun AQSh fyucherslari pasayib ketdi. WTI va Brent markali neft taxminan 3 foizga oshdi. Geosiyosiy xatarlar fonida Angliya banki asosiy stavkani 4,25% darajasida o'zgarishsiz qoldirdi. Qo'mita a'zolarining aksariyati stavkani saqlab qolish uchun ovoz berishdi, uchtasi 25 BP ga pasayishni qo'llab-quvvatladilar.
Texnologiya bozorida Meta yil boshida OpenAI asoschilaridan biri Ilya Sutskever tomonidan asos solingan Safe Superintelligence kompaniyasini sotib olishga uringanligi ma'lum bo'ldi. Manbalarga ko'ra, Sutskever taklifni rad etgan. Shu bilan birga, startap bosh direktori Daniel Gross va GitHub sobiq bosh direktori nat Fridman Nfdg venchur fondi orqali Meta loyihalarida ishtirok etadilar.
Yaponiyada inflyatsiya may oyida 3,7% ga etdi — bu 2023 yil yanvaridan beri eng yuqori ko'rsatkich. Yaponiya banki asosiy stavkani 0,5% darajasida ushlab turdi. Birinchi chorakda mamlakat yalpi ichki mahsuloti 0,2 foizga kamaydi.
Berkshire Hathaway aktsiyalari may oyining boshidan beri Uorren Baffettning kompaniyani boshqarish transferini tayyorlash haqidagi xabarlar fonida 10% dan ko'proq yo'qotdi. Qog'ozlar s&P 500 indeksidan taxminan 15 foiz punktga orqada qolmoqda.
Xitoyda AI texnologiyalariga qiziqish yangi tendentsiyani namoyish etmoqda. Luo Yonhao va Xiao Mu virtual avatarlari Baidu youxuan platformasida jonli efir davomida yetti soat ichida 55 million yuan (7,65 million dollar) miqdoridagi buyurtmalarni to'plashdi. Kompaniya ma'lumotlariga ko'ra, natija o'tgan oy haqiqiy boshlovchilar ishtirokidagi shunga o'xshash sessiyadan oshib ketdi.

The conflict between Israel and Iran continues to escalate, with both sides launching strikes and the leaders ' statements remaining tough. Possible US intervention in the standoff raises serious concerns. Russia warned that this could lead to a "terrible spiral of escalation."
Markets are reacting to increased uncertainty. U.S. stock exchanges were closed on Thursday for Liberation Day celebrations, but in the evening futures declined and oil prices rose by about 3% after reports of Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu's order to step up attacks on Iran. The European Stoxx 600 index lost 0.83%. The biggest losses were incurred by travel and entertainment companies amid concerns about international air travel.
At the Paris Air Show, aircraft manufacturers continue to make multibillion-dollar deals, despite geopolitical risks. Airbus, according to Reuters, secured orders worth almost $21 billion by Thursday morning, including 132 firm orders from AviLease (Saudi Arabia), ANA (Japan) and LOT (Poland). Boeing has 41 orders, while Embraer has 15. At the same time, the terms of such contracts are stretched over years: Airbus and Boeing have a portfolio of orders exceeding 8,000 and 5,000 aircraft, respectively.
The situation in the Middle East remains a key factor for investors. Until it becomes clear whether Washington will decide to launch strikes against Iran, there will be increased volatility in the markets.
U.S. futures declined in the early hours of Thursday. WTI and Brent crude rose by about 3%. Amid geopolitical risks, the Bank of England left its key interest rate unchanged at 4.25%. The majority of the committee members voted in favor of maintaining the rate, while three supported a 25 bps cut.
In the technology market, it became known that Meta at the beginning of the year tried to acquire the company Safe Superintelligence, founded by Ilya Sutskever, one of the creators of OpenAI. According to sources, Sutskever declined the offer. At the same time, the startup's CEO Daniel Gross and former GitHub CEO Nat Friedman will participate in Meta projects through the NFDG venture fund.
In Japan, inflation reached 3.7% in May — the highest level since January 2023. The Bank of Japan kept its key interest rate unchanged at 0.5%. The country's GDP contracted by 0.2% in the first quarter.
Berkshire Hathaway shares have lost more than 10% since the beginning of May amid reports that Warren Buffett is preparing to transfer control of the company. The stock lags the S&P 500 index by about 15 percentage points.
Interest in AI technologies in China shows a new trend. Virtual avatars of Luo Yonghao and Xiao Mu during a live broadcast on the Baidu Youxuan platform collected orders worth 55 million yuan ($7.65 million) in seven hours. According to the company, the result exceeded the indicators of the same session last month with the participation of real leaders.