Istiqbolli loyihalar milliy agentligi agentlik direktorining 2025-yil 16-iyundagi 3628-son buyrug'i bilan ro'yxatdan o'tgan depozitariy operatsiyalarini qayd etishning yangi qoidalarini tasdiqladi. Hujjat qimmatli qog'ozlar hisobvaraqlarini tashkil etish va yuritishga, depozitar operatsiyalarni bajarish tartibiga, ish oqimiga, ichki nazoratga va hisobotlarni tayyorlashga yagona yondashuvlarni belgilaydi.
Qoidalar deponentlarning qimmatli qog'ozlariga bo'lgan huquqlarini to'g'ri saqlash, hisobga olish va tasdiqlashni, operatsiyalarning to'g'ri bajarilishini, buxgalteriya protseduralarini birlashtirishni va depozitariy tizim registrlarida ma'lumotlarning o'z vaqtida aks ettirilishini ta'minlashga qaratilgan. Hujjatda, shuningdek, xatolarning oldini olish va qimmatli qog'ozlar bilan operatsiyalarning to'g'riligini tekshirish uchun sharoit yaratish choralari ko'zda tutilgan.
Depozitar operatsiyalarni amalga oshiradigan barcha sub'ektlar uchun normalar majburiydir. Asosiy qoidalar qatoriga depozitariy hisobini yuritish tamoyillari kiradi:
- depo hisobvaraqlari Markaziy depozitariy va buxgalteriya tashkilotlarining balansidan tashqarida saqlanadi;
- buxgalteriya registrlari yordamida qimmatli qog'ozlar soni bo'yicha buxgalteriya hisobi yuritiladi;
- ikki marta yozish printsipi qo'llaniladi: har bir xavfsizlik passiv va faol analitik depo hisobvaraqlarida aks etadi;
- qimmatli qog'ozlar balansi passiv va faol analitik hisobvaraqlarda bir xil turdagi qimmatli qog'ozlarning umumiy soni o'rtasida tenglikni ta'minlashi kerak.
Qoidalar mamlakatdagi depozit operatsiyalarining shaffofligi va ishonchliligini oshirishga qaratilgan.

Национальное агентство перспективных проектов утвердило новые Правила ведения учета депозитарных операций, зарегистрированные приказом директора агентства № 3628 от 16 июня 2025 года. Документ закрепляет единые подходы к организации и ведению счетов ценных бумаг, порядку выполнения депозитарных операций, документооборота, внутреннего контроля и подготовки отчетности.
Правила направлены на обеспечение надлежащего хранения, учета и подтверждения прав на ценные бумаги депонентов, корректного выполнения операций, унификации процедур учета и своевременного отражения информации в регистрах депозитарной системы. Документ также предусматривает меры по предотвращению ошибок и созданию условий для проверки правильности операций с ценными бумагами.
Нормы обязательны для всех субъектов, осуществляющих депозитарные операции. В числе ключевых положений — принципы ведения депозитарного учета:
- счета депо ведутся вне бухгалтерского баланса Центрального депозитария и учетных организаций;
- учет ведется по количеству ценных бумаг с использованием учетных регистров;
- применяется принцип двойной записи: каждая ценная бумага отражается на пассивных и активных аналитических счетах депо;
- баланс по ценным бумагам должен обеспечивать равенство между общим количеством ценных бумаг одного вида на пассивных и активных аналитических счетах.